İhsan Aydın
İhsan Aydın

Bozankaya 28 metro aracı için imzayı attı

Türkiye raylı sistemler konusunda çokça yol aldı. Eskiden milyarlarca lira döviz kaybına yol açan bu kalem büyük ölçüde yerlileştirildi.

Her ne kadar, kimi belediyelerimiz yabancı menşeli araçlar satın alsa da, artık ülkemizdeki firmalar her türlü raylı sistem aracını üretir hale geldi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı, daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yapımını üstlendiği Gebze-Darıca Metrosu’nun 28 araç alım ihalesini Ankara merkezli Bozankaya firması kazandı.

İhale geçtiğimiz temmuz ayında yapılmıştı. Sonucun ise Kamu İhale Kurumu onayının ardından yeni resmileştiğini görüyoruz.

Bozankaya,‘Türkiye’nin ilk metrosu Bozankaya’dan’ başlığıyla duyurduğu gelişmeyi, “Kocaeli için Ankara tesislerimizde üretilecek 28 metro treninin tasarım ve üretim sözleşmesini imzaladık. Araçların ilk teslimi 2022’nin 4. çeyreğinde olacak” satırlarını ekleyip Türkiye’ye duyurdu.

Yerlileşmenin hemen her sektöre yayılması gerekiyor.

Bozankaya metro aracı için Alman Siemens ile işbirliğine gitse de bunun Türkiye’de üretiliyor olması sevindirici.

Yaklaşık 350 milyon liralık teklifle ihaleyi alan Bozankaya’nın böylece büyük bir döviz kaybının da önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Şimdiden Kocaeli’ye, Gebze ve Darıca’ya hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Kongreleri ertelendi ama adaylar çalışıyor

Pandemi tedbirleri kapsamında sivil toplum örgütlerinin, sendikaların, meslek kuruluşlarının toplantı etkinlik ve kongreleri şubat sonuna kadar ertelendi.

STK kongreleri tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de mart başından itibaren yapılacak.

Bu kapsamda kongresi tam üç kez ertelenen Osmangazi Muhtarlar Derneği’nin başkan adaylarından Nilüferköy Muhtarı Burhan Mandacı dün Olay Medya’da konuğumuzdu.

Seçim ertelenmiş olsa da Mandacı’nın çalışmalarının sürdüğünü öğrendik.

Peki Mandacı, başkanlık için Osmangazili muhtarlara ne vaat ediyor?

136 mahalle muhtarının 800 bin nüfusa hitap ettiğinden yola çıkarak, sosyal medyada ve basında derneğin aktif olacağını anlatıyor.

Muhtarların tüm problemlerini resmi kurumlarda kavga ile değil, diyalogla çözümüne çalışacağını vaat ediyor.

Dayanışma, işbirliği ve diyaloğa önem vereceğinin ve ‘gönül köprüleri’ kuracağının altını çiziyor.

Nüfusu 5 binin üstündeki mahallelere sekreter verilmesi ve ofis giderlerinin belediyece karşılanması için TBMM’ye Federasyon tarafından sunulan yasa teklifinin takipçisi olacaklarını söylüyor. Eksik mahalle muhtarlık binalarının tamamlanmasının takipçisi olacaklarının sözünü veriyor.

Mandacı, “Biz belediyelerin ve başkanların sağ koluyuz. Bizim çalışmalarımız belediye başkanlarının başarılarına da katkı sağlıyor. Bu nedenle görev bize verilirse belediyelerimiz, kaymakamlığımız ve diğer kurumlarla işbirliği yapacağız” diyor.

Kongre mart ayına ertelendi ama görüldüğü gibi iki adaylı yarış hız kesmiş değil.

 

Fotoğrafçılar yeni destek paketi istiyor

Yeni kısıtlamalar öyle görünüyor ki, küçük esnafı daha çok etkileyecek.

Özellikle kapatılan iş yerlerinin bu sürede borçları, kiraları, vergileri, sigorta primleri ödenemediği için katlanacak.

Açıklamayı Bursa Fotoğrafçılar Odası Başkanı ve Türkiye Fotoğrafçılar Odası Başkanvekili Kamil Konuşkan sosyal medyadan yaptı.

“Bursa Fotoğrafçılar Odası olarak devletimizden talebimizdir” başlıklı çağrıda, tüm esnaf için yeni bir ekonomik destek paketi hazırlanması talep ediliyor.

Vergi ve prim borçlarının uzun vadeli ve faizsiz olarak yeniden yapılandırılması, vadesi gelen Esnaf Kefalet kredilerinin süresinin uzatılması, sicil düzenlemesi yapılması, ödenemeyen çek senet ve kira borçları için de yeni bir kredi paketi hazırlanması isteniyor.

Başkan Konuşkan, esnafın sadece kamuya borçlu olmadığını hatırlatıp, salgın öncesi alınan malların satılamamasından dolayı icra takipleriyle de karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekmiş ve şunları vurguluyor:

“Haklı olarak evine ekmek götürme derdine düşen insanımız fotoğraf çektirmeyi düşünmüyor. Lokantalar, kafeler, kahvehaneler, berberler, kuaförler ve düğün sektörü salgın öncesi gibi iş yapamıyor. Çok sayıda insan virüs endişesiyle dışarıdan yemek yemiyor.”

Başkan Konuşkan bunları hatırlattıktan sonra vergi ve prim ödemelerinin 2021 sonuna kadar ertelenmesini, diğer alacakların da 60 ay vadelendirilmesini istiyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X