İhsan Aydın
İhsan Aydın
E-Posta: ihsanaydin@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

BUSKİ abonelerini mesajla bilgilendirdi

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçen hafta kentte ses getirici bir karar alındı.

Su faturalarının şişmesine neden olan ilçe belediyelerin katı atık bedelleri artık ekim ayından itibaren tahsil BUSKİ tarafından edilmeyecek.

Bu durum CHP’li ilçeler başta olmak üzere kimi AK Partili ilçeler için de sürpriz oldu.

Yıldırım, Mustafakemalpaşa ve İznik’in ardından Orhaneli Belediyesi de halktan katı atık bedeli almayacağını deklare etti.

CHP’li belediyelerden bu yönde bir adım yok ama kent merkezindeki en büyük AK Partili ilçe olan Osmangazi Belediyesi’nin de katı atık toplama bedelinin tahlisinden vazgeçilmesini doğru bulmadığı konuşuluyor.

Osmangazi’de çöp toplama hizmetlerinde bu yüzden Nilüfer gibi bir aksama beklenmiyor ama 50 milyon lirayı bulan kayıp da bütçe yapıcıları düşündürmüyor değil.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem açık açık deklare etti:

‘O paralar toplanmazsa Nilüfer’de çöp yığınları oluşur.

Ne tesadüftür ki, Başkan Erdem dün, BUSKİ önündeki eylemiyle Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararı almasına katkı yapan İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu’nu ziyaret edip, hediye sunmuş.

Acaba, 40 milyon liralık kayıp için ittifak ortaklarının il başkanına teşekkür mü etti dersiniz?

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın da sosyal medyadan yaptığı paylaşımla, Bursalıların su faturalarının katı atık bedellerinin tahsilinden vazgeçilmesiyle birlikte ucuzlayacağına işarette ettiğini görüyoruz.

Siyaset cephesinde bunlar yaşanırken, BUSKİ Genel Müdürlüğü de abonelerine birer kısa mesaj geçerek, ilçe belediyelerinin katı atık bedellerinin su faturalarıyla tahsil etmeyeceğini, dolayısıyla faturalarda da bir ucuzlama olacağını bildirdi.

BUSKİ bu kararı ne kadar uygular bilmiyoruz ama CHP’li belediyelerin yaşadığı şok henüz geçmiş değil. Kısa sürede atlatacaklarını da sanmıyoruz.

Aynı karardan etkilenen AK Partili belediyelerin ise gurup kararına ses çıkaramadıkları anlaşılıyor.


Pandemi Nilüferlileri bisiklete yöneltmi
ş

Haber, Nilüfer Belediyesi’nin Web sitesini incelerken gözümüze ilişti.

İlçede akıllı bisiklet kiralama sistemi Nilespit’in kullananların sayısı 17 bini geçmiş.

Nilüfer Belediyesi bunda pandemi nedeniyle toplu taşıma araçlarına binmek istemeyen vatandaşın etkisini olduğunu düşünüyor.

Peki bisikletler nereden ve nasıl kiralanıyor?

Yine belediyenin verdiği bilgiye göre;

İhsaniye, Ataevler, 23 Nisan, Ertuğrul, Özlüce, Yüzüncüyıl, Görükle ve Gölyazı’daki 23 istasyon, 198 bisiklet ve 298 bisiklet parkıyla hizmet veren Nilespit’ten, 18 yaşından büyük vatandaşlar faydalanabiliyor.

Akıllı bisikletlerden yararlanmak isteyenlerin Nilüfer Belediyesi Halk Evi, Görükle Spor Parkı ve Gölyazı’da bulunan Nilespit Abone Masası’ndan, belediye internet sitesinden, Nilespit isimli android cep telefonu uygulamasından ve istasyonlarda bulunan kiosklardan, 7,5 TL karşılığında abonelik işlemini gerçekleştirebiliyor.

Dileyen vatandaşlar ise abone olmadan kredi kartlarını kullanarak, güvenli bir şekilde doğrudan kiralama da yapabiliyor.

Bir bilgi daha aktaralım.

Nilüfer’deki bisiklet ağı 161 kilometreye ulaşmış. Bisiklet kullanımının ve yollarımızın tüm ilçelerimizde yaygınlaşmasını diliyoruz.


Karde
şe ülkeye Büyükşehir jesti

Bugünlerde, tıpkı Yunanistan’ın ülkemize karşı başlattı hasmane tutum gibi, Ermenistan da birilerinin gazıyla Azerbaycan’ın üstüne gitmeye kalktı. Sivil yerleşimle yerlerine karşı saldırı başlattı.

Ama ava giderken avlandı. Ermeni işgal güçlerinin Karabağ’daki askeri varlığı Azerbaycan ordusunun insansız silahlı hava araçları tarafından devre dışı bırakılıyor. Ermenistan Cumhurbaşkanı Minsk Üçlüsü olarak geçen ABD, Rusya ve Fransa’ya adeta yalvarıyor.

Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin durdurulmasını istiyor.

Oysa Türkiye  kardeşine henüz açık silahlı destek vermiş değil.

Verse, değil Karabağ belki de Ermenistan komple ele geçirilecek.

Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarının özgürleştirilmesi iki kardeş devletin ve halkın en büyük arzusu.

Cephede bu gelişmeler yaşanırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi de kardeş ülke Azerbaycan’a jest yaptı.

Büyükşehir Belediyesi binasının dış cephesine iki ülkenin dev bayraklarını astı.

Böylece, kardeş Azeri halkına Bursa’nın desteği samimi biçimde gösterilmiş oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X