Doç. Dr. Mehmet Usta
Doç. Dr. Mehmet Usta

Vaka (hasta)

Köşe Yazısını Dinle

56 yaşında

Bayan hasta

Ev hanımı

Kilolu

Hasta,  mide ağrısı nedeniyle uzun süredir mide ilaçlarını kullanıyormuş. Son zamanlarda ensede başlayan, başına doğru yayılan baş ağrısı oluyormuş. Ayrıca mide ilaçlarını kullandığından bu yana diz ağrısı da oluyormuş.

Baş ağrısı olduğunda, beraberinde çarpıntı ve halsizlik de eşlik ediyormuş. Diğer yanda yan etkisi var diye aşı olmamış.

Kullandığı ilaçlara baktığımızda;

Mide ilaçları ve diz ağrısı nedeni ile  de zaman zaman ağrı kesici kullanıyormuş.

Hastayı değerlendirdiğimizde;

-Bazı mide ilaçlarının diz ağrısına neden olduğunu biliyoruz. Bu nedenle mide ilaçları değiştirildi.

-Baş ağrısının nedeni, tansiyon yüksekliği olabileceğini düşünerek tansiyon ölçüldüğünde yüksek tespit edildi. Ensede başlayan baş ağrısı, çarpıntı ve halsizlik, yüksek tansiyonun önemli belirtisi olduğunu unutmamak gerekir. 

Buna dayanarak, hastanın tuzsuz diyet ve kilo vermesi önerildi. Özelikle diyabet ve yüksek tansiyonun tedavisinde sporun önemli bir yeri olduğunu akılda tutulmalıdır. 

Hastanın hem mide ilacını değiştirerek diz ağrısında kurtuldu hem de tuzsuz diyet ve kilo vererek ilaç kullanmadan tansiyonu düzene girdi. Bilinmeli ki ilaç en son çaredir. Önemli olan bir hastalıkta ilaç kullanmadan kurtulmaktır.

Aşı konusuna gelince, yan etkisi var diye yapmamak çok yanlıştır. Çeşitli çalışmalar ve denemeler sonucu aşı üretilmektedir. Çok tehlikeli yan etkisi olsaydı zaten bilim adamları önermezdi.  Diğer tarafta virüsün ölümcül etkisi daha tehlikelidir.

Aşı yapmamakla başta kendi hayatınızı sonrasında yakınlarının ve etrafındakilerinin hayatını tehlikeye atığınızı bilmelisiniz. Bu nedenle mutlaka aşı yapmalısınız.

Sonuç:

Önemli şikâyetleriniz olduğunda doktora gitmelisiniz. Herhangi bir hastalığınız için ilaç kullanıyorsanız bu ilaçların yan etkilerini olabileceğini akılda tutarak dikkatli olmalısınız ve gerekirse doktorunuza gitmelisiniz

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X