İhsan Aydın
İhsan Aydın

Bozulan anayollara yaz bakımı şart idi

Köşe Yazısını Dinle

Osmangazi ilçemizin Tophane, eski Memleket Hastanesi arasındaki bölgeyi her geçtiğimiz de bozulmuş, deforme olmuş asfalt yolun görüntüsü rahatsız ediciydi.

Buna benzer ana arterler sık kullanımdan ve ağır tonajlı araçların kontrolsüz biçimde, istiap haddinin çok üstünde yükle geçmelerinden kaynaklı ana yollarımızda bozulmalar göze çarpıyordu. Burası da yenilenmiş.

Yaz aylarıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi harekete geçmiş.

Sadece kent içindeki ana arterler değil, Bursa’nın kış turizm merkezlerinden Uludağ yolunun asfaLtının yenilenmesi de tamamlamış.

Ulaşım Daire Başkanlığı’na bağlı Yol Bakım ve Onarım Şube Müdürlüğü ekipleri kendi sorumluluk alanındaki yolların asfaltını yenilemiş. Kireçocakları mevkisinden itibaren bu yolda da sürüş konforunu bozan deformasyonlar vardı. Alacahırka-Jandarma kontrol noktası arasındaki etaba Büyükşehir Belediyesi 7 bin ton asfalt dökmüş.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yoğun kullanımlı ana yolların asfaltını yenilediklerini ve konforlu hale getirdiklerini vurgulamış.

Bunun kent içindeki tüm ulaşım akslarında da yapılması gerekiyor. Yenilenen her yol belki araç tamircilerine daha az iş çıkaracak ama milli servetin heba olmasının da önüne geçecek.

12 metre üstü ana arterlerin bakım ve kontrolü yasa gereği Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu için bu konuda Ulaşım Dairesi’ne de büyük sorumluluk düşüyor.

Kent merkezi kadar özellikle son yağışların ardından kırsal da da bozulan çok ulaşım hattı bulunuyor. Bunların da elden geçirileceğini düşünüyoruz.

 

Karacabey’de ıhlamur bereketi

Karacabey ilçemizi eşsiz longozuyla meşhur diye biliriz ama buranın ıhlamurunu da es geçmemek gerek. Bayramdere, ilçenin yaz aylarında nüfus bakımından en çok yük alan mahallesi. Bursa’nın yakınındaki bu sayfiye alanının sırtlarındaki ıhlamurlar ise görülmeye değer. Mis gibi kokusunu biz de geçtiğimiz yıllarda tadanlardanız.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan önceki gün bölgeyi ziyaret etmiş ve yağışlar nedeniyle hasadı geciken  ıhlamurdan geçimini sağlayanlarla görüşmüş, kendilerine bol kazançlar dilemiş.

Elektronik postamıza gelen bültenden gördük ki, bu yıl da Bayramdere ve civarında ıhlamur bolluğu göze çarpıyor.

Bayramdere ve sahil civarı Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanlarından. Yolunuz Bayramdere’ye düşerse, muhakkak o mis gibi ıhlamur kokusunu da hissetmeden dönmeyiniz.

 

Ender çay bahçesi kaldırılıyor

Bursa’nın bir dönem çok uğrak mekânlarından Kültürpark içindeki Ender Çay Bahçesi’nin kaldırılması kararlaştırıldı. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz Başkanvekilliğinde toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda, Yaycılar Çınarı’nın ortaya çıkarılması için mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait Ender Çay Bahçesi’nin müştemilatının kamulaştırılması kararlaştırıldı. Karara Muhalefet red oyu kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan meclis üyelerini bilgilendirirken, tescilli anıt ağaç olarak geçen Yaycılar Çınarı’nın Millet Bahçesi’nden görülebilmesi için Ender Çay Bahçesi’nin kaldırılmasına karar verildiğini ve işletmeci ile de bu konuda mutabakat sağladıklarını söyledi.

Bursa’nın meşhur anıt ağaçlarından olan Yaycılar Çınarı, Kültürpark’taki yıkım ve peyzaj düzenlemelerinin ardından Millet Bahçesi’ni ziyaret edecekler tarafından da görülebilecek.

 

Büyükşehir Belediyesi önüne elektrikli araç şarj istasyonu

Fotoğrafı Namık Kemal Mahallesi Muhtarı Necmettin Geniş gönderdi. Son dönem elektrikli araçlar kentimizde de yaygınlaşmaya başladı. Yerli ve milli otomuz TOGG’un yeni sahiplerine teslimatına geçilmesiyle birlikte kent merkezinde şarj istasyonları kuruluyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ana binası önüne TOGG’un Trugo şarj istasyonu monte edilmiş. Muhtar Geniş de bunu gururla mahalle sakinlerine ve Bursalılara paylaşma gereği duymuş.

TOOG’dan, siparişle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da bir makam makam aracı tahsis edildiğini biliyoruz.

Şimdi hem o aracın hem de hemşerilerimizin bu istasyonu rahatlıkla kullanabilecekleri görülüyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X