İhsan Aydın
İhsan Aydın

İlçeler için Büyükşehir adayları mı bekleniyor?

Köşe Yazısını Dinle

Bursa’daki 31 Mart yerel seçimlerinde siyasi partilerin Büyükşehir belediye başkan adaylarının kimler olacağı merak ediliyor. Bursa siyaset kulisleri buna kilitlenmiş durumda.

CHP o ismi resmen deklare etmedi ama 2019 seçimlerinde AK Parti adayı Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a karşı yarışı kaybeden Mustafa Bozbey önceki gün partisine yeniden resmi adaylık başvurusunu yaptı. Bozbey’in adaylığının artık sadece CHP Genel Merkezi tarafından resmen ilan edilmesi bekleniyor.

MHP’nin ise Cumhur İttifakı ortağı olarak 2019’da olduğu gibi Bursa’da aday çıkarmayıp, yine AK Parti’nin belirleyeceği adaya destek vermesi olası.

Peki AK Parti kimi seçecek?

İşbaşındaki Alinur Aktaş ile bir kez daha devam mı edecek, yoksa yeni bir isimle mi yola çıkacak? Bunun da ay içinde netleşeceği dillendiriliyor.

İYİ Parti’ye Bursa’da Büyükşehir Belediye başkan aday adaylığına resmen bir müracaat olmadığını biliyoruz. Genel İdare Kurulu kararıyla CHP ile işbirliği yapmayacağını açıklayan İYİ Parti’nin Büyükşehir adayının kim olacağı da belirsiz.

Adı her ne kadar Büyükşehir adaylığı için geçse de Milletvekili Selçuk Türkoğlu’nun dışında bir isme de teklif götürülebileceği konuşuluyor.

Partilerin Büyükşehir adayları netleşmeden 17 ilçenin tümünde aday gösterileceklerin, 5 ilçede adayını belirleyen İYİ Parti dışında henüz açıklanmadığı da görülüyor.

Yani, ilçelerdeki aday adaylarında bekleyiş ve heyecan biraz daha devam edecek gibi. CHP’nin de ilçeler için acele etmediğini, başvuruları alıp, değerlendirme sürecine girdiğini biliyoruz.

 

Keles’teki yarış kızışıyor Aydemir’in çılgın projesi

Yerel seçim için medeni cesaret gösterip belediye başkan aday adaylığına soyunan isimler projelerini de ara ara açıklıyorlar.

Bursa merkez ilçeler kadar diğer ilçelerimizden Keles’te de yarışın bir hayli çetin geçeceğini görüyoruz.

Keles’te belediye başkan adayı olmak için AK Parti’ye 7 isim birden müracaat etti. Onlardan biri de Orman Yüksek Mühendisi Ziya Aydemir.

Aydemir’in çılgın projeleri var.

Kahve içimi zamanda anlattıklarına bakılırsa, Keles için gerçekten birbirinden ilginç projeler çalışmış. Bunların aday adaylık sürecinde AK Parti’nin karar vericileri üzerinde etkisi ne olur bilmiyoruz ama biz, Kocayayla-Uludağ arasına teleferik hattı kurma düşüncesini önemsedik.

Türkiye koşullarında ütopik bir proje gelebilir ama, bize göre olmaz da değil.

Kuş uçumu 7 kilometrelik hattın masrafının bir hayli yüksek olacağının o da farkında. İlçenin kırsal turizmle kalkınacağını bildiğimiz için o projeyi şimdiden çalışmaya başlamış.

Uludağ’a çıkan turistlerin teleferik ile bir de Kocayayla’ya indirildiğini düşünün. Keles’i ve Keleslileri ihya eder, kırsal turizm ve organik tarım patlar.

Gerçekten, teleferik projesi kulağa ve göze iyi gelen bir düşünce. Fakat, sağlam bir finansa ihtiyaç olacaktır. Keles Belediyesi bütçesi ile bunu yapmak kolay olmaz. Elbette, düşündüğü bir yapım ve finans modeli de vardır.

Aydemir ayrıca, Gelemiç-Sorgun bölgesindeki doğa harikası kanyonu tabiat parkı yapmayı vaat ediyor. Haydar kaplıcalarının bulunduğu alana termal tesis, orman yollarının tümüyle açılması, kapalı konumdaki TKİ kömür işletmesinin yeniden devreye alınması, Keles tarım ve hayvancılığının geliştirilmesi vb. gibi planları da var.

Aydemir’in anlattıkları Keles’teki başkanlık yarışına ayrı bir heyecan katacak gibi görünüyor.

Aydemir, devlet tecrübesi, STK ve Mimar Mühendis Grubu ile Birlik Vakfı, BİHMED gibi çevrelerdeki dostlarıyla bunları hayata geçirebilecek donanıma sahip.

İlçede bu göreve talip olan diğer 6 belediye başkan aday adayının da seçmeni ve partiyi etkileyecek projeler üzerinde durduklarını biliyoruz.

Bakalım AK Parti’nin Keles’teki başkanlık yarışında ipi kim göğüsleyecek?

Bunu öğrenmek için önce Bursa Büyükşehir Belediye başkan adayının netleşmesi gerekiyor.

 

Oktay da İYİ Parti’ye veda etti

Yerel seçim sürecinde GİK kararıyla CHP ile işbirliğini reddeden İYİ Parti’de ülke genelinde istifalar sürüyor. Milletvekili istifalarıyla sarsılan, il ve ilçe teşkilatlarında görev almış kimi isimlerin de İYİ Parti’den ayrıldığını görüyoruz.

Bunlara en son olarak Bursa’da İl yönetimlerinde görev almış Yurdanur Oktay da eklendi.

Oktay yaptığı açıklamada, “Birleşe birleşe kazanacağız gibi, doğruluğu yüzyıllardır kanıtlanmış bir ülkünün, eksile eksile azalacağız şekline dönüşmesiyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Yaşadığım bu hayal kırıklığının beni daha fazla üzmesine izin vermeyerek İYİ Parti’deki üyeliğimi sonlandırma kararı aldım” dedi.

6 yıl il yöneticiliği, il başkan yardımcılığı ve milletvekili danışmanlığı gibi görevler üstlenen Yurdanur Oktay’ın ayrılığının Bursa İYİ Parti için kayıp olduğunu düşünenlerdeniz.Yerel seçim öncesi yaşanan bu ayrılıklar İYİ Parti teşkilatlarının moralini bozacaktır.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X