İhsan Aydın
İhsan Aydın
E-Posta: ihsanaydin@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

CHP Grup Sözcüsü Asa’dan istek ve uyarılar

Osmangazi, Türkiye’nin nüfus anlamında çok sayıda kenti geride bıkaran büyüklükte metropol bir ilçe.

Haliyle, Çarşı‘yı ve şehrin merkezini bünyesinde barından dev metropolün sorunları da büyük.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar‘ın bu büyük ilçeyi Türkiye‘de adından söz ettiren çalışmaları var.

Örneğin;

Demiryolu altında temeli atılan kentsel dönüşüm projeleri kısa sürede kendini hissettirmeye başlayacak.

Keza, çoğu Avrupa kentlerinde gördüğümüz Panoroma Müzesi projesi şimdiden heyecan veriyor.

Ancak; muhalefet de ilçede tespit ettikleri eksikleri her ortamda gündeme getiriyor.

Dün CHP Osmangazi Belediye Meclis Grup Sözcüsü Cevat Asa elektronik postamıza bir ileti gönderdi.

 

Muhtarlara arka çıkıyor

 

Asa, Ocak ayı meclis oturumunda gündem dışı söz alarak dile getirdiği eksiklere bir kez de gönderdiği iletiyle dikkat çekmiş.

Asa şunları söylüyor:

Osmangazi’de muhtarlarımızın ortak isteği, ofis giderlerinin diğer belediyelerde olduğu gibi belediyece karşılanması yönünde. Nilüfer ve Yıldırım’da muhtarlıklarımızın elektrik, doğalgaz giderleri belediye tarafından karşılanıyor. Nilüfer’de buna ek olarak ise nüfusu 5 bini aşan mahallelerde muhtarlığa bir personel tahsis ediyor, masraflarını Nilüfer Belediyesi karşılıyor. Osmangazi’de de aynı uygulama başlamalı.”

CHP Sözcüsü Asa, Hamitler Mahallesi‘ndeki sıkıntıları da şöyle dile getiriyor.

Hamitler, Osmangazi’nin her geçen büyüyen, gelişen mahallesi. 45 bini aşan nüfusuyla Anadolu’daki bazı şehirlerimizden de büyük. Son yıllarda yoğun bir iç göç alıyor. Fakat, mahallemizdeki 16 bin kişi, aile sağlığı hizmetlerini komşu mahallerden alıyor. Çünkü, aile hekimi sayısı yetersiz. Kent Mezarlığı’nın da bu bölgede olması, zaten yetersiz olan cadde ve sokaklarda trafik düzenini olumsuz etkiliyor. Cenaze konvoyları, bayram ve kandil günleri trafik arapsaçına dönüyor. Bu konularda ilgili kurumlardan yardım bekliyor Hamitlerliler.”

Tabi bu sorunun muhatabı İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi. Asa, gündem dışı konuşmayla mahallenin yaşadığı sorunları aktarıyor.

 

DOSAB’a da sorular var

 

Bir başka sıkıntı da DOSAB’a yönelik.

CHP’li Sözü, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde geçtiğimiz günlerde bir tekstil fabrikasında çıkan yangının günlerce söndürülemediğine dikkat çekiyor ve şöyle uyarıda bulunuyor:

Yangın çevre illerden ve İstanbul İtfaiyesi’nden gelen destekle zorlukla kontrol altına alındı. Yangın dumanları, kimyasal gazlar bütün Bursa’mızı olumsuz etkiledi, halkımıza etkileri konusunda yetkililerden hiç bir bilgi gelmedi. Organize sanayi bölgelerinin içindeki fabrikaların güvenliği OSB yönetimlerinin mevzuatsal sorumluluğu. Hal böyle iken, DOSAB’da yangının kontrolünü sağlayamayan yönetim, bir de bu bölgede kurulmak istenen ve yılda 520 bin ton kömür tüketecek termik santralin güvenliğini nasıl sağlayacak?”

 

Toplu taşımaya çipli takip

 

Büyükşehir Belediyesi’nin gelişigüzel her yere döküm yapan hafriyat kamyonlarını takip amaçlı başlattığı uygulama olumlu sonuçlar vermiş ki, şimdi bu teknoloji kentiçi toplu taşıma araçlarına da yaygınlaştırılacak.

Büyükşehir Belediye Meclisi‘nin Ulaşım Komisyonu kolları sıvamış.

Başta Bursalılardan çok şikayet alan Özel Halk Otobüsleri olmak üzere taksi dolmuşlar ve minibüsler için de çip takılması planlanıyor.

Hatta, 10 numara yağ kullanan otobüslerin yakıt depolarına takılacak aparatla kentin havasının kirletilmesinin de bu yolla önlenmesi hedefleniyor. 

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X