İhsan Aydın
İhsan Aydın

BAL-GÖÇ’ten ‘tekrar seçime’ katıl çağrısı

Köşe Yazısını Dinle

Komşu Bulgaristan’da geçtiğimiz 4 Nisan’da yapılan genel seçim sonuçlarına göre GERB Partisi’nin lideri eski Başbakan Boiko Borisov ve muhalefet partileri hükümet kurulamayınca Cumhurbaşkanı ülkeyi yeniden seçime götürme kararı almıştı.

Tekrarlanacak seçimler 11 Temmuz’da yapılacak.

Bulgaristan’daki tekrar seçimde bu ülkede yaşayan ve Türkiye’ye göçe zorlanmış soydaşlarımıza büyük sorumluluk düşüyor.

Bu çerçevede Bulgaristan Türklerinin ve Balkan coğrafyasının Türkiye’deki en büyük STK’sı olan BAL-GÖÇ’ten yeni bir çağrı geldi.

BAL-GÖÇ yayınladığı bildiriyle, geçerli Linça kartı bulunan üyelerine ve tüm soydaşlara 11 Temmuz seçimlerine katılabilmek için 15 Haziran’a kadar internet üzerinden dilekçe doldurmalarını istedi.

BAL-GÖÇ bu konuda kendilerinin ve bağlı şubelerinin dilekçe doldurmak isteyenlere yardımcı olacağının da altını çizdi.

BAL-GÖÇ Yönetimi bildiriyle,“Lütfen vatandaşlık görevimizi yerine getirelim, Bulgaristandaki vatandaşlarımızın haklarını koruyalım çağrısı yaptı.

Türkiye’deki STK’dan bu çağrı yapılıyor ancak Bulgaristan Türklerinin parçalı görüntüsü sürüyor.

Geçmişte hükümet ortağı olabilecek oy potansiyeli bulunan ve kısa süreliğine de olsa kabine ortağı alan soydaşların bugünkü parçalı görüntüsü Türkiye’yi de üzüyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin eski gücünde olmadığı, bölündüğü Bulgaristan’da artık Türklerin kimilerinin Bulgar partileri listelerine de girmeye başladıklarını görüyoruz.

Türkiye’den de Bulgaristan seçimlerine eskisi kadar rağbet yok.

Bulgaristan Türkü’nün en fazla yaşadığı kentimizde bile seçime katılım oranının çok düşük olduğunu biliyoruz.

Diğer yandan, kurulduktan sonra kısa sürede Bulgaristan’da büyük bir sıçrama yapan Var Böyle Bir Halk Partisi’nin tekrar seçimde bu kez birinci çıkacağı ileri sürülüyor. Bu partinin Filibe listesinden 4 Nisan’da milletvekili seçilen Türk kökenli Taner Türkoğlu’nun yine aynı sıraya konduğunu öğrendik.

Türkoğlu’na, seçim sonrası Bulgar Parlamentosuna getirilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını engellediği için Türkiye’nin Filibe Konsolosu tarafından  teşekkür edildiği de ekleyelim.

Bakalım 11 Temmuz sonuçları ne gösterecek. 300 seçmenin üstündeki sandık ve bölgelerde dijital oy kullanma zorunluluğu getirilen bu seçimde, GERB ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS)’nin oylarının azalabileceği de iddia ediliyor.

Anlaşılan 11 Temmuz seçimleri de Bulgaristan’da zor geçecek gibi.

 

BESAŞ’ın AR-GEsi büyük tehlike atlattı

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne bağlı tarım alanında dün öğleden sonra çıkan arazi yangınında büyük bir tehlike atlatıldı.

Görükle’de Büyükşehir Blediyesi iştiraki BESAŞ’ın AR-GE Merkezi’nin hemen karşısında başlayan yangın büyümeden kontrol altına alındı. Yangına Üniversite ve Büyükşehir itfaiyesi gelene dek ilk müdahaleyi rolon ekmek üretimi yapan BESAŞ çalışanları yaptı.

Kontrol altına alınan yangın büyümüş olsaydı BESAŞ’ın AR-GE’si büyük bir sıkıntı yaşayabilirdi.

Çok şükür ki, ekmek üretimine ara verip ellerindeki yangın tüpü ve sopalarla müdahale eden işçilerin çabası tehlikeyi büyümeden önledi. İşçiler hem bölgeye hem de kendi iş yerlerine sıçrama riski bulunan yangına ilk müdahaleyi yaparak büyük bir iş başardılar.


MHP’li Ayd
ın meclis üyesinin lavanta bahçesini ziyaret etti

Yenişehir’i hep biberi ile ünlü bir ilçemize olarak biliriz. Oysa burada da artık ürün çeşitliliği artamaya başlamış.

Örneğin; biz daha çok Isparta’nın Kuyucak Köyü’nden bildiğimiz lavanta bahçeleri şimdiler de Yenişehir’de de kurulmaya başlamış.

Yenişehir Belediye Meclisi Üyesi Nilüfer Şahin’in sahibi olduğu lavanta bahçesi ilçeye bambaşka bir görüntü ve koku da katmış.

O bahçeyi dün Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın ziyaret edip Şahin’i kutlamış.

Hem siyaset yapıp hem de lavanta yetiştiren Şahin bu girişimiyle takdir toplamış.

Daha evvel bildiğimiz kadarıyla Keles ilçemizde de lavanta bahçeleri kurma çalışmaları vardı. Onlarda durum nedir, doğrusu merak etmiyor değiliz.

Atadan kalma klasik ürünler yerine ticari getirisi daha yüksek ürünlere yönelmekte fayda var. Yenişehir’deki bu örnek anlamlı.

Devam gelmeli.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X