İhsan Aydın
İhsan Aydın

BUSKİ bürokratik şemasında değişim

Köşe Yazısını Dinle

Belediyelerimizde bürokrat değişimi kimi nedenlerle artık sıradan ve zorunlu hale geldi.

Verim alınamayan ya da kan değişimi gereken birimlerde görev yapan bürokratları belediye başkanları bazen kızağa çeker ya da emekliliğe zorlar. Ancak bunun kurumsal hafızayı da etkilememesi gerekir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımcı özerk birimi Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde kısa süre önce bir dizi idari değişikliğe gidildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın onayı ile yönetim kademesine yeni bürokratlar atayan BUSKİ Genel Müdürlüğü, pandemi sonrası yoğun yatırım ve icraat dönemine de bu yeni isimlerle girmeyi kararlaştırdı.

Buna göre;
BUSKİ Teftiş Kurulu Başkanlığı’na eski İnsan Kaynakları Daire Başkanı Halit Karasu getirilirken, İnsan Kaynakları Şube Müdürü Bülent Bay da İnsan Kaynakları Daire Başkanı oldu.

Emekliye ayrılan Abone İşleri Daire Bakanı Ali Osman Toy’un koltuğuna ise Tahakkuk Şube Müdürü İsmail Başarır atandı. Uzun süredir Abone biriminde görev yapan Başarır’ın bu göreve daha evvel atanması bekleniyordu, kısmet bugüneymiş.

BUSKİ Karacabey Şube Müdürü Hakan Kaya ise emekliye ayrılan Ali Aydın’ın yerine İşletmeler 2. Bölge Daire Başkanlığı görevine getirildi.

BUSKİ Yenişehir Şube Müdürü Özel İdare kaynaklı Hüseyin Kaygısız da Kanalizasyon Daire Başkanlığı’na verildi. Kanalizasyon Daire Başkanlığı’na Şube Müdürü Kaya Gülsay vekalet ediyordu.

BUSKİ’deki atamaların ardından hemen devir teslimler de yapıldı. İdari tazelenmeyle kurumun programındaki yeni yatırımlarını da hızlandırması bekleniyor.

   

Nice 58 yaşlara Bursaspor

Önceki akşam, Hüdavendigar’daki Mihraplı Parkı’nda Bursaspor taraftarının 58. kuruluş yıldönümü kutlamalarını izledik.

Gururla söyleyebiliriz ki, kızlarımız koyu birer Bursaspor taraftarı. Onların, şehrimizin futbol takımına olan sevgi bağlarıyla kıvanıyoruz. Biz de kendilerini kıramadık.

Kentimizin sembolü Bursaspor’un kuruluşunun 58. yılı için Nilüfer Çayı kenarında düzenlenen meşaleleli ve hava fişekli kutlamaları takip ettik.

Ortam gerçekten görmeye değerdi. Hava kararmadan başlayan kutlamalar, akşam karanlığında ise bambaşka bir görüntüye dönüştü.

Hava müsait idi.

Taraftar Nilüfer Çayı’nın iki yanına toplanarak meşale ve havai fişek gösterisi için iyi hazırlık yapmış. Parka gelenler de bu güzel gösteriyi hayranlıkla izlediler.

Bursaspor’un yeniden yuvaya, stadyuma ve hak ettiği Süper Lig’e çıkması için duyulan özlem bir kez daha kendini gösterdi.

Ancak az da olsa kutlamalar sırasında sinkaflı sloganlara üzülmedik değil.

Keşke olmasaydı.

Çünkü; oraya bizim gibi ailecek giden çok sayıda Bursaspor hayranı da vardı. Görevlilerin ve polisin sık uyarısına rağmen pandemi kurallarının bir kısmı da unutuldu, mesafeye riayet edilmeyerek iç içe görüntüler oluştu.

Bütün bunlara rağmen, Bursaspor taraftarı takımına halen bulunduğu zor süreçte de sahip çıkmayı sürdürdü.

Kente, Bursaspor atkılarını flamalarını boyunlara, balkonlara asma çağrısında bulundular.

Bursaspor’un cumartesi yapılacak Genel Kurulu’nda temennimiz inşallah taraftarın bu özlemini giderecek bir kadronun iş başına gelmesi.

 

Kısıtlamalar azaltıldı ama denetimleri kim yapacak?

Duyarlı okurlarımızdan ve hemşerilerimizden zaman zaman iletiler alıyoruz. Bursa’nın en işlek meydan ve mekanlarında kısıtlamaların gevşemesiyle birlikte yine bir kuralsızlık olduğu bilgileri geliyor.

Örneğin;

Zafer Plaza üstü, Kükürtlü Caddesi, FSM Bulvarı’ndaki kimi ünlü marka ve mekanlarda, masalarda en fazla iki kişi bulundurma zorunluluğuna rağmen, buna uymadıkları, mesafe kuralına riayet edilmediği, oturma ünitelerinde 4’er kişinin alındığı şikayetleri geliyor.

Peki bunları kim denetleyecek?

İl Pandemi Kurulu acaba gevşeme sonrası denetimleri sıklaştıracak mı?  Denetimsizliğin ve kuralsızlığın bize ağır faturalar çıkaracağını bilindiği halde, bu mekanlara acaba caydırıcı ikaz ve cezalar uygulanacak mı?

Elbette, esnaf ve mekanlar sıkıntılı bir süreç geçiriyor.

Ancak, kurala uyan işletmelerin de buradaki olumsuz davranışlar nedeniyle yeniden kapanma riskiyle karşı karşıya kalabileceği unutulmamalı.

Vaka sayıları yeniden artışa geçtiğinde, gevşeyen tedbirlere yeniden dönme olasılığının da yüksekliği akıldan çıkarılmamalı.

Yeniden yakaladığımız özgürlükleri kaybetmeme adına, kurala uymayan bu tür mekanları tercih etmemeliyiz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X