İhsan Aydın
İhsan Aydın

Başkan Aktaş’tan BUDO ve pahalı su algısına sert tepki

Muhalefetin iki konuyu ısrarla Bursa gündeminde tuttuğunu biliyoruz.

Gerek CHP gerekse İYİ Parti il başkanları hem BUDO bilet fiyatları hem BUSKİ su tarifesi yüksekliğini hem de toplanmasından vazgeçilen katık atık bedellerini sık sık basın toplantıları ile gündeme taşıdıklarını görüyoruz.

Fakat, biz de biliyoruz ki, BUDO şu an en düşük bilet bedeliyle yolcu taşıyor.

Keza, BUSKİ’nin fiyat tarifesi 30 Büyükşehir Belediyesi içinde 13. sırada görünüyor. Aynı şekilde, çoğu muhalefet partili büyükşehir katı atık bedellerini toplamıyor.

Bu tekrar tekrar açıklandığı halde, muhalefet Bursalılara ters algı yaymaya devam ediyor.

Belli ki, topluma yayılmak istenen algıdan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş rahatsız.

Dün canlı yayından izlediğimiz meclis oturumunda Aktaş adeta patladı.

Muhalefete, ‘doğru konuşun, boş konuşmayın’ demeye getirdi.

Aktaş’ın muhalefete yanıt verirken şu ifadeleri kullandığını not ettik:

“Kimse algı yapmaya çalışmayacak. Bunu BUDO üzerinden yaptınız. Benim ağzımdan İstanbul’un karşı yakasındaki iskele fiyatlarından dolayı bilet fiyatlarını artırıyoruz açıklamasını duyan varsa istifa etmeye hazırım.”

Aktaş CHP’lilere adeta ‘hodri meydan’ çekti.

Sonrasında da şöyle devam etti:

“Biz 50 TL’lik BUDO bilet fiyatını 65 TL’ye çıkardık. Yolcu sayıları düştü, damping yaptık. Yüzde 34 doluluk ile giden vapurlarımız yüzde 71 dolulukla gidip gelmeye başladı. Önce BUDO satılma hikayesi konuşuldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iskeleye üç kat zam yapmak istedi. Biz iskeleye ne parası vereceğiz? Artı biletten yüzde 3 olan rakamı yüzde 5’e çıkardı. Biz bunu kabul etmediğimizi ilk gün söyledik. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı daha bir hafta öncesine kadar iskele kira sözleşmesini imzalamadı.”

Aktaş sözü daha sonra CHP’lilerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürüne getirdi:
“Kimin kime teşekkür ettiği önemli değil. Biz vatandaşın teşekkürüne bakıyoruz. Siyasi olgunluk gösterip muhalefet bize de teşekkür ederse başımızın üstünde yeri var. Doğru eleştirileri değerli buluyoruz.”

Keza Aktaş su fiyatları ve katı atık bedellerinin toplanmasına ilişkin iddialara da bir kez daha şu sözlerle yanıt verdi:

“Su fiyatlarının indirilmesiyle alakalı da çalışma yapılacak. Ben bunu geçen oturumda açıkladım. Arkadaşlar bütçe yönetiyoruz. Burası her şeyi indirme ve bedava yapma makamı değil. Bu şehrin bizden beklentisi var. Biz devletin tüm imkanlarını bu şehrin, bu ülkenin menfaatleri için kullanmak zorundayız. Bütçe ortada. Katı atık bedelsiz su faturaları gitmeye başladığından bu yana aldığım teşekkürleri size iletebilirim. Beşiktaş’ta, Bağcılar’da Avcılar’da 11 senedir bu ücret alınmıyor. Türkiye’nin 30 büyükşehir belediyesinden 23 tanesinden bu bedel alınmıyor. Lütfen, işimize gelenleri kanuna dayandırıp, gelmeyenleri dayandırmazsak doğru olmaz. Yunuseli Havalimanı’nı imara açma hayali sözünü de kabul etmiyorum.”

 

Raftaki Eko Kent Planı meclise iniyor

Aktaş, ayrıca dün sabah ziyaret ettiği Nilüfer Belediyesi’nde, Kayapa’daki Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmeyen ve Bayındırlık ve İmar Komisyonu’nun rafında bekleyen Eko Kent İmar Planı’nı önümüzdeki hafta yeniden ele alma kararı aldıklarını da açıkladı.

Aktaş, seçim öncesi aceleye gelmesin diye erteledikleri planı değerlendirmeye başlayacaklarını duyurdu.

Başkan,“Şehrin konut ihtiyacını ve potansiyelini karşılama adına yeni alanları imara açmak gerekiyorsa bunu açmalıyız” dedi.

Oturumda meclis üyelerine kentin kaçak yapılaşmasına ilişkin de detaylı sunum yapıldığını görmek de sevindirici.

 

Sorgun’dan Aktaş’a davet var

Kırsaldaki nüfusu bulunduğu yerde tutabilmenin yolu kalkınma projelerinden geçiyor.

Keles’in Sorgun Mahallesi kurduğu kooperatif vasıtasıyla kendi kalkınmasını kendi sağlamış bir yerleşim. 190 ortaklı Sorgun Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ürettiği peynir çeşitleri yok satıyor. İstanbul’dan dahi Sorgun peynirlerine talep var.

Dün Sorgun Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muharrem Uluştaş ziyaretimize geldi.

Muharrem yıllardır muhtar ve kooperatif başkanı büyükleri gibi köyünün kalkınması, kültürünün korunması, tanıtılması için mücadele ediyor. Sadece köyünün değil, ilçesi Keles ve Bursa kültürüne de hizmet ediyor. Keles bebeklerinin çıkış noktasının Sorgun olduğunu anlatıyor.

Kurduğu folklor ekipleri ile şehrimizi Dağ-Der ve Büyükşehir Belediyesi adına iki kez Etnospor Festivali’nde temsil etti ve büyük rağbet gördü.

Muharrem Başkan’ın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a bir daveti var.

Her defasında etkinliklerine çağırdıkları Başkan Aktaş’ın programının uygun olmaması nedeniyle köylerini ziyaret edemediğini düşünüyor.

Muharrem Başkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’ı ısrarla Sorgun’da ağırlayıp üretime, kültüre yaptıkları katkıyı ve sıkıntı çekilen yollarını yerinde göstermek istiyor.

Ulutaş, “Köyümde 4 dağ ilçesinde olmayan mandıramız var. İstanbul’un her yerinde peynir almaya geliyorlar. Ama yolumuz sıkıntılı. Başkanımız gelip hem köyümüzü ziyaret etsin hem kooperatifimizdeki üretimi görsün hem de yolumuzun bozukluğunu yerinde incelesin. Sorgun’da katkısız süt ürünleri yapıyoruz. Kentin kültürüne de katkı koyuyoruz. Bir üretiyoruz, tarım, hayvancılık, ormancılık faaliyetlerimiz var” diyor.

Kırsal kalkınmaya önem veren Alinur Başkan bu daveti geri çevirmeyecektir.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X