Uludağ 15 Ocak’ı bekliyor

Ülkemiz hem pandemi hem de kuraklık sıkıntısıyla karşı karşıya. Metropollerimizdeki salgın vaka sayılarındaki düşüşe sevinirken, bu kez kuraklık tehlikesi had safhaya ulaştı. Büyük şehirlerimizdeki su sıkıntısı Anadolu’da da yok değil. Barajlarımız alarm veriyor. Barajların neredeyse rusubat bölümünden arıtma tesislerine su alınıyor.Dün BUSKİ Genel Müdürlüğü sayfasından kentin su ihtiyacını karşılayan iki barajın su miktarlarına göz attık. Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın yazdı…

Uludağ 15 Ocak’ı bekliyor

Gerçekten Bursa’nın kapısında büyük bir susuzluk tehlikesi var. BUSKİ yetkilileri adeta hacı bekler gibi yağmur ve kar yağışının bekliyor.

O da bir türlü gelmedi.

Selahattin Saygı Doğancı Barajı’ndaki su seviyesi yüzde 28’e, hemen üstündeki Nilüfer Barajı’nda ise yüzde 5’e kadar gerilemiş.

Baraj göllerindeki bu durum Bursa için hiç de iyiye işaret değil.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş önceki gün kentin 75 günlük su ihtiyacını karşılayacak kadar baraj göllerinde su bulunduğunu açıklamıştı.

75 gün dediğiniz nedir ki? 2,5 aylık su demek.

Bursa’da ve Türkiye’deki kuraklık böyle giderse 75 gün de çabuk geçer ve büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalırız.

Kuraklık umarız daha fazla uzun sürmez. Gerçi meteoroloji tahminlerine bakarsanız önümüzdeki cuma gününden itibaren uzun süreli yağış gösteriyor. Umarız o tahminler tutar ve kuraklık tehlikesi ortadan kalkar.

İhsan Aydın’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X