Doç. Dr. Mehmet Usta
Doç. Dr. Mehmet Usta
E-Posta: mehmetusta@olay.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Sağlığımız için uyku ve uykunun önemi

Hayatımızda önemli yeri olan uyku ve uykunun öneminden bahsedelim…

Düzenli uykunun vücudun sağlığı için çok önemli olduğunu unutmamalıyız. Çünkü vücudumuzun sağlıklı çalışması için birtakım hormonlara ihtiyaç vardır.

Bu hormonların sağlıklı salgılanması ve görev yapabilmesi için de düzenli uyku gerekir.

Örneklerle açıklayalım…

Diyabet: Diyabeti örnek verecek olursak, vücuttaki kan şekerinin anormal yükselmesi veya düzensiz seyretmesi diyabet olarak tanımlanır. Kan şekerini düzenleyen en önemli hormon insülindir. İnsülinin düzenli salgılanması için düzenli uykunun önemi büyüktür. Uyku düzeni olmayan diyabetli kişilerde kan şekeri genellikle düzensiz seyretmektedir. Ne kadar diyetinize dikkat ederseniz edin beraberinde düzenli uyku olmayınca kan şekeri istenilen seviyede seyretmemektedir. Kısaca düzenli şeker için düzenli uyku gerekir.

Bir diğer hastalık olan hipertansiyon: Dünyada ve ülkemizde sık görülen bir erişkin hastalığı olan hipertansiyon, yaklaşık her on erişkin kişiden üçünde bulunmaktadır. Ki bu da gösteriyor ki önemli bir sağlık sorunudur. Ayrıca sağlık bütçesinin önemli bir bölümünü kapsamaktadır.

Tansiyon hastalığı olan kişiler de ne kadar dikkat ederse etsin eğer uyku düzeni yoksa hastalık normal veya normale yakın seyretmiyor.

Çünkü tansiyonu etkileyen birtakım hormonlar, uyu düzeni ile direkt bağlantılıdır. Uykusuzluk veya düzensiz uyku alışkanlıkları olan kişilere baktığımızda, tansiyonun düzenli seyretmediğini görürüz. Bu nedenle tansiyonu olan hastaların düzenli uyuması şarttır.

Stres: Uykusunu almayan kişilere baktığımızda, genellikle gergin ve stresli olurlar. Çünkü stres hormonları, düzensiz ve uykusunu yeteri kadar almayan kişilerde daha fazla salgılanırlar ve kişi sinirli olur.

Halsizlik ve yorgunluk: Yeteri kadar uykusunu almayan veya gece uykusu kaçan kişiler,  hiçbir fiziki veya bedensel çalışma yapmadığı halde yorgun ve halsiz kalkarlar.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Sonuç olarak; Daha sağlıklı, stressiz ve mutlu olabilmek için düzenli uykunun katkısı büyüktür. Bu nedenle belli saatlerde uyuyunuz, belli saatlerde kalkınız ve hayatı güzelleştiriniz.

Sağlıklı günler dileğiyle.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X