‘Ray’da alarm sesleri

Yerli ve milli raylı sistem sektörü, büyümek ev ihracat yapmak için destek bekliyor. Firmaların yetkilileri, ‘Aksi tekdirde batarız’ diyor.

‘Ray’da alarm sesleri
HABERİ PAYLAŞ

Yerli Milli raylı sistem ve konpenet üreticileri, zor günler geçiriyor.

Sektör yetkilileri, Türkiye’de gelecek 10 yılda 30 milyar dolarlık pazarda söz sahibi olabilmek için, raylı sistemlerin ‘stratejik sektör’ statüsüne alınmasını istiyor. Raylı sistem üreticilerinin bir başka sıkıntısı ise, savunma sanayinde dövizle yapılan ihale uygulamasının kendi sektörlerini kapsamaması. Üreticiler, buna karşın araç ve kompenet parçalarının yurt içi ve yurt dışı alımlarını dövizle yaptıklarını işaret ederek, zarar ettiklerini ifade ediyor.

‘DESTEK GELMEZSE BATARIZ’

Sektör yetkilileri, yeni oluşmuş bu sektörün yaşaması, büyümesi ve güçlenip dünyaya ihracat yapabilmesi için, yurt içi ihalelerde yerli ve milli firmalara yüzde 15 fiyat farkı tanınmasını; Çin, Kore ve Batı ülkelerindeki gibi öncelikli ve korumalı statü talep ediyor. Yetkililer, ‘Eğer önümüzdeki bir yıl içinde pandemi sonrası yerli ve milli raylı sektör firmaları desteklenmezse batmaya mahkumdur. Raylı sektördeki yerli ve milli eko yapı biter. Binlerce insanımız işsiz kalır. Sektör tamamen yabancıların eline geçer’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X