Merkez Bankası’nın dolar freni tutmadı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB), dolar depo faizini indirip, zorunlu karşılık faizini artırmasıyla 2,75 lira sınırından dönen ABD para birimi yeniden toparlanarak bu sınırı da aştı.

Merkez Bankası’nın dolar freni tutmadı
HABERİ PAYLAŞ

Merkez Bankası’nın art arda attığı iki adımdan sonra, sabah saatlerinde 2,7490 liraya kadar çıkan dolar, açıklamaların ardından 2,73 liranın da altına düştü. Ancak, Suriye’deki IŞİD mevzilerinin bombalanması ve Türkiye genelinde sürdürülen operasyonların etkisiyle dövize olan talep devam etti ve dolar 2,75 liraya kadar çıktı.

Dövizdeki hızlı tırmanış karşısında faiz hamlesi yapan Merkez Bankası açıklamasında, ‘Yakın dönemde gözlenen küresel ve yerel gelişmeler nedeniyle bir hafta vadeli döviz depo faiz oranının ABD doları için yüzde 3,5’tan yüzde 3’e indirilmesine karar verilmiştir’ denildi.

Merkez Bankası ayrıca, dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı faizi de yüzde 0,15’ten yüzde 0,21’e yükseltti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X