İhsan Aydın
İhsan Aydın

Çarşıdaki kalabalık  vakayı körükler mi?

Köşe Yazısını Dinle

Şunu artık hepimiz benimsedik. Maskesiz kendi aracımıza dahi binmiyoruz. Maskeyi kabullendik ama maalesef bulunduğumuz her ortamda bulaş riskini azaltacak mesafeyi koruyamıyoruz.

Dün çarşıyı dolaştık. Esnaf pek bir mutlu. Hareketlenme yeniden başlamış. Lokantalar, kafeteryalar, kıraathaneler açıldı. Çocuklarımız kısmi de olsa okullarıyla buluştu.

Aylardır iş yerlerini kapalı tutan esnafın yüzü gülüyor ama çarşı, cadde, tren, toplu taşıma araçlarındaki görüntü tekrar başa dönme endişelerini de beraberinde getirmiyor değil.

Büyüğümüz Ahmet Emin Yılmaz dün köşesinde sayıları da paylaşarak uyarma ihtiyacı duydu. 150lere kadar düşen günlük vaka sayımız yerinde normalleşmenin ilan edildiği andan itibaren 400’le fırlamış. Ara ara tekrar düşse de bir çıkış eğilimi söz konusu.

Zaten çarşıda konuştuğumuz herkesin endişesi de bu. Aylar sonra elde edilen kazanımların, serbestliğin kaybedilme riskinden bahsediyorlar. Yeniden kısıtlamalara  dönüş, kentimizde büyük bir tramvaya yol açabilir.
Bugün için orta riskli kentler arasındayız ama vaka sayımız arttıkça yüksek ve çok yüksek riskli iller arasına geçilmeyeceği de garanti edilemez.

Zaman zaman Türkiye geneli ve Bursa’daki aşılama tablosunu inceliyoruz. Ülke genelinde 10 milyona doğru giden aşılama göze çarpıyor.

Bursa’ya baktığımızda ise bu rakam 352 bini geçmiş.

Açıkçası kentimizdeki aşılama hızı, ilin kurulu güçlü sağlık altyapısına göre düşük düzeyde seyrediyor.

Bunun nedenleri konusunda kent yöneticilerinden doyurucu bir açıklama yok. Henüz ilimiz nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu aşılayabilmişiz. Sağlık ve kent yöneticilerimiz aşılamayı hızlandırmanın yollarına, çarelerine bakmalılar.

Aşılamada en az yüzde 60’lık bir orana ulaşmadan rahatlama olmayacağına göre, bunu hızlandırmanın gerekliliğine bakılmalı.


Merhum Kele
şoğluna gecikmesizin vefa

Oturumu izleyemedik ama Osmangazi Belediye Meclisi üyeleri önceki gün kurucu başkanlarına büyük bir vefa örneği göstermiş.

Mustafa Dündar başkanlığında toplanan Osmangazi Belediye Meclisi’nin şubat ayı oturumunda, önceki hafta Mersin’de yaşamını yitiren Osmangazi Belediyesi’nin ilk belediye başkanı Erhan Keleşoğlu’nun ismi Başaran Mahallesi’ndeki çocuk ve spor parkına verilmesi kararlaştırılmış.

Keleşoğlu’nun vefatının ardından kaleme aldığımız yazımızda, Başkan Dündar’ın ve belediye meclisinin onun ismini ilçedeki bir tesiste ölümsüzleştirmesi gerektiğini vurgulamıştık.

Eksik olmasınlar, Başkan ve meclis üyeleri hiç vakit kaybetmeden Keleşoğlu’nun ismini parka vermek suretiyle büyük vefa örneği sergilemişler. Üstelik, siyasi parti gruplarımızın oy birliğiyle alınan bu karar da son derece anlamlı olmuş.

Böylece, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Osmangazi’ye kuruluş aşamasında hizmet etmiş merhum başkanını gelecek kuşaklara taşıyacak bir karara imza atmış oldu.

Mustafa Başkan’ı ve Osmangazili meclis üyelerimizi kutluyoruz.


O ilçemiz meydana kavu
şuyor

Çocukluğumuzdan beri biliriz. Bursa’nın güneyindeki en büyük ilçe olan Orhaneli’nin tören yapılabilecek, miting düzenlenebilecek bir meydanı yoktu. Toplantı, yürüyüş ve mitingler ilçenin tek ana caddesi araç trafiğine kapatılarak gerçekleştirilirdi.

Şimdi bu eksik gideriliyor.

Orhaneli Kaymakamlığı’nın bulunduğu Hükümet binası önündeki alan ilçe belediyesi tarafından meydan olarak düzenlenmeye başladı. Meydanın caddeye bakan kısmındaki yapılar kamulaştırılarak ortadan kaldırıldı.

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, önceki gün meydanın temel atma törenini Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, AK Parti İlçe Başkanı Ramazan Turan ile partisinin ve ittifak ortakları MHP’nin meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirmiş.

Böylece Orhaneli’nin büyük bir eksiği daha giderilmiş oluyor.

Meydanlar kentlerin aynasıdır. Şehirlerin irili ufaklı böylesi meydanları olmalı.

Orhaneliler artık buluşmalarını bundan böyle proje tamamlandığında burada gerçekleştirecek. Projede gördüğümüz kadarıyla oturma alanları, yürüyüş yolları ve kafeterya da bulunuyor.

İlçe sakinlerinin beğeneceği bir meydanın ortaya çıkmasını diliyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X