İhsan Aydın
İhsan Aydın

Havalimanlarını kapatarak koronavirüs illeti azalır mı?

Önceki gün, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan salgın nedeniyle haziran ayından bu yana kapalı tutulan Yenişehir Havalimanı’nın yeniden uçuşlara açılması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bir çağrı yaptı.

Anadolu’da açık olan havalimanlarının ismini vererek, Yenişehir’in niçin uçuşa açılmadığını sordu.

Salgın için elbette tedbir alınacak.

Bulaş riskini azaltacak tedbirlere elbette harfiyen riayet edilecek ama Bursa’nın sanki cezalandırılıyorcasına havalimanının halen kapalı tutulması sorgulanmalıdır.

3 milyonu bulan nüfusuyla ülkenin 4. büyük kenti olan Bursa’nın havalimanının niçin açılmadığı bizzat bu kentin vekilleri ve yöneticilerince de sorgulanmalıdır.

Havalimanı kapatılarak salgından kurtulunacak ise önce dünyanın dört bir yanından yolcu ağırlayan İstanbul Havalimanı uçuşlara kapatılmalı.

Önceki gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Türkiye’deki bütün bulaşın İstanbul kaynaklı olduğunu duyurdu.

İstanbul ve Türkiye’nin diğer kentlerindeki havalimanları şıkır şıkır çalışırken  Yenişehir’in kapalı kalması inandırıcı gelmiyor.

Bu yüzden Bursa’nın ve Bursalıların hislerine tercüman olan Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ın bu çağrısı geçiştirilmemeli.

Gerekirse, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı konuya açıklık getirmeli.

Kentin atıl tutulan havalimanı nedeniyle milyonlarca lira döviz ve gelir kaybına uğradığı gerçeği de göz ardı edilmemeli.

Sınırlı sayıda kentle devam eden uçuşlara yeni rotalar eklenmeli. Buna komşu ülkelerin kentleri de dahil edilmeli.

Havalimanı kapatarak salgından kurtulunacağına inananlar bize göre de Bursa’yı cezalandırıyorlar.

O uçuşlar başlamalı, destinasyon sayısı artırılmalı ve Bursalılar İstanbul’daki Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanmaya zorlanmamalı.

 

29 Ekim Bayramı için kırmızı beyaz giydiler

 

Pandemi birçok etkinliğimizi, bayramlarımızı kutlamamıza engel oldu.

Ama coşkuyu yaşatmak isteyen belediyelerimiz hazırladıkları değişik programlar ve sosyal medya videolarıyla o hasletlerimizi canlı tutuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Bayramı’nı yaşamak ve yaşatmak adına mesai gününde personeline dağıttığı kırmızı beyaz tişörtlerle belediye binası adeta kırmızıya boyandı.

Fotoğrafı ve videoyu Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan gönderdi.

Belediyeye kırmızı beyaz tişörtlerle gelen personel bambaşka bir görüntü ortaya çıkardı. Çekilen videoyla da Cumhuriyet Bayramı sevinci coşkuyla yaşandı.

Benzer videoları ilçe belediyelerimizin de çektiğini gördük.

Cumhuriyet Bayramı’mızı belki eskiden olduğu gibi kalabalık ve coşkuyla kutlayamıyoruz ama salgın geçtiğinde kaldığımız yerden o sevinci inşallah yeniden yaşayacağız.

Fakat; eski günlere dönebilmek için uzmanların uyarılarına dikkat etmek zorundayız.

Videolara sığmayacak kadar büyük bir değere sahip cumhuriyeti ve diğer tüm bayramlarımızı yeniden hep birlikte kutlamak dileğiyle.

 

MKP’nın tarihi günü

 

Yazılarımızda sık sık vurguluyoruz.

İyi ki Bursa, büyükşehir statüsü ile yönetilen bir kent oldu. Bu sayede ilçelerimizin altyapıları komple yenileniyor.

Arıtmadan sağlıklı içmesuyu kaynak ve şebekelerine, çöp transfer istasyonlarına, konforlu ulaşım ağına kadar hemen her büyük hizmette Büyükşehir Belediyesi’nin eli var.

Mustafakemalpaşa ilçemizde bugün saat 11.00’de önemli bir tören yapılacak.

Törenin onur konuğu ilimizde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank.

Bakan Varank’ın katılımıyla BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Mustafakemalpaşa’nın altyapı yenileme çalışması başlatılacak.

Hem MKP Belediye Başkanı Mehmet Kanar hem de Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş böylesi tarihi bir gün için heyecanlılar.

Altyapısı yenilenmeyen ilçe neredeyse kalmadı. Kalanlar da tamamlanacak.

İlçelerimizin kendi bütçeleriyle yapamayacağı büyük işler bunlar.

Bu açıdan BUSKİ ve Büyükşehir’e taşradaki ilçelerimiz çok şey borçlular. MKP’nın yeni altyapısının şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X