İhsan Aydın
İhsan Aydın

Bolu Valisi o kararı yargıya taşımalıdır

Köşe Yazısını Dinle

CHP’nin başında bir bela belediye başkanı var. Bela demek ne kadar doğru bilmiyoruz ama, mültecilere dönük benzer söylemleri, hatta sınır dışı etmeye varan keskin açıklamaları Genel Başkanının da yaptığını biliyoruz.

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan faşist, ırkçı uygulamalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Adamda bir mülteci alerjisi var. Sanırsınız, bütün bunları vatan, millet, memleket aşkıyla yapıyor.

Keşke öyle olsa.

Zatı muhterem, açıklamaları, konuşmaları, saçma sapan uygulamaları ve ırkçı çıkışlarıyla sık sık Türkiye gündemine oturuyor. Galiba, biraz da şov peşinde. Acaba memlekette adı konuşulsun diye mi düşünüyor?

En son Bolu’da çocuğu olmayan ve kendinden tüp bebek masraflarının karşılanması için yardım isteyen çaresiz bir kadın hakkında TV ekranlarında müstehzi dille dalga geçen Özcan, şimdi de mültecilere dönük kararlar alıyor.

Bunun sinyallerini daha evvel vermişti.

Bolu’daki Suriyeli mültecilere suyu pahalı tarifeden satacaklarını açıklamıştı.

Belediye Meclisi’nin CHP ve İYİ Partili üyeleri o çirkin karar için parmak kaldırdı. Bolu’da artık mülteci abonelere suyun tonu 2,5 dolardan satılacak. Mültecilerin nikâh kıyma ücretleri de 100 bin liraya çıkarıldı.

AK Parti ve MHP’li üyelerin tepkilerine rağmen aldıkları utanç verici kararı savunan Bolu Belediye Başkanı Özcan, “Sığınmacılar bundan rahatsız oldularsa Şam’da su daha ucuz buyursunlar gitsinler” karşılığını vermiş.

Kararın savunulacak hiçbir yanı yok.

Bolu’da insanları yerli-yabancı-mülteci diye ayrıştıran, tahkir eden, bölen, onlar için ayrı hizmet tarifeleri koyan bir zihniyetin bir de ülkeyi yönetmeye kalktığını düşünün.

Irkçı kararın Bolu Valisi’nden döneceğini düşünüyoruz.

Eskiden kararlar valinin de onayına sunuluyordu. Şimdi böyle bir şey var mı bilmiyoruz ama eğer var ise Vali Bey bu ayrıştırıcı ve ırkçı kararı veto eder veya 10 gün içinde Danıştay’a taşıyarak iptalini isteyebilir.

Zaten İçişleri Bakanlığı’nın ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da meclis kararı hakkında soruşturma başlattığı biliniyor.

Bursa’da konuştuğumuz deneyimli bir belediyeci bürokrat dostumuz, ilde yaşayanlar arasında bölücü karara imza atan Bolu Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin, ‘görevi kötüye’ kullandıklarını, bu yüzden de haklarında yasal işlem yapılması gerektiğini söylüyor. Dostumuz, başkan ve meclis üyelerinin böyle bir yetkileri olmadığının altını çiziyor.

Yani, bu işin sonu, belediye başkanını görevden alma ve belediye meclis üyelerinin üyeliklerinin düşürülmesine kadar uzayabilir. Çünkü; nefret söylemi ve suçuyla da  örtüşüyor.

Allah hepsine akıl fikir, ırk ayırmaksızın insan sevgisi aşılasın. Savaştan kaçıp Bolu’ya yerleşen ve CHP’li Başkan’ın dışlayıcı uygulamalarına maruz kalan mültecilere de sabır versin.

Bir de Bolu’daki mültecilere tavsiyemiz; nikâhı nüfus müdürlükleri ve muhtarlıklar da kıyıyor. Su aboneliğini de üzerilerine almadan, ev sahibinden kullanmaya devam etsinler.

 

Sessiz yeşil devrim

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Tarım AŞ’nin ilin 17 ilçesindeki çiftçilere farklı alanlarda desteklerinin sürdüğünü görüyoruz. Buna en son yüzde 50 hibeli 1 milyon adet fide desteği de eklendi.

İlin kırsalında Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ekonomik getirisi yüksek ürünlerin yetiştirilmesi konusunda çiftçilere sürekli destek sağlanıyor.

Aslında Tarım AŞ Bursa’da bir bakıma sessiz ve derinden yeşil devrim yapıyor. Bundan 10 yıl sonra Bursa’nın her yerinde ekonomik getirisi ve ihracat kalemi olan ürünler çoğalacak.

Bu da kentin ekonomisine, üreticinin cebine direkt yansıyacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ahudududan Bursa Karası’na, aronyadan yabanmersinine, ayvadan cevize, çilekten gojiberiye ve lavantaya kadar her yıl 1,5 milyon adet fide dağıtıyor.

Büyükşehir dönem sonunda bunu 5 milyon adete yükseltmeyi planlıyor.

 

Deneyimli mühendislerden gençlere tecrübe paylaşımı

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi bir süredir deneyimli üyelerini genç mühendislerle buluşturuyor.

Mesleki deneyim ve tecrübelerini genç mühendislere aktaran İMO üyeleri böylece meslektaşlarını da yetiştirmiş oluyorlar.

Genç mühendislere aynı zamanda ilk yardım eğitiminin de verildiği görülüyor.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ile geçtiğimiz hafta konuştuğumuzda deneyim paylaşımlarının 12 Aralık’a kadar süreceğini öğrenmiştik.

Bunun son derece yararlı olacağı kanaatindeyiz.  

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X