İhsan Aydın
İhsan Aydın

Bursa afet bölgelerine yardımda çok cömert

Köşe Yazısını Dinle

Karadeniz bölgesinde, Rize, Artvin, Düzce’de can, mal kayıplarına yol açan sel baskınları ve taşkınlar doğanın gücünün bir kez daha hepimize hissettirdi.

Yazın en sıcak günlerinde meydana gelen baskınlar toprakları hareket ettirerek, heyelanla birlikte coğrafyayı değiştiriyor.

Üzücüdür ki, bölgede hazin bir tablo yaşanıyor. Yurttaşımız evini, iş yerini kaybediyor, sevdiklerini yitiriyor.

Yara sarma konusunda ülke olarak acı bir tecrübemiz var. Devletin bütün imkanları anında felaket bölgelerine sevk ediliyor.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Selden etkilenen insanımızın borçları, SGK primleri erteleniyor, Ankara’dan valiliklere gönderilen kaynakla da acil ihtiyaçları karşılanıyor.

Selin vurduğu coğrafyanın afet bölgesi ilan edilmesi de baskından etkilenen insanımız için önemli bir karar.

Yaraları sarmada belediyelerimizin de büyük katkısı var.
Bursa bu konuda anında harekete geçiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Artvin’deki sel baskını için BUSKİ’ye ait iş makinelerini göndererek sel baskınından etkilenen bölgelerin temizliğine yardım ediyor.

Keza, Büyükşehir Belediyesi’nin, Jeotermal AŞ bünyesindeki Bursa Su aracılığıyla bölgeye bir TIR dolusu su gönderdiğini de görüyoruz.

Başka belediyelerimiz de bunu yapıyor ama Bursa’nın hemen her felaket anında hızlıca harekete geçmesi sevindirici.

Acılar paylaşıldıkça azalıyor, aynı şekilde sevinçler ise paylaştıkça çoğalıyor.

Bursa bu konuda çok cömert.

Geçmişte bunu İzmir depreminde de ve diğer felaket yerlerinde de gördük. Büyükşehir Belediyesi, adının ve şehrimizin büyüklüğüne yaraşır biçimde, nerede hangi felaket yaşanırsa yaşansın, yardım elini uzatarak, insanımızın yaralarını sarmaya çalışıyor.

İşte, Türk insanının olmazsa olmaz hasletlerinden biri bu.

 

Onlar için iyi ki belediyelerimiz var

Havalar öyle sıcak geçiyor ki, dışarıda her canlı türünün yaşamı güçleşiyor. Hele sokak hayvanlarımız için durum daha da zor.

Can dostlarımız için iyi ki, belediyelerimiz var.

Onlar sokağa terk edilmiş hayvanlar için mamasından su kabına kadar her şeyi düşünüyor. Veteriner İşleri Müdürlükleri de yararı hayvanlar için seferber oluyor.

Bursa’da Büyükşehir başta olmak üzere merkezdeki Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediyelerimizin can dostlar için birimlerini harekete geçirdiklerini görmek sevindirici.

Kimi mama ve su odakları koyuyor, kimi barınaklarda sokak hayvanlarına sahip çıkıyor.

Ancak bunların bir kısmının ormana, Dağ ilçeleri ve Uludağ yollarına bırakılması da hoş değil. Çünkü oralara her ne kadar besleme odakları konsa da trafik akışını tehlikeye düşürüyorlar.

Büyükşehir Belediyesi işin içine gönüllüleri de katmış. Onlar da belediye görevlileriyle birlikte sokaklardaki sahipsiz hayvanların beslenmesi için yürütülen çalışmalara gönüllü olarak katılıyorlar. 17 ilçede birden yüzlerce sahipsiz hayvanın sağlığı ve beslenmesi takip ediliyor.

Keza, Osmangazi Belediyesi de 136 mahalleye hem su kapları hem de mamalar götürüyor.

Bunlar topluma hayvan sevgisi aşılama bakımından güzel girişimler.

Bugünler de biz de boş bir kaba su ve yiyecek koyup evimizin önüne, sokağın bir köşesine bırakabiliriz.

Çünkü; bu sıcak günlerde dışarıda su ve yiyecek bulamayan çok sayıda can dostumuz var.

 

Yenişehir’de Türk yıldızları şovu var

Türk Hava Kuvvetleri’nin Türk Yıldızları Timi gösteri yaptıkları her yerde  izleyenleri adeta büyülüyor.

O yıldızlar bugün Yenişehir ilçemizde şov yapacak.

Yenişehir Belediyesi, Koyunhisar Zaferi’nin 719. Yıldönümü’nde hem zaferin mimarlarından Osman Gazi’nin yeğeni Aydoğdu Bey’i anacak hem de Türk Yıldızları Timi’nin şovuyla Koyunhisar ve Yenişehirlilere farklı bir gün yaşatacak.

Yenişehirlilere tarihi bir ana tanıklık edecek.

Bizans’ın bozguna uğratıldığı Koyunhisar’da Aydoğdu Bey okunacak Kur’an ile anılacak. İznik Yolu, belediye tesisleri önünde de Türk Yıldızları Timi’nin şovunu seyredecekler.

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Koyunhisar zaferi Osman Gazi’nin yiğitlerine ve de onların evlatlarına Bursa’nın, Edirne’nin, İstanbul’un kapısını açmıştır. Bu büyük zaferin coşkusunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına gerçekleştireceğimiz etkinliklere bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz” diyor.

Yenişehirli hemşerilerimiz bu gösteri ve anma törenlerini kaçırmamalı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X