İhsan Aydın
İhsan Aydın

Hanlar Bölgesi’ni hızlandıran onay

Köşe Yazısını Dinle

İlk ipucunu, geçen yılın son gününde Olay Medya’yı ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yazılmamak kaydıyla vermişti.

Bölgedeki çalışmaların niçin ağır gittiğini sorduğumuzda, mülk sahipleriyle uzlaşmanın kolay olmadığını, acele kamulaştırma için Cumhurbaşkanlığı kararını devreye sokacaklarını söylemişti.

Sonra ikinci gelişmeyi önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Genel Sekreter Ulaş Akhan verdi.

Akhan, Büyükşehir Belediye Meclis üyelerini bilgilendirirken, bölgedeki kamulaştırmanın yüzde 22’sinin bittiğini, kalanı için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın acele kamulaştırma kararı aldığını ve onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiğini, yıl sonuna kadar buradaki kamulaştırma işlemlerini bitirmeyi hedeflediklerini açıklamıştı.

Bu bilgilendirmenin gecesine beklenen o onay çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hanlar Bölgesi için alınan acele kamulaştırma kararına imzayı attı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi de Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Gelişme Bursa için son derece önem arz ediyor.

Zira, hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hem Turizm Bakanlığı’nın desteklediği, Büyükşehir Belediyesi’nin de ulaşımın ardından öncelikli yatırımları arasında yer alan Hanlar Bölgesi’ni açığa çıkarma projesi Bursa’nın uzun yıllardır konuşulan ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir hedefiydi.

Bölge için düzenlenen Çarşıbaşı Proje Yarışması da sonuçlandırılmış, hatta tescilli olduğu gerekçesiyle aynen korunmak istenen, fakat dayanıksız çıktığı için yıkılan eski Merkez Bankası binasının yarışma eserlerinin tümünde yeniden gösterilmesi tartışma konusu olmuştu.

Bursa’nın tarihi bölgesini açığa çıkarma, hanları, Ulucami’yi Tophane yamaçları ve Cemal Nadir Caddesi üzerinden görünür kılacak bu onayla artık kamulaştırma engeli aşılmış olacak.

Acele kamulaştırma kararıyla çalışmalar hızlanacak ama mülk sahiplerini de mümkün olduğunca ikna ederek bu işi çözmekte fayda vardı. Fakat, bunun tüm iyi niyetli girişimlere rağmen sağlanamadığı için acele kamulaştırma formülüne başvurulduğu anlaşılıyor.

Acele kamulaştırma kararının ardından Başkan Aktaş’ın sosyal medya hesaplarından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ettiğini fark ettik.

Hanlar tümüyle ortaya çıkarıldığında, birden çok eski belediye başkanının hedefi olan bir projeyi hayata geçirmek Başkan Aktaş’a kısmet olmuş olacak.

Şehrimizin turizmi için şimdiden hayırlı olsun.

 

Bağımsızlığa giden yolun silinmez kilometre taşıydı

Bugün 23 Nisan.

Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyaya bağımsızlığını haykırdığı ve resmen ilan ettiği tarihi bir dönemecin yıldönümü.

Üstelik, böylesi anlamlı bir gün, bağımsızlığımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından da çocuklara bayram olarak hediye edilmişti.

Pandemi yüzünden hem ulusumuz hem de çocuklarımız 23 Nisan’ı iki yıldır okullarında, alanlarda kutlayamıyor.

Salgını atlatıp en kısa sürede yeniden bayramları doyasıyla kutladığımız günlere kavuşmak dileğiyle.

Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun. Bu uğurda kanlarını döken, canlarını veren tüm şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz.

 

Okumanın, öğrenmenin yaşı yok

 Fotoğraflar, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarında gözümüze çarptı. Gerçekten, okumanın, öğrenmenin, hayata bunlarla bir şey katmanın yaşı yok.

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün Osmangazi Belediyesi’ne bağlı Soğanlı Kültür Merkezi’nde açtığı okuma yazma kurslarına bölgedeki büyüklerimizden epey bir teveccüh olduğunu görüyoruz.

İlerlemiş yaşlarına rağmen geçmişte sahip olamadıkları okuma yazma becerisini kazanmak için küçüklere örnek olacak bir çaba sergiliyorlar.

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Köse bu durumu, “Güzel olmasaydı okumak, emreder miydi Yaradan? Soğanlı Kültür Merkezi’nde devam eden okuma yazma kursumuz göze, gönle, hayata hitap eden sıcak bir ortam” sözleriyle özetliyor.

Okur yazar oranını artırmak için ülkede onlarca seferberlik başlatıldığını biliyoruz. Osmangazi Halk Eğitim’in yaptığı da o seferberliğe küçük bir katkı.

Okuma yazma bilmeyen büyüklerimizi yönlendirelim. Onlar da dünyaya bu güzel pencereden bakabilsinler.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X