Doç. Dr. Mehmet Usta
Doç. Dr. Mehmet Usta

Maske takmanın faydaları

* Koronavirüs çıktığından beri maske ile ilgili tartışmalar devam ediyor

Tartışmalar:

* Maskenin faydası var mı?

* Faydası varsa nasıl bir maske olmalı?

* Bir maske ne kadar süre takılmalı?

* Temiz bir bezle vb.  ağız-burnumuzu kapatırsak faydası olur mu?

Faydası:

Dünya sağlık örgütü, maskenin koruyuculuk etkisinin olduğunu ve mutlaka takılmasının gerektiğini söylemektedir. Benim kişisel düşüncem de maskenin kesinlikle faydalı olduğudur. Kısaca herkes maske takmalı ve maskesiz dışarı çıkmamalıdır. Faydasını bir örnekle açıklıyayım, bir çok defa bir veya birçok kişi ile bir toplantı veya bir sohbet nedeni ile bir araya gelip konuşuyoruz. Bu konuşma sırasında, zaman zaman yüzünüze, boynumuza ve kollarımıza tükürük damlacıkları geldiğini görürüz ve his ederiz. İşte bu damlacıklarda herhangi bir enfeksiyon varsa, karşısındaki kişi veya kişilere bulaştırır. Maske olursa bu damlacıkları engeller ve buna bağlı olarak damlacık içindeki enfeksiyonun bulaşıcılığını da azaltır ya da engeller.

Nasıl bir maske:

Maske, ağız ve burnu güzel kapattıktan sonra bütün maskeler koruyuculuk yapar. Bu nedenle bildiğimiz bu normal maskeler yeterlidir. Abartının bir anlamı yoktur.

Ne kadar süre:

Her bilim adamıda bazen farklı fikirler çıkıyor. Çok sık değişmeli diyenler de var seyrek diyenler de var. Kısacası net bir süre yok.

Benim düşüncem. Bir maske  temiz kullandıktan sonra bir gün bile kullanılır. Ancak kirlenirse  ve fazla nemlenirse mutlak değişmelidir.

Sonuç:

Maskenin koruyuculuk özeliği vardır. Bu nedenle maskenizi ihmal etmeyin ve mutlak takınız. Maskesiz dışarı çıkmayın.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X