İhsan Aydın
İhsan Aydın

Büyükşehir’in o mülkü paha biçilmez değerde

Köşe Yazısını Dinle

Bursaray‘ın OMC olarak bilinen Odunluk‘taki dev arazisinin bedelsiz elde edilmesi için Erdem Saker dönemindeki olağanüstü girişimleri unutmuş değiliz.

Carrfeoursa AVM için yer toplanırken, Odunluk Mahallesi sakinlerinin arazilerinin bir kısmına imar verilerek Büyükşehir Belediyesi burayı bedelsiz elde etmişti.

Kentin raylı sisteminin beyni olan bu arazi şimdi öyle değerlendi ki, artık gayrimenkul uzmanlarının dahi fiyatlamada zorlanacaklarını düşünüyoruz.

Çünkü; bu mülk stadyum, özel ve kamu hastaneleri, çok yıldızlı oteller, rezidanslar, gökdelenler, AVM’ler, dev park alanı ve eğlence merkezlerinin arasında kaldı.

Ayrıca bu arazinin uzun yıllar raylı sistemin işletme/bakım ve BURULAŞ‘ın idare merkezi olarak kullananılması Bursa için gerçekten lüks olacaktır. Zaten gelişim alanları geçmişte satıldığı için harekat alanı da daralmıştır.

Belki, ileride OMC kentin dışına taşınmak suretiyle buranın Büyükşehir Belediyesi tarafından ekonomik olarak değerlendirilmesi gündeme gelecektir.

Bitişikteki OMC rezerv alanı önceki dönemlerde otel zinciri markası için Bursalı işadamına satılmış, helikopter pisti olarak bilinen diğer arsa da geçen yıl Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından Cemal Nadir Caddesi üzerinde, Tarihi Hanlar Bölgesi‘ni açma amaçlı yıkılan eski Kızılay binası için kurumla takas edilmişti.

Bugün kentin tam ortasında kalan Bursaray‘ın beyni OMC’nin çok uzun olmayan bir süreçte şehir dışına naklinin gündeme gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

Nakil belki maliyetli olacak ama nakit sıkıntısı çeken Büyükşehir Belediyesi’nin, ekonomik anlamda burayı değerlendirerek dev bir kaynak elde edeceğini düşünüyoruz.

Raylı sistem ağı Şehir Hastanesi ve ufuktaki diğer planlamalarla daha da büyüyecek olan Bursaray‘a Odunluk‘taki OMC arazisinin yetmeyeceği ortada.

O bakımdan yeni bir tren/katar depolama, bakım ve işletme merkezine de ihtiyaç var.

Nüfusu 3 milyonu aşan Bursa‘ya yeni hafif raylı sistem ve metro hatları eklenmesiyle birlikte OMC’nin buradan

sisteme yetemeyeceğini düşünüyoruz.

Duymadık ama, Büyükşehir’in Emlak İstimlak Dairesi ileride burayı satarak değerlendirmek isterse şaşırmayız.

Esnafın Mart umudu

Pandeminin en çok etkilediği kesimlerin başını küçük esnaf çekiyor. Aylardır tam kapanma uygulanan kimi esnaf artık işinin başına dönmeyi, dükkanını açmayı bekliyor.

Bilim Kurulu‘nun dört kategori ile yerinde tedbir ve gevşeme uygulanacağını açıkladığı illerde gözler ise vaka sayılarında.

100 binde görülen vaka sayısını 10 ve altına indirmeyi başaran illerde gevşeme kararlarını İl Hıfzıssıhha Kurulları verecek. Şimdilik bu sayıyı yakalayabilen il sayımız bir kaç civarında.

Valilerin başkanlık ettiği kurullar tabii ki, ildeki vaka sayısına göre karar alabilecek.

Ancak esnaf Mart ayından itibaren önlemlerde gevşeme umudu taşıyor. Kışı siftahsız kapatan esnaf artık bu müjdenin verilmesini istiyor.

Hepimizin iş başına dönebilmesi, esnafımızın dükkanını açabilmesi bizim elimizde.

Bursa‘da geçen hafta bu sayı 100 binde 35 idi.  O da günlük 150 civarı yeni vakaya tekabül ediyor. Bunu aşağıya çekmek gerekiyor.

Bu akşam açıklanacak yeni verilerle o sayının daha da düşmesi şart. Aksi halde, Bursa önlemlerin gevşetileceği iller arasına giremez.

Bu nedenle kurala uyarak, biz de aylardır dükkanı kapalı olan ensafın işinin başına dönmesine katkı sağlayabiliriz.


UNESCO’nun listesinde ne çok değerimiz var?

Aşağıdaki listeyi Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü Karagöz Müzesi Yöneticisi Mesut Emir gönderdi.

Birleşmiş Milletler‘in Eğitim, Bilim Kültür Örgütü UNESCO‘nun Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne en fazla zenginliği Türkiye sokmuş.

Haberi TRT derlemiş.

Onların içinde Bursa‘mızı da dünyaya tanıtan Karagöz de var.

Bursa Hanları, Sultan Külliyeleri ve Cumalkızık ile Dünya Mirası Listesi’nde yerini alırken, Somut Olmayan Kültürel Miras kısmına da 2009‘da mizah değerimiz Karagöz’ü ile girmeyi başarmış.

Adına özel müzemizin bile olduğu bu zenginlikle ne kadar övünsek az.

Bursa‘da oturup, halen Çekirge Caddesi üzerindeki Karagöz Müzesi’ni gezmeyenlere mutlaka ziyaret etmelerini öneririz.

O vakit bu değerimiz nasıl listeye girmiş göreceklerdir.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X