İhsan Aydın
İhsan Aydın

Çanakkale’de muhtarları büyüleyen dev bir şaheser

Köşe Yazısını Dinle

Bizim muhalefet, AK Parti hükümetinin 2002’den bu yana yap-işlet devret modeliyle hayata geçirdiği eserleri beğenmiyor, ülke ekonomisine, hazinesine zarar verdiğini düşünüyor.

Şehir hastanelerinden otobanlara, tünellerden köprülere ne varsa yap- işlet-devret yöntemiyle yapılmış ve çok yoğunluklu kullanılan tüm projeleri yerden yere vuruyor.

Sonra da, memleketin dört bir yanındaki bilboardlara, ‘Projeye değil, ranta karşıyız ilanları veriyor.

Fakat, muhalefetin bu çıkışlarına halk itibar etmiyor ki, 2002’den bu yana işbaşındaki yönetimi önüne konan her sandıkta değiştirme ihtiyacı da duymuyor.

Bu bir yoğurt yiyiş biçimi. Halk muhalefete yetki verdiğinde onlar bu yöntemi değiştirebilirler.

İçişleri Bakanlığı’nın doğu ve batı illerindeki muhtarları kaynaştırma amaçlı, ‘Türkiye Muhtarları El Ele projesinin son ayağı Çanakkale’de gerçekleştirildi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu öncülüğünde, merkezi Bursa’da bulunan Marmara Muhtarlar Federasyonu’nun üyelerinin de katılımlarıyla gerçekleşen Çanakkale buluşmasında muhtarlara Türkiye’nin dev şaheseri olan 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatı gezdirildi.

Fotoğrafları dün Osmangazi Muhtarlar Derneği önceki dönem başkanı İdris Aydın paylaştı. Yanında yeni Başkan Burhan Mandacı ile Konfederasyon Başkanı da vardı.

Gerçekten Çanakkale Boğazı’ndaki köprü, muhteşem heybetiyle kendisini seyredenleri büyülüyor. Doğrusu, fotoğraflar bile etkileyici. Bir de üstünden geçtiğinizi düşünün.

Hizmete girdiğinde boğazı 6 dakikada geçerek karaya çıkılacak.

Artık son bir kaç tabliyenin montajı kalmış. Bu dev eser önümüzdeki yıl hizmete açılacak.

Elbette daha proje bitmeden, hizmete girmeden geçiş ücretinin dövizle olması da eleştirilmiyor değil. Fakat, uluslararası sözleşmelere imza attığınızda, ülkeniz döviz kurundaki o dalgalanmadan etkilense de bağlayıcı hükümler nedeniyle o maddeler sizin lehinize değiştirilemiyor.

Kimi projelerdeki geçiş, yolcu, araç garantisi çok eleştiriliyor.

Keşke onlar değiştirilebilse.

Başlangıçta hükümetin kasasından hiç para harcanmadan yaptırılan bu eserlerin sözleşme gereği açıldığında da garanti kısımlarının karşılanması muhalefete malzeme oluyor.

Belki bu hesaplar baştan daha titiz yapılabilirdi.

Muhtarların övgüyle sosyal medya hesaplarında paylaştığı görüntüler sonrası Türkiye’nin gücünün nereden nereye geldiğini bir kez daha fark ediyorsunuz.

TOKİ Bursanın en az nüfuslu ilçesine inşaa ettiği konutların kurasını da çekti

Artık şu bir gerçek ki, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Toplu Konut İdaresi gerçekten bu ülkenin konut ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynuyor.

Her yıl 100 bin konut sloganıyla ülkenin dört bir yanına modern siteler kuran TOKİ’nin Bursa’da da çokça projesi var.

Onlardan en sonuncusu da tamamlandı.

Bursa’nın güney ilçelerinden en az nüfusu Harmancık’ta yapımı tamamlanan 78 konutun hak sahipleri dün çekilen kurayla belirlendi. TOKİ’nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan kura çekimi sonunda Harmancık’ta oturan vatandaşlar evlerine kavuşmuş oldular.

50 adet 2+1, 28 adet de 3+1 konutun inşaa edildiği ilçede sosyal konut olarak geçen 2+1’lere 32 başvuru gelirken, 3+1 konutlara daha fazla talep alındı. 28 konutun yapıldığı 3+1’ler için 53 başvuru alındı.

Topbaşı semtinde inşaa edilen konutlar bu yıl ilçeye getirilen doğalgaz ile ısınacak.

Yapımı tamamlanan TOKİ konutlarının ilçenin mimari yapısına da ayrı bir hava kattığını ekleyelim.

Meclis üyesinin desteğiyle köy mezarlığı duvarı tamamlandı

Yazıya Harmancık’tan devam edelim. İlçeye 9 kilometre uzaktaki İshaklar Mahallesi’nde daha evvel Büyükşehir Belediyesi’nce yapımına başlanan ancak ödenek sıkıntısı nedeniyle yarıda kalan mezarlık duvarı, bu mahalle doğumlu Harmancık Belediye Meclis Üyesi Serdar Yılmaz’ın katkılarıyla tamamlandı.

Kendisi, çevresi ve Harmancık Belediyesi’nden sağlanan destekle tamamlanan mezarlık duvarları mahalle sakinlerinin de yüzünü güldürdü.

İshaklar Mahalle Muhtarı Emre Oruç, Mezarlık duvarlarımızı uzunca süredir bitirememiştik. Sağ olsun köylümüz, meclis üyemiz Serdar Yılmaz ağabeyimiz işin üstüne düştü. Şimdi, ecdadımızın yattığı mezarlığımızın yarım kalan duvarları bitirildi. Hem Serdar ağabeyimize hem Belediye Başkanımız Yılmaz Ataş’a şükranlarımızı sunuyoruz dedi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X