İhsan Aydın
İhsan Aydın

Gökdere’deki kalabalık Kılıçdaroğlu’na moraldi

Köşe Yazısını Dinle

Sandıklar seçmen önünü konmaya artık sayılı saatler var.

Dün Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu Bursa’daydı.

Kılıçdaroğlu’nu Yenişehir Havalimanı’nda partisinin il yöneticileri, CHP ve İYİ Partili vekiller karşıladı.

Kılıçdaroğlu’nun Bursa’dan, Gökdere Meydanı’ndan Muharrem İnce’nin de adaylıktan çekilmesinin ardından yapacağı açıklamalar önemliydi.

Kaldı ki, kendisi Bursa’ya inmeden önce, İnce’yi çekilme sonrası bir kez daha Halil İbrahim Sofrası olarak adlandırdığı ittifaklarına katılmaya davet etti.

Kılıçdaroğlu’nun mitingini canlı yayından izledik.

Meydandaki bir pankart dikkatimizi çekti. CHP Gençlik Kolları’nın açtığı pankartta, “Oylar bizden Çankaya’da çaylar sizden” yazıyordu.

Alandaki coşku ve kalabalık gösterdi ki, son yılların Bursa’daki en kalabalık muhalefet  mitinglerinden biriydi.

Millet İttifakı bir bakıma Bursa’dan Cumhur İttifakı’na da kendi kalesinden gözdağı vermiş oldu.

Kürsüye önce Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile sonrasında da Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu çıktılar.

Davutoğlu’nun Bursaspor için bahar vaadi dikkat çekiciydi.

Giydiği beyaz gömlek, taktığı yeşil kıravatın yanı sıra boynunda Bursaspor atkısı ile kürsüye gelen Kemal Kılıçdaroğlu ise 85 milyonun cumhurbaşkanı olmayı vaat etti.

Alandaki kalabalık ve coşku belli ki, Kılıçdaroğlu’nun yüzünü de güldürmüş. Gökdere’deki coşku Kılıçdaroğlu kadar ittifak ortaklarını da memnun etmiş görünüyordu.

Kılıçdaroğlu Bursa’da bir defa daha, bayrak ve vatanın kırmızı çizgileri olduğunu tekrarladı. Bursa en çok Suriyeli barındıran illerimizin başında geliyor. Kılıçdaroğlu Bursa’dan da en geç iki yıl içinde Suriyelileri ülkelerine geri göndereceklerini tekrarladı.

Kılıçdaroğlu Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni de istediklerini dile getirirken, alandan adayları Mustafa Bozbey’i sordu.

“Bay Kemal’in cumhurbaşkanlığında hiç bir çocuk yatağa aç girmeyecek, hiç bir fakir ailenin doğalgazı, elektriği kesilmeyecek” diyen Kılıçdaroğlu, Bursalıları da,“Biz kul hakkı yemeyeceğiz. Siz de kul hakkı yiyenlerin arkasından gitmeyin” diye uyardı.

Kılıçdaroğlu’ndan Sinan Ateş vurgusu da vardı. Alana gelmeden önce Ateş’in kabrini ziyaret edip fatiha okuduklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun kent merkezinde kapatılan hastaneleri yeniden açma vaadi de dikkat çekiciydi.

Bursaspor’un yeniden şaha kalkması için üzerlerine düşeni yerine getireceklerinin de sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu her ilde olduğu gibi Bursa’da da kısa konuştu. Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesi konusuna girmedi.

 

İnce çekildi ama oyları kime gider?

Üzerinde aday olduğu andan itibaren baskılar vardı. Millet İttifakı bileşenlerinden, sanatçılardan, birlikte siyaset yaptığı arkadaşlarından, değişik cephelerden Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesine dönük arka arkaya çağrılar yapıldı.

Sonunda pes etmek zorunda kaldı.

Ortaya atılan çirkin iddialar, kaset şantajları belli ki, kendisini daha fazla adaylıkta tutamadı.

Muharrem İnce cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilirken, Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi’ne her evden bir oy istedi. İnce ayrıca ortaya atılan iddialarla ilgili yargının harekete geçmemesini eleştirdi.

İnce, listelerdeki milletvekili adayları için partisine destek isterken, adaylıktan çekildiği cumhurbaşkanlığı oyları kime gidecek?

Merak edilen konu da bu.

İnce’nin destekçileri kendisine yapılan baskılar ve Okyanus ötesi kurulan kumpaslar sonrası Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destek veriler mi?

Bunu da 14 Mayıs akşamı göreceğiz.

İnce’nin yarıştan çekilmek zorun kalması kalan diğer üç adaydan hangisin avantajlı konuma getirecek.

Gerçekten anketçiler, kamuoyu araştırmacıları için de zor bir denklem.

 

Seçimlere iki gün kala memura da müjde var

Seçimlere artık saatler var.

Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün memur kesiminin de merakla beklediği zam müjdesini paylaştı.

Hak-İş Konfederasyonu’nun kongresinden konuşan Erdoğan, kamuda en düşük memur maaşının 22 bin liradan aşağı olmayacağını açıkladı. Erdoğan, aynı şekilde artıştan memur emeklilerinin de yararlandırılacağını duyurdu.

Memur ve emeklilerine temmuz ayında bir artış öngörülüyordu ama seçim öncesi yapılan bu açıklamanın, rahatsızlık oluştuğu düşünülen kamu çalışanlarını da sevindirmiş oldu.

Kamu çalışanlarına arka arkaya yapılan bu artışlar seçim müjdesi gibi algılanabilir ancak enflasyonla zaten bunu hak ettikleri düşünülüyor.

Hele, kamuda çalışan işçilere yapılan yüzde 45’lik artıştan sonra memur kesiminde de rahatsızlık hissedilmeye başlamıştı.

Cumhur İttifakı’nın böylece 14 Mayıs öncesi memurları da memnun edecek bir hamle daha yaptığını gördük.

Başka kesimlere dönük müjdelerin devamı gelir mi bilmiyoruz.

Türkiye seçime giderken işçi ve memurunu sevindiren ücret artışları da arka arkaya gelmiş oldu.

Bunun da sandığa yansımasının ne olacağını kestirmek güç.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X