İhsan Aydın
İhsan Aydın

Eski Genel Müdür Şahin’den Büyükşehir’e meydan önerisi

Köşe Yazısını Dinle

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılıp yenisini yapımı uzayan Demirtaş Endüstri Meslek Lisesi’nin arsası şimdilerde paha biçilemez değerde.

Milli Eğitim Bakanlığı buraya kentimizdeki Suriyeli mülteciler için AB fonlarından bir meslek lisesi yapmayı planladı. Müjdeyi geçtiğimiz hafta Bursa’ya gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer vermişti.

Fakat Bursa’da buranın lise değil, meydan yapılsın önerisi de var.

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BURBAK’ın eski Genel Müdürü Kasım Şahin dün Olay Medya’da ziyaretçimizdi. Elinde de büyük bir dosya ile geldi.

Şahin 8 yıl BURBAK Genel Müdürü olarak çalıştı. Kentin düzenli, dijital otopark sisteminin kurulmasında onun büyük payı var.

Şimdilerde emekliliğin tadını çıkarıyor. Fakat, bir yandan da kent için kafa yormaya devam ediyor.

Daha Şahin görevdeyken Büyükşehir Belediyesi’nin Bıçakçılar Çarşısı arsası satılmıştı. Buraya otel, alışveriş hanları ile altta da 100 otobüs ve 300 küçük araçlık bir otopark projesi hazırlanmış, daha sonra arsanın satılmasına karar verilmişti. Şimdi o arsa Büyükşehir’in değil.

Şahin’in bütün bu alanı ve Demirtaş EML arsasını da içine alan bölge için kapsamlı dönüşüm önerisi var.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın tarihi adanın güneyinden, Hanlar Bölgesi’nden başlattığı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın da kent meydanında sürdürdüğü yıkım çalışmalarının, hazır Demirtaş EML binası ve Bıçakçılar Çarşısı yıkılmışken, buradan da devam etmesini isteyen Şahin, “Demirtaş EML arsasına mülteciler için lise değil meydan yapılsın. Bursa’nın 18 sanayi bölgesi var o lise buralara yapılabilir. Bu yapılamıyorsa, valilik binası buraya taşınsın. Bu da olmuyorsa Büyükşehir bu alan için bir proje yarışmasına çıksın. Böylesi boş bir alanın meydan yapılması daha doğru tercih olacaktır” diyor.

Demirtaş EML ve eski Bıçakçılar Çarşısı’nın meydana dönüştürülmesiyle Emirsultan, Yıldırım Beyazıt ve küçük az katlı yapıların bulunduğu Kayhan gibi alanların dönüşümüne de domino etkisi yapacağını ifade eden Şahin şöyle devam ediyor:

“Avrupa’da, örneğin Romanya’nın başkenti Bükreş’te meydanlardan çıkmadan tüm şehri dolaşabilirsin. Bursa’nın da meydanlarla donatılması şart. Uyum içinde, birlikte çalışan belediye başkanlarımızın şu an sade bir vatandaş olarak önerdiklerimi hayata geçireceklerine inanıyorum.” 

Şahin, sivil bir şehir sakini olarak güzel öneriler de bulunuyor. Tarihi dokuya sahip Bursa için bunların olması şart. Fakat, hem Bıçakçılar Çarşısı Büyükşehir’in elinden çıkmış hem de Demirtaş EML arsasına yapılacak okulun ihalesi yapılmış.

Biraz geç de olsa Şahin, “Zararın neresinden dönülürse kâr mantığıyla önerilerde bulunuyorum. Halen her şey bitmiş değil” diye konuşuyor.

 

Semih Öz, Veteriner Şube Müdürü oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde Veterinerlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü görevine Semih Öz getirildi. Büyükşehir’de daha önce Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nde de görev alan Öz, en son Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğü emrinde çalışıyordu.

Öz aynı zamanda kısa adı GÖLDER olan, İznik Orhangazi İlçeleri ile Köyleri Sosyal İşleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin başkanlığını da yürütüyor.

Semih Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın onayı ile kısa bir aranın ardından belediyede yeniden bürokratlık görevine dönmüş oldu.

Biz de kendisine başarılar diliyoruz. Öz’ün tıpkı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nde olduğu gibi burada da başarılı olacağına inanıyoruz.   

 

Modern Türkiye’nin kurucusuna minnetle

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün 83. ölüm yıldönümü. Ülkemizin kurtarıcısını, ebediyete intikal edişinin sene-i devriyesinde bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Türkiye’nin kalkınma hamlesini başlatan ve ulusuna muasır medeniyetler hedefini gösteren merhum Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün daha bir özlemle anıyoruz.

O’nun koyduğu hedeflere ulaşması için Türkiye Cumhuriyeti geçen 83 yılda büyük mesafeler aldı. Türkiye’nin önünde şimdi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmek var.

İşte o zaman Atatürk’ün hedeflerine büyük ölçüde ulaşılmış olacak. Kahraman silah arkadaşlarıyla birlikte halkına bağımsız bir Cumhuriyet armağan eden Atatürk’ün ruhu şad olsun.

2 adet yorum var

2 adet yorum var

  1. Meslek lisesi öğretmeni olarak Genel Müdürümüz Kasım ŞAHİN beyin düşüncesine katılıyorum.Bu yapılacak okulun sanayii bölgesinde yapılması daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X