İhsan Aydın
İhsan Aydın

Erdoğan Bursalılardan adaylarına destek istedi

Köşe Yazısını Dinle

31 Mart seçimlerine artık 2 gün kaldı. Pazar günü sandıklar seçmenin önüne gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2 Şubat’taki TOFAŞ Spor Salonu’ndaki aday tanıtım toplantısının ardından bir kez daha geldiği Bursa’da dün Gökdere Meydanı’nda coşkulu bir kalabalığa hitap etti.

Cumhur İttifakı ortağı MHP il ve ilçe yöneticileriyle, milletvekillerinin de katıldığı yer aldığı meydanda Erdoğan gördüğü ilgiden memnundu.

Ramazan ayına rağmen Gökdere’deki katılımcılarda ve Erdoğan’da coşku yüksekti.

Seçime iki gün kala son mitinglerinden birini Bursa’da gerçekleştiren Erdoğan Bursalılardan Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarına destek istedi. Erdoğan, Gökdere’deki 36 dakikalık konuşması boyunca çalışan ve emeklilerin taleplerinden Gazze’ye, muhalefet partilerine, CHP ve Türkiye’nin önünü kesmek isteyen mihraklara kadar çok kesime çattı.

Erdoğan konuşmasına Bursa’ya övgüyle başladı. Bursa’nın meşhur Cezayir türküsünün hikâyesini hatırlattı.  Bursa’nın Balkanlardan, Kafkaslardan başı dara düşenlere kucak açtığına değindi. Kendilerinin de bu coğrafyalarla bağları güçlendirdiklerini hatırlattı. 14-28 Mayıs seçimlerinde milletvekilliğinde yüzde 52, kendine de yüzde 55 destek veren Bursalılara ayrıca teşekkür etti.

“Her gelişimizde kalbimizin bir köşesini Bursa’da bırakıyoruz. Bugün Bursa’da katılım ne durumda diye sordum. 90 bin katılım var. Eyvallah, durmak yok. Pazara şunun şurasında iki gün kaldı. Pazar günü inşallah sandıkları gümbür gümbür patlatacağız” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Bursa’nın boş lafla, palavrayla, yalanla, dolanla işi olmaz. Çünkü; Bursa emeğin, alınterinin üretimin şehridir. Bursa yatırıma bakar, esere, hizmete, projeye bakar. Velhasıl Bursa, icraata bakar. Dolayısıyla, Türkiye Yüzyılı yolculuğumuzda bizi en iyi anlayacak olan Bursa’dır. Bursa ilk yerli otomobil fabrikamız TOGG başta olmak üzere ülkemizin prestij eserlerine ev sahipliği yapıyor. Allah vergisi güzellikleri, medeniyetlerin birikimi ve vakur insanımızla Bursa’ya da böylesi yakışır. İnşallah Bursa 31 Mart’taki tercihiyle Büyükşehir ve ilçelerde bu duruşunu belediye yönetimlerine de yansıtacak. Buna inanıyorum, Bursa’ya güveniyorum. Belediye başkan adaylarımız ve sizle el el verip, Bursa’nın önünde yeni bir dönem açmayı planlıyoruz.”

Erdoğan sözü dış politikaya da getirdi ve şunları söyledi:

“Gazze’de olanlar içler acısı. Suriye ile Libya’da, Akdeniz’de, Karadeniz’de, Karabağ’da hangi adımı attıysak, karşımıza büyük bir küresel ittifak çıktı. Güven ve istikrar iklimimizi bozmak için yıllardır ülkemizde etki edemedikleri herkesi etkilemeye ve hareketlendirmeye çalıştılar, her seçim döneminde aynı senaryoyu devreye soktular. Milletimizle bir yol bulup bu oyunları birer birer bozduk, kirli tuzakları sandıkta hüsrana uğrattık. Kimi tuzakları 15 Temmuz’da olduğu gibi sokakta bertaraf ettik.”

Türkiye’yi önümüzdeki günlerde de zorlu bir sürecin beklediğine işaret eden Erdoğan, düşmanların fırsat bulduklarında bu topraklardan Türk milletini jiletle kazımakta tereddüt etmeyeceklerini söyledi.

 

CHP ve DEM ittifakına işaret etti

Yerel seçim işbirliği yapan partilere de sözü getiren Erdoğan şunları ifade etti:

“Ülkemiz muhalefetinin anlamadığı hakikat işte budur. Öylesine gözlerini hırs bürümüş ki, ülkenin uzun vadeli çıkarlarının altına dinamit döşemekten çekinmiyorlar. Bu uğurda, PKK’ya, FETÖ’ye, emperyalist heveslere göz kırpıyorlar. Bu uğurda her türlü hırsızlığa, arsızlığa yol veriyorlar. Bunlarda vizyon sıfır, proje mevcut değil. İcraat desen zaten yok. Buna rağmen muhalefet cenahında her türlü entrika kol geziyor. CHP çeşitli şehirlerde DEM ile neyin karşılığı olduğu bilinmeyen karanlık ittifaklar kuruyor. Bundan öylesine utanıyorlar ki, saklamak için bin takla atıyorlar. Üye sayısı 500 bulmayan marjinal partiler sağa sola talimat veriliyor. Bir de terazinin diğer tarafı var. Ülkemizin en büyük muhalefet partisinin içine düştüğü savrulma hali utanç verici. Dolarlar, Avrolar valizler dolusu bunları saymaya bile yetişemiyorlar. Bir tek CHP’li çıkıp da, paradan yapılan kulelerin kime ait olduğunun cevabını veremiyor. Darbe güzellemelerini ve millete yaptığı hakaretleri saymıyorum.”

 

Emeklilere Temmuz’u işaret etti

Bu seçimlerde sadece belediye başkanlarını seçmeyeceklerini, ülkenin hangi siyaset tarzıyla yönetileceğinin de tercih edileceğini anlatan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bursa’nın en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Şu an dünyadaki tüm ekonomileri zorlayan en büyük sorun son 50-60 yılın zirvesinde seyreden yüksek enflasyondur. Enflasyonla biz de mücadele edeceğiz. Hayat pahalılığından en fazla etkilenen kesimlerimiz çalışanlar ve emeklilerimizdir. Temmuz’da emekli maaşlarını tekrar masaya yatıracağız. Yaşadığı sıkıntılardan dolayı sitemlerini dile getiren her vatandaşımız elbette sonuna kadar haklıdır. Çalışan ve emeklilerin kayıplarını daha çok çalışarak, üreterek kaynakları daha da çoğaltarak kapatacağız. Sizin karşınıza gelip, atıp tutanların hepsi mevcuda dahi sahip çıkamayacaklardır, derdinize derman olamayacaklardır.”

Muhalefet belediyelerinin 5 yılda iflas ettirmedikleri yer kalmadığını da dile getiren Erdoğan sözlerini, “Tıkır tıkır işleyen hizmetleri dahi sürdüremediler. Yalanlarıyla sadece sizleri kandırmaya çalışıyorlar. Biz size gerçeği söylüyor, çözüm yolunu paylaşıyoruz. 21 yılda, nasıl Türkiye’yi 3 kat büyüttüysek, önümüzdeki dönem 2 kat daha büyüteceğiz. Yeter ki, birliğimize, beraberliğimize sahip çıkarak, ülkemizin bütünlüğünde ve bekasında gözü olanları sevindirmeyeceğiz. Bizim söylediğimiz her şeyin referansı ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerdir” diye devam ettirdi.

Bursa’ya 327 milyarlık liralık yatırım yaptıklarını kaydeden Erdoğan, açık hava müzesi olarak tanımladığı Hanlar Bölgesi projesini de övdü.

Cumhurbaşkanı sözlerini, “Biz Bursa’ya aşığız. Öyleyse pazar günü sandıkları patlatıyor muyuz? Ben size inanıyorum. İki günümüz var, durmak yok. Allah’ın izniyle 31 Mart’tan sonra bakanlarımız, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz işbirliğiyle çok daha fazlasını ekleyeceğiz. Sizlere hizmetkâr olmaya geldik. Adaylarımızı size emanet ediyorum” diye tamamladı.

 

Aktaş hep sahada olduklarını anlattı

Cumhurbaşkanı gelmeden kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da şöyle konuştu:

“Birileri alana daha yeni çıktılar ama biz alanlardan hiç geri durmadık, hep alanlarda hep sahadaydık. Birileri yeni yeni proje anlatıyor, biz onları çoktan yaptık. Biz dünya liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız gibi, belediyecilikte duayen olmuş isimle, onunla beraber Cumhur İttifakı altında yol yürüyen insanlarız. Daha yapacağımız çok iş var. Yeni dönemde emeklileri de gençleri de kadınları da ihtiyaç sahiplerini de önceleyen projeleri hayata geçireceğiz. 3 gün var sadece. Heyecanımızı son dakikaya kadar Bursalı hemşerilerimize anlatacağız. İnşallah Bursa bir kez daha Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı diyecek.”

 

Aday yapılmadılar ama alandaydılar

Erdoğan’ın mitingine katılanlar arasında ilçelerinde aday yapılmadıkları halde, ‘davamıza bağlıyız’ mesajı veren üç belediye başkanı da vardı. Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt ile Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin de Cumhurbaşkanı mitingi için Gökdere Meydanı’ndaydılar. Miting için AK Parti ve MHP’nin iyi organize olduğunu söyleyebiliriz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X