Yaş meyve sebze ihracatçıları iflasın eşiğinde

Türkiye’deki 5 yaş meyve sebze ihracatçı birliği ortak basın açıklaması ile Rusya pazarında büyük kayıp yaşadıklarını, acil önlem alınmasını istedi.

Yaş meyve sebze ihracatçıları iflasın eşiğinde

Rusya’nın para birimi rublenin dolar karşısında büyük kayba uğraması yaş meyve sebze ihracatçılarını fena vurdu. Kısa süre önce Moskova’nın Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere ve ABD’ye gıda ithalatında ambargo uygulamasıyla umutlanan ihracatçılar, büyük şok yaşıyor.

Batı Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Dr Salih Çalı, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Ünal, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak ve Doğu Karadeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya pazarı kaynaklı sıkıntı nedeniyle ortak bir açıklama yaptı. Bildiride, “Pazarlardaki devamlılığımızın sürdürülebilmesi ve oluşan olumsuz şartların sektörün geleceği göz önünde bulundurularak hafifletilebilmesi, yaş meyve sebze ihracatçılarımızın uğradıkları zararların bir nebze olsun telafisinin sağlanabilmesini teminen acilen önlem alınması gerekmektedir” denildi.

SEKTÖR CAN ÇEKİŞİYOR

Rusya’nın Avrupa Birliği üyesi ülkelerden yaş meyve sebze alımını durdurması ile birlikte Türkiye’de gerek üretici gerek ihracatçı bazında yüksek beklentiler oluştuğu hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: ”İç pazarda üretim bazında fiyatlar olması gerekenin çok üzerine çıkmış, ihracatçılarımız ürünleri yüksek fiyatlardan satın almak durumunda kalmışlardır. Ancak ambargo dolayısı ile oluşan beklenti nedeniyle ürün fiyatlarının katlanması, arz ve talep dengesinin bozulması ve diğer tedarikçi ülkelerden Rusya pazarına beklentilerimizin çok üzerinde ürün arzının gerçekleşmesi sebebi ile ihracatçılarımız yüksek fiyatlarla aldığı ürünleri Rusya pazarında büyük zararlarla satmak zorunda kalmıştır.”

                                              

ALACAKLARIMIZIN YÜZDE 70’İ ERİDİ

 

Ruble’nin ambargo kararı sonrasındaki süreçte yüzde 60-70’lere varan oranlarda değer kaybetmesinin ve Rusya pazarında Ruble ile 3 aya varan vadelerde satış yapıyor olmasından dolayı Türk ihracatçıların alacaklarının yüzde 60-70 oranında eridiğine dikkat çekilen bildiride, söz konusu gelişmelerin ihracatçıları iflasın eşiğine getirdiği vurgulandı.

ORTADOĞU DA OLUMSUZ ETKİLEDİ

Yaş meyve sebze ihracatçılarının açıklaması şu ifadelerle son buldu: ”Özetle 3 ay önce 38 Ruble’ye karşılık 1 dolar alınırken, şu anda 80 Ruble’ye ancak 1 dolar alınmaktadır. Ambargo vesilesi ile AB’ye üye ülkelerin ürünlerini yine AB sınırlarında satmak durumunda kalması, AB pazarında da ticaretimizi baltalamıştır. Öte yandan Türkiye için önemli pazar konumundaki ülkelerde, Ortadoğu’da, özellikle Irak’ta ve Ukrayna’da yaşanan ekonomik ve siyasi karışıklıklar da ihracatı olumsuz etkilemektedir.”

AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYORUZ

İhracatta önemi göz ardı edilemeyecek bir paya sahip, istihdam ve iş hacmi ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan yaş meyve sebze sektörünün ayakta kalma mücadelesi verdiği dile getirilen açıklamada, ”Bu çerçevede pazarlardaki devamlılığımızın sürdürülebilmesi ve oluşan olumsuz şartların sektörün geleceği göz önünde bulundurularak hafifletilebilmesi, yaş meyve sebze ihracatçılarımızın uğradıkları zararların bir nebze olsun telafisinin sağlanabilmesini teminen acilen önlem alınması gerekmektedir” denildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X