İhsan Aydın
İhsan Aydın

Gemlik uyarısı geçiştirilmesin

Köşe Yazısını Dinle

Son bir kaç gündür Prof. Dr. Naci Görür’ün ilimizdeki Gemlik ve İznik’e dönük uyarılarını izliyoruz. Kuzey Anadolu Fay Hattı kolları üzerinde olduğunu iddia ettiği bu iki ilçemize dönük ikazlarda bulunan Prof. Görür’ün özellikle Gemlik’in acilen boşaltılması gerektiği yönündeki uyarısı yabana atılacak türden değil.

Bu konuda daha önce de uyarı yapılmış, ilçenin yamaçtaki güvenli bölgelere taşınması kararlaştırılmıştı.

Gemlik, Bursa ve Türkiye ekonomisinin nirengi noktalarından biri. Burada Türk sanayisinin önemli kuruluşları yer alıyor.

Bunlara en son Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG fabrikası da eklendi.

Gemlik, depremsellik anlamında riskli bir bölge ise burası için yerel yönetimler ve merkezi hükümet el ele verip bunu çözmeli.

İlçe için, tıpkı Artvin’in Yusufeli ilçesinde olduğu gibi yeni bir lokasyon seçilip, hızlıca kamu kurumları başta olmak üzere eğitim kurumu binaları burada yeniden inşaa edilmeli.

Gemlik’i önce devlet terk etmeli ki, vatandaş da buna uymalı.

TOKİ’ye bu konuda özel yetki ve görev verilip, ilçenin risk bölgesindeki binalarını yerine tüm nüfusa yetecek konut imal etmesi için de kaynak sağlanmalı.

Uzmanların uyarısı boşa değil demek ki.

Bildikleri bir şey var ki, hepimizin hoşumuza gitmeyecek ikazlarını açık açık dile getiriyorlar.

Gemlik’in riskli alanlarının en hızlı biçimde boşaltılarak, yeni yerleşim alanına taşınması konusunda devletin öncülük etmesi gerekiyor. Baraj havzasında kaldığı için defalarca taşınan Artvin’deki yeni Yusufeli modeli Gemlik için de başlatılmalı.

Orası yapay baraj için boşaltılırken, Gemlik ise doğal afet riski nedeniyle bulunduğu konumdan uzaklaşmalı.

Bildiğimiz kadarıyla Gemlik’in yeni hastanesi ve adliyesi yamaçlarda inşaa edildi.

Kaymakamlık ve diğer kamu yapıları da buralara nakledildiğinde vatandaş da arayışa girmeli.

Belediye de hiç vakit kaybetmeden, yeni Gemlik’in kurulacağı alanda hizmet binasını inşa etmeli.

Kamu kurumları mevcut yerinden yeni alana taşındığında, yurttaşlar da buraya gitmek için teşvik edilmiş olacaktır.

Gemlik’i komple bir çırpıda güvenli, yüksek kodlu alanlara taşımak elbette kolay değil.

Ama uzmanlar bir yerlerden başlamak için artık zaman kalmadığını söylüyorlar.

Vatandaşımız da bu uyarıyı önemsemeli. Devlet onların taşınmasını teşvik edici destekler hazırlamalı.

 

İMO 69. yılını kutluyor

Bursa’nın bize göre gelip geçmiş en aktif ve kamusal faydası en fazla akademik meslek odalarından biri İnşaat Mühendisleri Odası’dır.

İMO Bursa Şube’nin öteden beri hem yerel yönetimlere hem merkezi hükümete dönük öneri ve eleştirilerini ilgiyle takip ettik, ediyoruz. Hepsinin kent yararına olduğuna inananlardanız.

İMO 69. kuruluş yıldönümünü Bursa’da kutlayacak. Oda’nın geleneksel yıldönümü programında meslekte kıdem almış tecrübeli inşaat mühendislerine plaketler de takdim edilecek.

İMO Bursa Şube Başkanı Ülkü Mercan Küçükakayalar, bugün akşam Podyum Davet’teki toplantıya yeni kongre öncesi tüm meslektaşlarını davet ediyor.

İMO’nun 10-11 Şubat’ta  yapılacak kongresinin yine iki gurup arasında çetin bir mücadeleye sahne olmasını bekliyoruz. Üye sayısı ve kentteki ağırlığı bakımından İMO’yu her zaman önemsedik. Odayı şehrin bir uyarıcı, yol gösterici akademik kurumu olarak görüyoruz.

İMO’ya ve üyelerine daha nice 69 yaşlar diliyoruz.

 

Tayakadın Muhtarı sağlık ocağını çözdü

Tayakadın Mahalle Muhtarı Süleyman Genç’n heyecanına tanık olanlardanız. Mahallesine sağlık ocağı yaptırmak için  çok mücadele verdi. Bitişiğindeki komşu mahalle muhtarlarının da girişimleri vardı. Doğanbey, Kiremitçi, Tayakadın ve bölge mahalleleri için buna çok ihtiyaç olduğunu biliyoruz.

Muhtar Genç kadar, Osmangazi Belediye Meclisi’nin önceki dönem üyesi Cemil Aydın’ın girişimlerini de yabana atamayız. Başka destek olanlar da çıktmıştır muhakkak. Hayırsever iş insanını da dua alanlardan.

Tayakadın Mahallesi Sağlık Ocağı ve 112 Noktası’nın inşaatında karkas tamamlanmış. Semt, kısa süre sonra ihtiyaç duyduğu binaya kavuşmuş olacak. Emek veren başta İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileriyle Osmangazi ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerini de es geçmemek gerekir.

Şehrim merkezinde birden çok semte hizmet verecek projeye olan zarureti biz de bu sütunlardan yazdık.

Şimdi bitiyor olması sevindirici. Bizim de çorbada küçük bir tuzumuz varsa bundan kıvanırız.

Hayırlı olsun. 

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X