İhsan Aydın
İhsan Aydın

Aktaş’ın 1000 günün raporu

AK Parti’nin ülke genelindeki kimi kentlerde metal yorgunluğu hareketi sonrası değiştirilen belediye başkanlarının yerine gelen isimlerden biri de Alinur Aktaş idi.

3 Kasım 2017’de İnegöl Belediye Başkanı iken, partisinin isteğiyle istifa eden Recep Altepe’nin yerine Bursa Büyükşehir Belediye Başkan’lığına aday gösterildi.

Ara geçiş döneminin ardından da 2019’da bir kez daha aday yapılıp, yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Aktaş ara dönem ile birlikte Bursa’da görevdeki1000 günü geride bıraktı.

Dün de Merinos’ta habercilerin karşısına geçip, 1000 günde Bursa’ya kazandırılanların anlattı. 1000 günde yapılanların büyük bölümü bir kitapçıkta toplanmış.

Salon tıklım tıklım doluydu. İl yönetimi, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, Büyükşehir’in üst düzey bürokratları, şirket yöneticileri salondaydı.

Başkan arkasındaki dev videovoldan önce eserlerin önünde çekilmiş görüntülerle seslendi. Ardından da kürsüye çıktı.

Bursa’ya hizmet anlamında ağır bir sorumluluğu omuzladıklarını hatırlattı.

Devamında şunları söyledi:

“Geride bıraktığımız 1000 günde ulaşım başta olmak üzere kentleşme ve kentsel dönüşüm, altyapı, yeniden yeşil Bursa, kültür sanat, tarım ve ekonomi, gençlik, sosyal hayat ve eğitim, spor turizm ve sosyal hizmetler gibi alanlarda birçok projeyi hayata geçirdik. Özellikle bu yıl pandemi ile mücadele konusunda örnek olacak faaliyetler yürüttük.

Başkan geride kalan 100 günde 450 km asfalt, 951 km sathi kaplama, 13 köprü, 769 bin m2 parke 237 bin metre bordür 140 bin metre otokorkuluk yaptıklarını açıkladı.

Pandemi döneminde kentin ana caddelerinin komple asfaltı yenilendi.

Başkan akıllı kavşaklar, Mudanya Köprüsü bağlantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Bursa’da ilk kez yapacağı Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattının ihalesine dikkat çekti. Ayrıca T-2 Hattı’nın tamamlama ihalesini yaptıklarını açıkladı. Otobüs filosuna 271 araç kattıklarını hatırlattı.

Şüphesiz bu süreçte kentin tarihi bölgelerini ortaya çıkarma çalışmaları da dikkat çekti. Çekirge Teras Projesi ve Hanlar Bölgesi’ni ortaya çıkarmada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği alındı. Yine kentin ortasındaki 20 yıllık belirsizlik sona erdi ve Tower Plaza ortadan kaldırıldı.

Hanlar bölgesi projesiyle de şehrin bir hayalini gerçekleştirme yönünde de kazma vuruldu.


Bursa hizmetime katk
ı koyanlara teşekkü
r

 

Yapılanların detayını haberlerde bulacaksınız ama Başkan özellikle akademik odalarla işbirliğine dikkat çekti. Bu süreçte ‘yalan yanlış’ olmayan eleştirileri kabul ettiklerini vurguladı. Yine Bursa milletvekilleri başta olmak üzere kabinedeki tüm bakanlara, il, ilçe yöneticilerine, ilçe belediye başkanlarına verdikleri destek için de teşekkürü de ihmal etmedi.

Başkan “1000 günde Bursa’mız için çok önemli projeler ürettik. Bundan sonra da yine aynı aşkla Bursa için canla başla çalışmaya devam edeceğiz dedi.

Aktaş’ın konuşmasının başında ‘hocam’ dediği eski Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Hikmet Şahin’i 11. ölüm yıldönümünde anması da notlarımız arasındaydı.

Başkan’ın geçen 3 yıla ilişkin raporunu açıkladığı saatlerde de sürpriz bir siyasi ayrılık haberi kulislere düştü.

Aktaş’ın bu süreçte uyumlu birliktelik sergiledikleri AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın, Genel Merkez ile yapılan istişare sonucu görevinden istifa ettiği ve aday olmayacağı haberi de yayıldı.

Aktaş’ın önünde daha üç yıllık görev süresi var. Yeni il yönetimiyle de benzer uyumu sürdüreceğine inanıyoruz.


Bütçe meclise iniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 Mali Yılı Taslak Bütçesi bugün saat 15.00’te Merinos’ta toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne iniyor. Büyükşehir ile birlikte BUSKİ Genel Müdürlüğü ve ilçe belediyelerinin bütçelerinin de görüşülmek üzere Plan Bütçe Komsiyonu’na havale edilmesi bekleniyor. Keza Büyükşehir’in 2021 Mali Yılı Gelir Tarifesi ile bütçe performans raporu da komisyona sevk edilecek.


Kentin kültür hamal
ı
emekli oldu

 

Dün ziyaretimize Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi’nde görev yapan Cengiz Bütün geldi.

Konservatuvar ile başlayıp BAM’da süren ve kentin somut olmayan kültürel mirasının ortaya çıkarılmasına büyük katkıları olan Bütün’ün emekli olduğunu öğrendik.

Bursa’nın 17 ilçesinde somut olmayan kültürel miras taramaları yapıp, bunlardan 130 köyün geçmişinin kitaplaştırılmasına destek veren Bütün’ün geriye de arkadaşlarıyla birlikte 160 kırsal mahallenin daha somut olmayan kültürel mirasını baskıya hazır hale getirdiğini biliyoruz.

Bütün’ün BAM’dan emekli olması kentimiz için büyük  bir kayıp.

Fakat kendisi gönüllü kültür elçiliğini sürdüreceğini vurguluyor. Bursa’nın sözlü tarihine, kültürüne, türküsüne, kimliğine katkı koymaya devam edeceğini vurguluyor. Aynı zamanda Türk Halk Müziği sanatçısı da olan Bütün, ulusal ve uluslararası Türk kültürü toplantılarında kentimizi başarıyla temsil etti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X