Suudi Arabistan boykotu Bursa’yı nasıl etkileyecek?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın bugün, “Suudi Arabistan boykotu Bursa’yı nasıl etkileyecek?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Suudi Arabistan boykotu Bursa’yı nasıl etkileyecek?

Önceki gün Bursa’da tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir dostumuzla sohbet ederken Suudi Arabistan’ın Türk mallarına karşı başlattığı boykotun giderek yaygınlaştığını anlattı.

Açıktan değil ama Türkiye’den mal satın alan Suudlu işadamlarının bakanlıklara çağırılarak uyarıldığını, hatta belge imzalatıldığını ileri süren dostumuz, bundan kendilerinin de olumsuz yönde etkilenmeye başladıklarının altını çizdi.

30’a yakın ülkeye ihracat yapan işadamımız artık Suudi Arabistan’a mal vermekte zorlandıklarını, bunun yerine kendilerinin başka pazar arayışına girdiğini ifade etti.

Suudi Arabistan’daki Türk mallarına karşı boykotun Cidde Ticaret Odası Başkanı tarafından sosyal medya hesaplarından da paylaşıldığını aktaran Bursalı tekstilci, boykotun derinleşmesinin ihracatçı firmaları sıkıntıya sokabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan’a Bulgaristan üzerinden mal vermek isteyenlerin de bulunduğunu anlatan dostumuz, fakat burada da ‘Türk malı’ yerine ‘Bulgar malı’ ifadelerinin yazılmasına sıcak bakılmadığını vurguladı.

İstanbul’daki konsolosluklarında gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından gerilen ilişkiler Suudi Arabistan’da ürün boykotuna kadar vardığını görmek üzücü.

Her yıl on binlerce Türk umreci ve hacının ziyaret ettiği Suudi Arabistan’da yayılmak istenen Türk ürünlerine boykot girişiminin etkisi Bursa’dan daha çok hissedilecek gibi görünüyor.

İhsan Aydın’ın yazısının tamamı içn tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X