Doç. Dr. Mehmet Usta
Doç. Dr. Mehmet Usta

Trafik

Köşe Yazısını Dinle

Günlük hayatımızda sıklıkla trafikte oluruz. Ya kendimiz ya da şoför arabayı kullanır. Herkesin sık gördüğü ve yaşadığı trafik kavgaları, gerçekleşmesini hiç istemediğimiz can sıkıcı olaylardır. Hatta bu olaylar kimi zaman silah çekmeler, birbirini yaralamalar ve hatta ölümle sonuçlanan durumlara kadar gider.

Bir örnekle başımdan geçeni anlatayım.

İzmir yolunda giderken, yolun sol şeridini kullanıyorum. Arkamdan hızlı gelen bir araba yol istedi. Sağda iki araba olduğu için geçemedim devam ettim ve sağ boşalınca sağa geçmeye çalıştım. Arkamdaki de sağdan geçmeye çalıştı, tekrar sola kırdım, o da sola kırdı. Kısacası bir anlaşmazlık oldu. Bilerek olan bir hareket değildi. Sonra da beni geçti önümde yavaşladı. Sağa geçmeye çalışınca o da sağa, sola geçmeye çalışınca o da sola çevirdi. En son yanına yanaştım ve ne yapmaya çalışıyorsunuz dedim, siz niye bizi bilerek engelliyorsunuz diye bağırdılar. Kardeşim dedim orda size yol verirken bir anlaşmazlık oldu, neden sizi engellemeye çalışayım ve sizi de tanımıyorum. Buna rağmen bağırarak gittiler.

Bu örneklerden yalnızca bir tanesi. Bunun gibi binlerce olay ve örnekler vardır. İnsanların sıklıkla birbirlerini anlayamaması, çoğunlukla her olayı kötü yorumlaması bu istemediğimiz kavgalar ve üzücü tabloları meydana getirmektedir.

Her şeyde olduğu gibi her şeyin başı eğitimdir. Kavga ve şiddete başvuran kişilere baktığımızda çoğunlukla eğitimi düşük insanlardır.

Kitap satan bir kişi marketini hiç kapatmıyormuş, gündüz nasılsa gece de öyle bırakıyormuş. Bir gün birisi sormuş, neden geceleri kapatmıyorsun efendim diye.

Cevap şu, cahil kişinin kitaplara meyili olmaz, okumaz ve de dikkatini de çekmez. Kitap okuyan kişi eğitimli olur ve kitap çalmaz.

Sonuç:

Her şeyin başı eğitimdir. Eğitim, eğitim, eğitim.

Bu nedenle herkesi eğitime davet ediniz ki toplum güzelleşsin.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X