Doç. Dr. Mehmet Usta
Doç. Dr. Mehmet Usta

Covid-19 virüsü insanları nasıl etkiledi

Corona virüsü çıktığından bu yana, insanları genellikle çok kötü etkilendi.  Nasıl etkilendiğini ve bu etkilenmeye karşı nasıl bir çözüm bulunması gerektiğine bakalım.

-Beslenme düzensizliği ve kilo alma: Eve kapanan ve hareketsiz kalan kişiler, genellikle sıkıntıdan fazla yemek yemeye başlarlar. Buna bağlı olarak kilo alırlar. Eğer kişide tansiyon ve şeker varsa, bu hastalıklar düzensiz seyir etmesine neden olur. Hastayı kötü etkiler.  Bu nedenle evde kaldığınız sürece mutlak spor veya eksersiz yapın. Her fırsatta serbest olduğunuzda dışarı çıkıp temiz ve sakin yerlerde yürüyüş yapın.

-Stres:  Evde kalan, işini kaybeden, virüs korkusu saran, ailesini, akrabalarını ve arkadaşları ile ayrı kalan kişiler doğal olarak stres yapabilirler. Ancak bu durumlarda bu kişilerle sık sık telefon görüşmesi yapın. Ufak şeylerden zevk almaya çalışın. Örneğin bir kahve içmek bile. En önemlisi hep pozitif yani hep olumlu düşünün.

-Hastalık: Hastalığınız varsa doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

-İlaç kullanımı: Her hangi bir hastalığınız için ilaç kullanıyorsanız ihmal etmeyin, düzenli kullanınız. Biterse hastaneye gitmekte korkmayınız.  Kendinizi koruduktan sonra dışarda olduğu gibi hastanelerde güvenlidir.

-Maddi olarak: Gelir düzeyiniz düşmüş olabilir. Ama unutmayın ki hiçbir şey sağlığınız kadar önemli değildir.

-Kitap: Bol bol kitap okuyun. Alışkanlığınız yoksa bile yine de  üşenmeden başlayın. Göreceksiniz ki zevk alacaksınız. Kitap okumanız için buda bir neden olmuş olabilir.

Sonuç:

Şartlar ne olursa olsun umudunuzu kaybetmeden her zaman güçlü olmaya çalışırsanız güçlü olursunuz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X