O ülkede iş gücü ihtiyacı artıyor! 731 bin 900 eleman açığı saptandı

Kanada’da yapılan son araştırmalar, ülkedeki iş gücü ihtiyacının giderek arttığını gösterdi. Ülkedeki en büyük eleman açığının sağlık sektöründe yaşandığı belirtildi. Koronavirüs salgını ise mevcut iş gücü ihtiyacını daha da kötüleştirdi.

O ülkede iş gücü ihtiyacı artıyor! 731 bin 900 eleman açığı saptandı

Kanada İstatistik Kurumu ve Kanada İş Geliştirme Bankası (BDC) tarafından ayrı ayrı yapılan araştırmalar, tüm sektörlerde iş gücü ihtiyacının had safhada olduğunu ortaya koydu.

Kanada İstatistik Kurumunun araştırmasına göre, 2021’in ikinci çeyreğinde 731 bin 900 eleman açığı saptandı.

BDC tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmada da Kanadalı işletmelerin yüzde 64’ünün iş gücü sıkıntısı nedeniyle büyümelerini sınırladığı belirtildi.

En büyük eleman açığı sağlık sektöründe

Araştırmalara göre, ülkedeki en büyük eleman açığının sağlık sektöründe olduğu belirlendi.

Kanada İstatistik Kurumunun araştırmasına göre, 2020’nin son çeyreğinde sağlık ve sosyal yardım alanındaki iş gücü ihtiyacı yüzde 56,9 artarak 100 bin 300 rakamıyla rekor seviyeye ulaştı.

İkinci sırada hizmet sektörü var

Kanada genelinde konaklama ve yemek hizmetlerinin de içinde bulunduğu hizmet sektörü, 89 bin 100 kişi ile ülkede en fazla eleman açığının bulunduğu ikinci sektör oldu.

Sanayi, imalat ve perakende sektörü çaresiz kaldı

Kanada ekonomisinin bel kemiği sektörlerinden sanayi ve imalat sektörlerindeki eleman ihtiyacı da Kovid-19 salgını sonrası tavan yaptı.

Kanada İstatistik Kurumunun araştırmasına göre, perakende sektöründeki eleman ihtiyacı 84 bin 300, imalat ve sanayi sektöründeki ihtiyaç ise 65 bin 900 oldu.

TIR sürücüsü açığı kapatılamıyor

Bu arada araştırmalar, Kanada genelinde 2021 yılının ikinci çeyreğindeki TIR sürücüsü açığının 18 bin olduğunu gösterdi.

AA

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X