Orhaneli çağırıyor: İşte 495 dönüm arazi, gelin cezaevini buraya yapın

Uluyol’daki tarihi cezaevi binasının yıkılmasına sessiz kalan Bursa’da kente uzak olduğu düşüncesiyle 1984’te Minareliçavuş’a yapılan cezaevi, Balat’ın gelişen yerleşim bölgesinin ortasında kaldı. Şimdi yeni cezaevi yeri aranıyor. Gündeme gelen yerler tarım arazisi oldukları için tartışılırken, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt’tan “Gelin cezaevini buraya yapın” çağrısı geldi. Aykurt 495 dönüm araziyi cezaevi için Adalet Bakanlığı’na önerdi. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Orhaneli çağırıyor: İşte 495 dönüm arazi, gelin cezaevini buraya yapın
HABERİ PAYLAŞ

Aslında… Bursa sürecin başlangıcında iki önemli hata yaptı. İlki, tarihi yapı olan, başta Nazım Hikmet olmak üzere birçok ünlü tutuklu ve hükümlünün kaldığı Uluyol’daki cezaevi binasının yıkımıydı.

Ne yazık ki…

Kentin de anıları olan tarihi binanın yıkımına, kentin seyirci kalması hataydı.

İkincisi…

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin üstündeki Minareliçavuş’ta 1984’te açıldığında kentin çok dışında olduğu düşünülen E Tipi Cezaevi bugün günden güne gelişen Balat bölgesinin içinde kaldı.

Şimdi…

Hem daha büyük, hem daha uzak yeni bir cezaevi için yer aranıyor.

O arayışları da…

Meslektaşımız Mustafa Özdal yakından takip ediyor ve Olay’daki sütunlarında duyuruyor. Önce Kestel’in Çataltepe’si, sonra Soğuksu bölgesi, en son Yenişehir gündeme geldi.

Tartışılan 3 yerin de ortak özelliği, tarım arazisi olması.

İşte…

Böyle bir ortamda Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt’un çağrısı geldi:

“Bursa’ya yapılacak cezaevine talibiz. Gelsinler Orhaneli’ne yapsınlar.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X