Mısır’da kadınlar tabuları yıkıyor

Mısır’da tabuları yıkmaya niyetli kadınlar direk dansı yaparak muhafazakar yapının dışına çıkmaya çabalıyor.

Mısır’da kadınlar tabuları yıkıyor

Manar el Mokadam, dört yıl önce ülkenin muhafazakar toplum yapısının dışına bir adım atarak, Mısır’ın ilk direk dansı kursunu açtı.Mokadam, yedi yıldan uzun bir süredir direk dansı antrenmanı yaptığını söyleyerek, başlarda hobi olarak başladığı dansı tam zamanlı işe dönüştürdüğünü belirtiyor. Birçok Mısırlı direk dansının ahlaksızca, tahrik edici ve ayıp olduğunu düşünürken Mokadam içinse direk dansı, kendisini özgürce ifade etme biçimi ve herşeyden önce, her ne kadar kapalı kapılar arkasında yapılsa da gittikçe daha da sevilir hale gelen bir spor çeşidi.

GÖBEK DANSINA NEDEN EVET?..

24 yaşındaki dansçı, yüzyıllardan beri Mısır kültürünün bir parçası olan göbek dansının da tahrik edici olduğunu ama direk dansıyla farklı değerlendirildiğine dikkat çekiyor. Mokadam, ‘Göbek dansı toplumun birçok kesiminde hoş görülmese de bol dekolteli kıyafetler giyen dansözler özellikle de toplumun alt kesimlerindeki düğünlerin olmazsa olmazı durumunda’ diyor.

Manar el Mokadam, direk dansı ile mimarlık öğrenimi için gittiği İngiltere’de tanışmış. Ülkesine geri döndükten birkaç ay sonra da kadınlar için bir spor salonu açmış. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X