İhsan Aydın
İhsan Aydın

DAĞDER’den aday çağrısı

Köşe Yazısını Dinle

Siyasiler, STK’ların kendilerinin işlerine müdahil olmalarından hoşlanmazlar ama ellerini de oralardan çekmezler. Bursa’nın etkili sivil toplum örgütlerinden DAĞDER önceki gün bir bildiri yayınladı.

Belki de dernek tarihinde bir ilk.

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aydoğdu,

“Yöremizden Osmangazi Belediyesi’ne hangi parti veya partiler aday gösterirse o adayları destekleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Açıklama derneğin sosyal medya hesaplarından ve bölge sayfalarından da kamuoyuna paylaşıldı.

Başkan Aydoğdu, aldıkları bu kararın temelinde, köy dernek başkanlarının, şubelerinin, temsilciliklerinin, yöre muhtarlarının ve hemşerilerinin sitemkâr, ısrarlı, yoğun ve kararlı taleplerinin yattığını hatırlattı.

Aydoğdu açıklamasında, “Sivil inisiyatif iradesi kullanan bir kurum olarak, sorumluluğumuz, ifade hürriyetimiz ve tercih hakkımız gereğince; yılların özlemi ve talebi sonucunda oluşan ve bugüne kadar da gerçekleşmemiş olması nedeniyle öfkeye ve siteme neden olan Dağ yöresi adaylarına karşı görmezden gelme, taleplere duyarsız kalma, sonuç alamama halinin devamına tahammülümüz yoktur” ifadelerine de yer verdi.

Çağrılarının münhasıran bir partiye olmadığı, olgusal ve prensibe dayalı genel bir yaklamışa tekabül ettiği hatırlatılan açıklamada şun ifadelere de yer verildi:

“Tabanda ve yönetim kurulumuzda olgunlaşan bu çağrımızın ve kararımızın zamanında anlaşılarak değerlendirilmesini arzu etmekteyiz. Yöne insanımızdan değişik partilerden Osmangazi belediye başkanlığı adaylığına başvuran kıymetli hemşerilerimize başarılar diliyoruz. Aday gösteren ve gösterecek partilere şimdiden teşekkür ediyoruz. Yineliyoruz; Osmangazi belediye başkan aday adaylarından hangi partiler yöre insanımızı aday yaparsa o partileri destekleyeceğimizi beyan ediyoruz. Siyasi partilerimizin ilgi ve dikkatine sunuyoruz.”

DAĞDER’in tarihinde böylesi bir açıklama görmedik.

Osmangazi’deki ağırlıkları bilinen bölge ilçelerinin bu kez siyaset cephesine sert bir uyarı yaptığı anlaşılıyor.

DAĞDER’in özellikle AK Parti’den Osmangazi’de bir yöre adayı beklentisi olduğunu herkes biliyor.

Fakat, buna dönük iktidar partisinde en ufak bir düşünce olduğunu da duymadık. AK Parti’ye Osmangazi için yöre doğumlu 4 ismin başvurduğu biliniyor.

Henüz ilan edilmedi ama siyaset kulislerinde AK Parti’nin Osmangazi adayının tekrar göçmen kökenli bir isim olacağı yazılıp çiziliyor.

CHP’nin bir yöre eski milletvekilini üçüncü kez aday yapması, Dağlıları Osmangazi sandıklarında buraya yönelteceği de dillendiriliyor.

31 Mart akşamı bunu daha net görmüş olacağız.

 

Büyükşehir muhtara sosyal tesis yapacak

Osmangazi belediye başkan aday adaylarından Cüneyt Karlık’ın böylesi bir vaadi vardı. Partisi aday gösterip seçildiğinde, Osmangazi’deki muhtarlara bir sosyal tesis yapma sözü vermişti.

Şimdi görüyoruz ki, Büyükşehir Belediyesi de Bursalı muhtarların tümünün faydalanabileceği sosyal tesis için düğmeye basmış.

Bu konuda Bursa Muhtarlar Derneği Başkanı İdris Aydın ile Osmangazi Muhtarlar Derneği Başkanı Burhan Mandacı’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan aldıkları söz üzeri, detayları görüşmek üzere önceki gün Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Bayhan ile görüştüler.

Görüşmede projenin nerede yapılacağı ve içeriğinde neler olacağı gibi detayların görüşüldüğünü öğrendik.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’tan bu konuda söz alan Bursalı muhtarlar seçim sonrası yeni bir sosyal tesise kavuşmak üzereler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önemsediği muhtarlar için Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nce de sosyal tesis müjdesi verilmiş oldu.

 

İstanbul vaatleri beklentiyi artırdı

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Murat Kurum’un önceki gün açıkladığı seçim programı adeta ekonomik bakımdan da bir manifesto gibiydi. Kadın, genç, çocuk, öğrenci, yeni iş kuracaklar için mali destek içeren program diğer kentlerin belediye başkan adaylarından beklentileri de yükseltti.

AK Parti’nin İstanbul’u yeniden kazanmaya dönük birbirinden önemli proje vaatlerini de yabana atmamalıyız. Trafik sorunu ve ulaşım düğümlerini çözmeye dönük tünel, kavşak, yol, atlyapı, yeşil alan, yüz binlerce konutun dönüşümü vb. gibi vaatleri de kulağa hoş gelen hedefler.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği eski bakanı Murat Kurum’un İstanbul için hazırladığı proje ve vaatler bakalım seçmende ne kadar yankı bulacak?

Kurum’un bütün bu hazırlığı iktidar partisine İstanbul’u yeniden geri döndürebilecek mi?

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X