Doç. Dr. Mehmet Usta
Doç. Dr. Mehmet Usta

 Sağlığımızın üç düşmanı: Stres, kilo, hareketsizlik

Bu üç faktör, vücudu en fazla yıpratan, depresyona sokan, enfeksiyonlara karşı dirençsiz hale getiren faktörlerdir.

Son günlerde Covit-19 nedeni ile bir çok kişi hayatını kaybetmektedir.  Çoğunluğu yaşlı olmasına rağmen gençlerde de tehlikeli oluyor ve hayat kaybına neden oluyor.

Covit-19’un tehlikeli olduğu kişilere baktığımıza;

-Diyabet

-Hipertansiyon

-Obesite

-Malignite

-Böbrek yetmezliği

-Karaciğer yetmezliği

-Vücut direncini düşüren ilaç kullananlar vb

Bazı Covit nedeni ile hayatını kaybeden hastalara baktığımızda, bu hastalıkların hiç birisinin olmadığını görürsünüz. O halde neden hayatını kaybettiler? Sorusunun altında çoğunlukla stres yatmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca streste uzak durunuz.

Kilo, her hastalığa davetiye çıkarır. Fazla kilodan dolayı hareketsiz kalan hastalar,  başta covit-19 olmak üzere bir çok hastalıklardan etkilenirler ve hastalıklar karşısında zayıf düşerler. Hastalıklar,  bu hastalarda ağır seyir eder veya ölümcül olurlar. Sağlıklı yaşamanız için kilolardan uzak durmanız mutlak gereklidir.

Hareketsizlikte,  vücut direncini düşürüp enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Genellikle Covite yakalanan sporcuların hemen hemen hepsi orta veya hafif atlatmışlardır. Nedeni  sıklıkla spor yapmalarıdır. Spor,  vücut direncini artırırken hareketsizlik ise tam tersine düşürür. Bunun sonucu hastalıklar ağır geçer.

Sonuç olarak:

Sağlıklı yaşamanız için streste uzak durun, spor yapın, bol sıvı tüketin, kilo almayın ve fazla yemekte kaçının.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X