İhsan Aydın
İhsan Aydın

Hem borç ödedi hem proje üretti

Köşe Yazısını Dinle

Zor dönemde işbaşına gelen belediye başkanlarından biri Oktay Yılmaz.

Yıldırım’da 550 milyon liralık borç yüküyle göreve başladı. Fakat, o ilk yılı müthiş bir tasarrufla bitirdi. 2019’u mali disiplin ve kent disiplini yılı ilan etti. Çok geçmeden bu sayede iki yılda borcu 200 milyon lira eritti.

Boş durmadı.

Yılmaz ikinci yılı, 2020’yi de fen işleri yılı ilan etmişti. Şimdi ise 2021 atılım yılı olarak belirledi.

Dün sabah Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın görevdeki ikinci yılını değerlendirdiği toplantıyı izledik.

Toplantıda AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay ile MHP Yıldırım İlçe Başkanı İsmail Hakkı Bozkurt da Başkan Yılmaz’ı yalnız bırakmadılar.

Yıldırım’a kazandırılan en iyi hizmetlerden biri olan Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphane’de gerçekleşen toplantı uzun sürdü ama Yılmaz’ın iki yıla çok şey sığdırdığını gördük.

Bir kere, içinde bulunulan kütüphane atmosferi çok etkileyici. Burası farklı amaçlar için yapılmış en son kütüphanede karar kılınmıştı. Çocukların içeriye girebilmek için sırada beklediği o kütüphane Yıldırım’a çok yakışmış, bunu peşinen vurgulayalım.

Ardından, elbette Yıldırım’ın imar sıkıntısı had safhada. Nitekim bunu Başkan Yılmaz da gizlemiyor. İlk ve öncelikli sorun olarak tanımlıyor.

Kentsel dönüşüm projelerine ağırlık vermiş. Üstelik Nilüfer’de olduğu gibi parsel bazlı değil, ada ve sokak bazlı dönüşümlere başlanmış.

Mevlana’daki bin 244 konutluk dönüşüm alanında hak sahipleriyle yüzde 95 bir uzlaşı sağlanmış. Şimdi TOKİ buranın ilk etabının ihalesini gerçekleştirecek. İlçenin değişik bölgelerinde Büyükşehir Belediyesi ile sürdürülen dönüşüm projeleri de var.

Yıldırım’da dikkat çeken hizmetlerden biri de ruhsatta e-onay dönemine geçilmiş olması.

Mollarap’taki heyelan bölgesi rekreasyon alanı ilan edilmiş Burası için 60 milyon liralık bir kamulaştırma öngörülüyor. Bunun 20 milyon lirası ödenmiş.

Belediyeler asfalt hizmetini özel sektörden satın alıyor. Yılmaz, Bursa’da asfalt fabrikası olan tek belediyenin kendileri olduğunu ve buradan diğer belediyelere de satış yaptıklarını da anlattı.

Dedik ya, iki yılda epeyce iş yapılmış. Yeni imar yollarının açımına başlanmış.

Yeşil’deki Akdemir Kafeler Sokağı yeniden düzenlenmiş. Ruhsatsız 10 bin konutun doğalgaza kavuşması için yasal düzenleme gerçekleştirilmiş. İmar Kanunu’nun 18. maddesinde değişiklikler yaptırılmış.


Y
ıldırım’ı
n yeni cazibe merkezi Duaçınarı’na

Daha evvel bu sütunlardan duyurmuştuk.

DSİ’nin Ankara Yolu’nda sahip olduğu alanın 30 dönümlük kısmını Başkan Yılmaz ilçenin yeni cazibe merkezi yapmak istiyor.

Nitekim bu konuda takas işlemi sağlanmış. Eski Yüksek İhtisas Hastanesi’nin bulunduğu alanla burası takas edilmiş. Tapular belediyeye geçmiş. Burada 2 bin araçlık otopark 1000 kişilik salon, alışveriş ve eğlenme üniteleri yer alacak. Bu projede de Başkan Yılmaz Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın desteğiyle yapacaklarını duyurdu.

Engelsiz Yaşam Merkezi, Molla Yegan Çocuk Aktivite Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi renovasyonu, Mimar Sinan Spor Kompleksi yenilemesi ve daha bir çok yıpranmış eski projenin elden geçirilmesi Başkan Yılmaz’ın bu yıl hayata geçireceği önemli yatırımlar olarak dikkatimizi çekti.

Yıldırım kozmopolit bir ilçe.

Burada görev yaparken her yaştan ve her demografik yapıdan insanı önceleyen projelere ihtiyaç var. Yılmaz’ı iki yılın sonunda artık yeni yatırımlar için hazır ve özgüvenli olduğunu görüyoruz.

Başkan’ın bir yıl sonra, 4. yıla Yıldırım’a daha çok eser kazandırarak gireceğinden eminiz.


Bakkallar
ımızı ve yoksulu sevindirecek dayanışma

Dün öğle saatlerinde de Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Ramazan Sosyal Destek Paketi projesinin tanıtımını izledik.

Ramazan dayanışma ayı.

Büyükşehir Belediyesi bu yıl toptan erzak alım ve dağıtımı ile aş evi yerine 100 bin ihtiyaç sahibine Bursalı bakkallardan istediğini alabilecekleri bir model geliştirmiş. Bursa’nın bakkal amcalarını ve ihtiyaç sahiplerini sevindirecek bir işbirliğine gidilmiş.

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Bursa Bakkallar Odası ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ihtiyaç sahiplerine verilecek Kart 16 ile semt bakkallarından alışveriş yapmaları sağlanacak.
Başkan Aktaş, dayanışma ayında böylece toplamda  5 milyon liralık bir alışveriş yapılacağını duyurdu.

17 ilçede kart almak isteyenler 21 Nisan’a kadar Büyükşehir’in internet sitesine başvuru yapabilecekler.

Büyükşehir ayrıca Ramazan boyunca BESAŞ aracılığıyla her gün 20 bin ekmek dağıtacak. Ayrıca BESAŞ’ın süt ürürnleri de bu ay boyunca yüzde 10 indirimli satılacak. Aktaş, ayrıca BESAŞ’ın bu yıl pidesini 450 gramdan yine 2,5 liraya satacağını da duyurdu.

Büyükşehir farklı bir uygulama ile bu Ramazanda da büyüklüğünü göstermiş olacak.

BESOB Başkan Vekili Fahrettin Tüccaroğlu da birliğin 100 bin üyesi ve 104 odası ile dayanışma destek vereceğini vurguladı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X