Sel felaketinin ardından… ASIL TEHLİKE DAĞ’DA…

Bursa’daki sel felaketi can kayıplarına yol açarken, “ihmal var mı?” sorusunu gündeme getirdi. Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ayradilli, sel felaketlerinin tesadüf olmadığını belirterek “Felaketi yaratan bizdik. Coğrafya bilimi yok sayılınca böyle felaketler olmaya başladı. Oysa coğrafya demek çevre demektir. Binlerce yıl önce oluşan yapılaşmaları bozmaya başlayınca, doğa size cevap veriyor ve sonucu böyle felaketler oluyor” dedi.

Sel felaketinin ardından… ASIL TEHLİKE DAĞ’DA…
HABERİ PAYLAŞ

Ayradilli, dere ıslahlarının kent merkezlerinde yapıldığını ancak asıl tehlikenin dağ yamaçlarında olduğunu  kaydetti. Kentsel dönüşüm konusunda da öneriler getiren Ayradilli, değerli plan yapılması gerektiğini vurguladı:

“Geçmiş yıllardaki yapıların yüzde 90’ı zaten teknik olarak riskli.  Ne yapılması gerekir? Kentlerin yenilenmesi ve gençleştirilmesi adına planların ada ve parsel bazında değil, bölgesel olarak yapılıp, yenilenmesi gerekir.”

Pazartesi Söyleşileri’nde bu hafta, Bursa’da yaşanan sel felaketlerini mercek altına aldık.

OLAY Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X