Doç. Dr. Mehmet Usta
Doç. Dr. Mehmet Usta
E-Posta: mehmetusta@olay.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Koronavirüs için dikkat edilecek önemli hususlar

Dünyada ve ülkemizde tehlikeli boyutlara ulaşan koronavirüsü, dikkat edilmese bu tehlikenin daha da artması kaçınılmazdır. Her ne kadar yaşlı kesimleri daha fazla etkiliyorsa da gençlerinde etkilemektedir. Özelikle vücut direnci düşük olanlarda ve kronik hastalığı olanlarda daha tehlikeli olmaktadır. Bu nedenle korunma önemlidir.

Korunmada önemli hususlar nelerdir?

-Bol sıvı tüketmek: Günde 3 lt sık aralıklarla su tüketin.

-Ağız-boğaz temizliği: Antiseptiklerle günde 2 kez gargara yapın. Bu limonlu su, sirke suyu vb de olabilir.

-Evde kal: Evi sık sık havalandırın. Dışarı çıkmak zorunda kalırsanız  kalabalık ortamlara girmeyin. Herkesin kullandığı alet veya malzemelerde mümkünse uzak durunuz.

-Apartman gibi ortak dış kapıları ve asansörleri olan yerlerde mümkünse uzak durun: Çıplak  elinizi değmeden kullanın (peçete vb kullanarak). Gündüzleri temasın engellenmesi için bu yerlerin dış kapıları acık bırakın.  Bulaşıcılık acısında önemlidir.

-Spor yapın: Vücudun kas-kemiklerin zayıf düşmemesi için sık sık spor yapın. Evde yürüyün, kas germe hareketleri yapın. Günde en az 5 kez 20 dk olacak şekilde.

-Streste kaçının: Ev de sürekli kalmak,  stresli olabilir. Bu nedenle komedi filmleri – dizileri seyir edin. Sık sık sevdiklerinizle eğlenceli telefon görüşmeleri yapın. Hep olumlu düşünün. Rahatsız olduğun konularda-konuşmalarda- davranışlarda kaçının. Hayatın ne kadar güzel olduğunu unutmayın. Her şeyin güzel tarafına bakarak hayatı güzelleştirin.

-Maske takın: Maskenin  önemli faydası vardır. Kesinlikle takmayı ihmal etmeyin. Başkasında efekte damlacıkların bulaşmasını engeller. Faydası yok diyenlere inanmayın.

-Diyet:  Kaliteli beslenin. Hamur, tatlı ve fazla yiyeceklerde kaçının. Kilonuza dikkat edin.

-Bitkisel içecekler, taze meyve ve meyve suyu tüketin: Hazır ve asitli içeceklerde uzak durun.

-Uyku: Düzenli uyku çok önemlidir. Korona virüsüne karşı dirençli olmanızı sağlayan faktörlerden  biri de düzenli uykudur.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X