İhsan Aydın
İhsan Aydın

Haksız rekabeti gideren genelge

Köşe Yazısını Dinle

Pandemi nedeniyle iş yerlerimizin büyük bölümü kapalı.

Devlet vatandaşın gıdaya kolay ulaşımını sağlamak amacıyla zincir marketler, bakkal, manav, pastane vb. gibi yiyecek sektörünü kapsam dışında tuttu.

Zincir ve süper marketlerde sadece gıda satılmıyor. Beyaz eşyadan hırdavata, elektronikten kozmetiğe kadar her şeyi satan marketlerin tam kapanma boyunca haksız rekabete neden oldukları da bir gerçekti.

Bu konuda küçük esnafın yakınması vardı.

İçişleri Bakanlığı önceki gece o sesi duydu ve marketlerde tam kapanma süresince içkiden sonra gıda maddesi temizlik ürünü ve kozmetik dışındaki ürünlerin satışını da yasakladı.

Bunu serbest piyasaya bir müdahale olarak algılayanlar çıkacaktır.

Ancak unutulmamalı ki, dünya ve ülkemiz olağanüstü halden geçiyor.

Küçük esnafın kapalı olduğu bir dönemde zincir marketlerin gıda dışı ürün satması da adil değildi. Adaletsizlik giderildi.

Bu konuda günlerdir Bursa Seyyar Pazarcılar Odası’nın da başka bir çağrısı vardı. Oda Başkanı Refik Aksu semt pazarları kapalıyken marketlerin açık olmasının vatandaşa fiyat anlamında olumsuz yansıyacağını dile getiriyordu.

Nitekim Esnaf Odaları da üst birlikleri aracılığıyla marketlerdeki bu haksızlığa tepki gösterdiler.

Şimdi geç de olsa bir yanlıştan dönüldü. Umarız yenileri gelmez.

Pandemi ile mücadele ederken, küçük esnafı kökten yok edecek kısıtlama ve tedbirleri alırken de daha dikkatli olmak gerekiyor.

Market düzenlemesi Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin de memnun etmiş görünüyor.

BESOB Başkanvekili Fahrettin Tüccaroğlu da İçişleri Bakanlığı’nın yeni market genelgesini elektronik postamıza göndererek bilgilendirme yaptı.

Peki, genelgenini uygulaması nasıl olacak?

Devlet her market başına bir görevli dikemez ki?

Herhalde bunun için de yeterli önlem alınmıştır.

 

Büyükşehir Acemler’de kapanmayı fırsat bildi

Yollarımızda trafik akarken düzenleme yapmak çok kolay bir iş değil. Bunun için çok sayıda önlem almanız, alternatif trafik akış güzergahları belirlemeniz gerekiyor. Bu açıdan araç trafiğinin azaldığı tam kapanma günleri Bursa Büyükşehir Belediyesi için de büyük bir fırsat oldu.

Dün sabah aracımızla Acemler Kavşağı’ndan geçerken dikkatimizi çekti.

Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’ndan gelen trafiği tüpgeçitle Oulu Caddesi’ne bağlayacak düzenlemede neredeyse sonuna gelinmiş. Çift şeritli üst yolun diğer kanadında asfalt kaplama hazırlığı yapılıyordu. Daha sonra da alttaki tünel devreye alınacak.

Bütün bunlar için trafik akışının çok düşük olduğu günler büyük bir fırsat oldu. Zira, bölgede daraltılan şerit nedeniyle Zübeyde Hanım Caddesi’ni kullanan sürücüler burada uzun süre geçirmek zorunda kalıyorlardı.

Bayrama sonrası öyle görünüyor ki, Acemler’deki tüpgeçit devreye alınmış olacak.

Bu açıdan kapanmayı fırsat bilip şehrin değişik noktalarında çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri rahatlamış oldu.

Diğer yandan, hasta yatağından bütün bu çalışmaları takip eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da Covid-19 tedavisi gördüğü Bursa Şehir Hastanesi’nden önceki gün, iyileşerek taburcu olduğunu öğrendik.

Aktaş’ın evinden sosyal medya aracılığıyla paylaştığı videoda, hastalığı süresince dualarını eksik etmeyen Bursalı hemşerilerine ve hastalığıyla yakından ilgi gösteren devlet erkanına teşekkür ettiği görülüyor.

 

Minik yüreklerin duyarlılığı

Ramazanın bolluk, bereket, dayanışma, paylaşma ayı olduğunu biliyoruz.

Bunun daha küçük yaşlardaki minik yüreklere aşılanmasını da önemsiyoruz.

Fotoğrafı Kültür Okulları Genel Koordinatörü Halil Ülker dostumuz gönderdi.

Kültür Okullarının Kestel ve Osmangazi şubelerinde eğitim gören miniklerle, idareci veli ve öğretmenleri, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere gıda kolisi hazırlamışlar. Miniklerin de harçlıklarıyla katkı koyduğu koliler ihtiyaç sahiplerine teslim edilmiş.

Ramazan ayının böylesi dayanışmalarla geçmesi sevindirici.

Üstelik, daha küçük yaşlarda, zor durumdakilere el atma, onlara destekte bulunma alışkanlığı kazandırılan minikler, bunu belki de yaşamları boyunca sürdüreceklerini düşünüyoruz.

Bu açıdan Kurucu Ahmet Polat ile Genel Koordinatör Halil Ülker’i tebrik ediyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X