İhsan Aydın
İhsan Aydın

Çekirge Teras’ta sosyal tesis inşaatı ihaleye çıktı

Köşe Yazısını Dinle

Bursa’nın yamaçlarına hançer gibi saplanmış yapılardan biri olan Yeni Çelik Palas Oteli’nin yıllar sonra yıkılmasıyla birlikte yerinde uygulanacak rekreasyon projesi için geçen yıl düğmeye basılmıştı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle yapımına başladığı Çekirge Teras Projesi’nde bir aşama daha geçiliyor.

Büyükşehir Belediyesi, Çekirge Teras’ta yer alan sosyal ve kültürel tesis inşaatının yapım ihalesine de çıktı.

Büyükşehir Belediyesi 17 Temmuz’da gerçekleştireceği ihale ile daha önce kısmen yıkılan Yeni Çelik Palas Oteli’nin yerinde hayata geçirilecek kongre ve kültür merkezi olarak da kullanılacak sosyal tesis projesini 500 günde tamamlatacak. İhaleyle 562 kalem işin yaptırılacağı projenin 1, 5 yılda bitirilmesi öngörülüyor.

Diğer yandan, tam biz bu gelişmeyi yazarken, Büyükşehir Belediyesi’nden servis edilen haber de gösterdi ki, aslında komple Çekirge için düğmeye basılmış. İhalesini daha evvel yine bu sütunlardan duyurduğumuz Çekirge Caddesi’nin komple yenilenmesi işine de start verilmiş.

Ayrıca, uzun zamandır yıkımı konuşulan başkanlık konutu yerine Süleyman Çelebi Külliyesi yapımına da yakın zamanda başlanacağı duyuruluyor.

Bursa’nın bir dönem en mutena semtlerinden olan Çekirge böylece üç yeni gelişmeyle kentin gündemine yeniden girmiş oluyor.

Dileriz, tüm projeler planlanan sürede tamamlanır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yerel seçime sayılı aylar kala kentin vitrininde üç önemli adımı birden atmış oluyor. Bize göre en önemlisi de, başkanlık konutunun boşaltılıp yıkılarak, Süleyman Çelebi Hazretleri’nin külliyesinin etrafının açılacak olması.

Bursamıza hayırlı olmasını diliyoruz. Zamanla büyüyen kentin yeni gelişim bölgelerine kaçan Bursalılar için Çekirge yeniden cazip hale gelmeye başlayacak görünüyor.

 

Eski başhekimden iğneli bir paylaşım

Dün sosyal medyayı dolaşırken fark ettik.

Bir dönem Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nin başhekimliğini de yapan Operatör Doktor Oktay Çelik, yapımı 8 yıldır bitirilemeyen Acemler’deki Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin akıbetini sorgulamış. Bursa Artvin Vakfı yönetiminde de yer alan ve halen özel bir hastanede mesleğini sürdüren Dr. Çelik, paylaşımında şunlara değinmiş:

“Tam sekiz yıl olmuş. Gürsu ve Kestel Devlet hastaneleri açıldı. Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi açılmadı. Bin 300 yataklı onkoloji, kadın doğum ve çocuk hastanelerinden oluşan devasa bir kompleks. Neden diye sorası geliyor insanın.”

Dr. Çelik, 4 Temmuz 2015’te dönemin Sağlık Bakanı ve Bursa Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile Bursalı hayırsever işinsanı Celal Sönmez’in katkı protokolünü imzaladıkları, kendisinin de yer aldığı tören fotoğrafını paylaşımına eklemiş.

Gerçekten, Gürsu ve Kestel hastaneleri neredeyse eskidi. Fakat, nedendir Acemler’deki yeni sağlık kompleksi bir türlü tamamlanamadı.

Eski başhekimin paylaşımı üstüne alınacaklar için son derece iğneli.

Bursa Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesiyle birlikte  kent merkezindeki çoğu eski kamu sağlık tesisinin kapanmasının ve özel hastanelerin çoğalmasının ardından eski bir kamu sağlık kurumu yöneticisinden böylesi bir sorunun gelmesi düşündürücü.

Bu soruya acaba kim yanıt verecek?

 

Ecdadın hepimize bıraktığı çınar Bursa’nın her yerinde çoğalacak

Bursa denince akla gelen ilk sembollerimizden biri tarihi İnkaya Çınarımızıdır. Uludağ yolu üzerinde olması nedeniyle de yerli yabancı turistlerin çok uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. Osmanlı’nın kuruluşuna kadar geçmişi olan 700 yıllık bu anıt çınarın çoğaltma işinde belli bir noktaya ulaşılmış.

Osmangazi Belediyesi’nin Park Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı Çukurca’daki fidanlık tesislerinde İnkaya Çınarı tohumlarından üretilen fidanlar ilçe genelindeki mahallelere dikilecek.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar bir kez daha tarihe miras kalacak proje geliştirmiş.

Tebrik ediyoruz.

Gerçekten, yetiştiklerinde İnkaya’nın birer parçası, yavrusu olarak Osmangazi’nin ve Bursa’nın dört bir yanında boy verecekler.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X