Osmangazi’nin Doğu kentleri kucaklaşması

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, önceki hafta Osmangazi Belediyesi’nin başlattığı, ‘Biz Anadoluyuz’ projesiyle Doğu ve Güneydoğu illerine kapsayan 5 günlük programa katıldı. Aydın, program boyunca edindiği izlenimleri bugünkü köşesinden okuyucularıyla paylaştı.

Osmangazi’nin Doğu kentleri kucaklaşması

Aydın, izlenimlerini şu ifadelerle aktardı:

800 bini aşan nüfusuyla Türkiye’nin 56 ilinden daha büyük ilçesi olan Osmangazi iç ve dış göçten en fazla etkilenen bir şehir.

Osmangazi, Balkanlardan Kafkaslara ve Anadolu’dan da onlarca ilden göç etmiş hemşerimizi bağrında barındırıyor.

Önceki hafta, Osmangazi Belediyesi’nin başlattığı, ‘Biz Anadoluyuz’ projesiyle Doğu ve Güneydoğu illerine kapsayan 5 günlük bir programa davetliydik. Bölge milletvekilleri, valileri, kaymakamları il ve ilçe başkanlarının sıcak karşılama ve ikramları görmeye değerdi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Muhammed Müfit Aydın, Osman Mesten, Refik Özen ve Zafer Işık ile belediye başkan yardımcıları Bülent Hamdi Cingil, Cem Kürşat Hasanoğlu, Belediye Meclis Üyesi Zeki Eker, Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Erol Bodur, bölgenin kimi kanaat önderleri ve Bursa’daki STK başkanlarının da yer aldığı program dolu doluydu. Gezinin ilk ayağı Diyarbakır oldu.

DİYARBAKIR KENTLEŞMEDE DOĞU’NUN İNCİSİ

Ne yalan söyleyelim, Diyarbakır Havalimanı’na indiğimizde kendimizi gerçekten gelişmiş batı kentlerinden birinde hissettik. Geniş caddeleri, modern yapılaşması ile Kayapınar ilçesi bizim Nilüfer’i bile sollamış. 75 metrelik bulvarlar, caddeler, geniş kaldırımlar, bol bırakılmış sosyal donatı alanları ile Diyarbakır’ın bu yeni yerleşim bölgesi dikkatimizden kaçmadı.

Şehrin iç kısmına, yani bir ara adı terörle anılan Sur ilçesine geçtiğimizde de buradaki mezbeleliğin  yerini modern yapılara bıraktığını fark ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ayağa kaldırdığı Sur da teröristlerin yaktığı Kurşunlu Camisi, Çavuşoğlu’nun bakanlığı döneminde bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce eski ihtişamına tekrar kavuşturulmuş.

Diyarbakır Valisi Bursa’da da görev yapmış eski bir tanıdık. Münür Karaloğlu Bursa heyetini kabulde aynı zamanda kayyum Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yapılanları anlattı. Kentin fiziki eksiklerinin giderildiğini, ancak bölge insanını sosyal dönüşümü için zamana gerek olduğunu anlattı.

 

Diyarbakır terörden arındırılınca Sur’a da huzur gelmiş, burada adeta iç turizm patlamış. Ülkenin dört bir yanından Diyarbakır’a ziyaretler çoğalmış. Ulucami, dört ayaklı minare, Hz. Süleyman Cami ve 27 sahabe türbesi kentin en çok ziyaret edilen mekânlarından biri olmuş.

İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X