Saklı şehir su altında çıktı

Yedi yıl boyunca Tunus ve İtalya ortaklığında gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar sonucunda ‘kayıp’ Roma şehrine ulaşıldı.

Saklı şehir su altında çıktı

Yedi yıl boyunca Tunus ve İtalya ortaklığında gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar sonucunda ‘kayıp’ Roma şehrine ulaşıldı. Sokakların ve anıtların yanında kentin ticaret merkezi olduğuna dair bilgilere ulaşan araştırma ekibine göre burası, Roma döneminin en büyük merkezlerinden biriydi. Yıllar süren araştırmalar sonucu, tsunami sonrası sular altında kalan antik Neapolis (Yeni şehir) kentinin sokakları ve anıtları bulundu. Dördüncü yüzyılda yaşayan Roma askeri ve tarihçisi Ammien Marcellin’e göre aynı yüzyılda tsunami yüzünden sular altında kalan antik kent Neapolis’in izlerine, yapılan arkeolojik keşif çalışmaları sırasında Tunus’un kıyılarında ulaşıldı. 
 

En büyük merkezdi
 

Akdeniz deniz ticaretini ele geçirmek ve elde tutmak için yapılan Pön Savaşları sonrasında bölge Roma idaresine girmişti; şehrin ise Kartaca’nın yanında yer almış olmasından ötürü ‘cezalandırıldığı’ düşünülüyordu. Tunus ve İtalya ortaklığında gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalarda Neapolis’e dair deliller 2010 yılından beri aranıyordu. Yedi yıl süren araştırmaların ardından ise Nabil şehrinin yakınlarında su altında kalmış 20 hektar büyüklüğünde bir bölgeye ulaşıldı. Araştırmaların başındaki isim Mounir Fantar, ‘bu büyük keşfin tarihçi Marcellin’in teorilerini doğruladığını ifade etti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X