‘Tarım politikaları güncellenmeli’

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) 1989’da BM Genel Kurulu’na sunduğu önerinin kabul edilmesiyle, her yıl 11 Temmuz haftası dünyadaki nüfus kaynaklı problemlere dikkat çekmek amacıyla, ‘Dünya Nüfus Günü’ olarak kutlanıyor.

‘Tarım politikaları güncellenmeli’
HABERİ PAYLAŞ

Nüfus artış hızı son yıllarda azalmasına rağmen her yıl yaklaşık 80 milyon bebek, dünyaya ‘merhaba’ diyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) araştırmasına göre 2020’de 7,8 milyar olan dünya nüfusunun, 2050 yılında 10 milyara ulaşması bekleniyor. Dünyadaki insan sayısında yaşanacak bu düzeyde bir artışın, gıda talebine dayalı üretimi de yaklaşık yüzde 60 oranında artırması ön görülüyor. Yani dünya üzerinde yaşayanların gıda ihtiyacı, 2050 yılında hiç olmadığı kadar artacak.

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı Dünya Nüfus Günü’nde ortaya konan tüm bu verilere rağmen bugün hala dünya genelinde her 9 kişiden birinin yaşamını sürdürebilmesi için en temel gereksinimi olan gıdaya ulaşamadığını belirtti. Başkan Özer Matlı, “Dünyada 821 milyon kişi her gece yatağına aç girmek zorunda kalırken, israf edilen gıda miktarı ise korkutucu boyutlarda. Üretilen gıdanın 3’te 1’ine denk gelen 1,3 milyar ton gıda, çöpe giderken, bu rakam Türkiye’de yıllık 18,8 milyon ton seviyesinde. Bu kaybın sadece yüzde 2’sini önleyebilsek, 360 bin ailenin bir yıllık asgari geçim rakamını karşılayabiliriz” dedi.

‘YENİDEN KAZANILABİLİR…’

Matlı, tarımda mevcut politikaların hızla güncellenmesi gerektiğini de söyledi. Yetersiz teknoloji, hasat sonrası yanlış depolama ve ambalajlama süreçlerinin, üretilen gıdanın yüzde 15’inin daha ilk aşamasında israf edilmesine yol açtığının altını çizen Matlı, “İsraf edilen gıdanın yüzde 60’ının yeniden kazanılabileceği düşünüldüğünde, tarım politikalarımızın yeniden şekillendirilmesi ve tıpkı gelişmiş ülkeler ve özellikle Avrupa Birliği’nde olduğu gibi tarım politikalarında, tarımsal destek uygulamaları ve tarım bankacılığının yanı sıra tarım ürünleri piyasalarının en önemli aktörü ve yönlendiricisi olan kooperatifleşmeyi de odak noktamıza almamız gerekiyor. Ayrıca tarımda bize çağ atlatacak bir sistem olan ‘lisanslı depoculuk’ sistemini geliştirmeli ve sözleşmeli üretim modelini gündemimize almalıyız. Bu anlamda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Bursa Ticaret Borsası olarak, paydaşı olduğumuz Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ve Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) projeleri, bize tohum daha toprağa düştüğü ilk andan itibaren gıda tedarik zincirini en iyi şekilde yönetebilmeyi sağlayacak” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X