İhsan Aydın
İhsan Aydın

İş insanları Çağlar’ı pürdikkat dinlediler

Köşe Yazısını Dinle

İş, siyaset, spor dünyasında zirveye çıkmış, devlet adamlığı kimliğiyle yurtiçi ve yurtdışında dostlar edinmiş, bu sayede ülkemizi büyük bir krizin eşiğinden kurtarmış Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar önceki gece Bursalı iş insanları örgütü BUSİAD’ın konuğuydu.

Bakan Çağlar’ın BUSİAD Evi’nde Yaza Merhaba buluşmasındaki konuşmasını Bursalı sanayici ve iş insanları pürdikkat dinlediler.

Kürsüye önce BUSİAD Başkanı Buğra Küçükkayalar çıktı. Küçükkayalar Bakan Çağlar’ı üyelerine takdim ederken, kendisinin BUSİAD’ın 40 yıllık üyesi olduğunu vurguladı. Konuşmasının sonunda da Çağlar’a 40 yılın hatırına fincan takımı takdim etti.

Küçükkayalar, kendisinin de yeni mezun endüstri mühendisi olarak stajını Bakan Çağlar’ın kurduğu Aksoylar fabrikasında yaptığını anımsattı.

Daha sonra kürsüye çıkan Çağlar, Bursa’dan çıkmış, ülkenin ve dünyanın sayılı iş insanları arasına girmiş bir isim olarak buralara nasıl geldiğini özetleyen konuşma yaptı.

Konuşmasında sık sık, “Burada bir ömür var” dediği, ‘Cavit Çağlar Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü’ kitabından da örnekler verdi.

“Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasa hepimiz kul idik, vatandaş değildik” diyen Çağlar sözlerini, “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet olmasa buralara gelemezdim. Sizler de gelemezdiniz” ifadeleriyle sürdürdü.

Çağlar sözü Rusya ile yaşanan soruna da getirdi.

Rusya’nın ABD ve Çin’den sonra dünyanın üç süper gücünden biri olduğunun altını çizdi ve bunlardan birinin uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin nelere mal olabileceğine işaret etti.

Ardından da, sorunun aşılmaması durumunda, ülkemizin karşı karşıya kalabileceği muhtemel durumu şu sözlerle özetledi:

“Allah bana fırsat verdi. Türkiye’yi savaşa girmekten önleyen bir insanım. Eğer netice alamasaydık, Allah korusun, Ukrayna’nın durumuna düşebilirdik.”

Çağlar’ın yaşam öyküsünü ve geldiği noktayı anlatan sözlerini  sanayiciler ilgiyle dinledi, başarısındaki sırlarını da şu sözlerle sıraladı;
“Benim pes etme diye bir duygum yok. Hiç kimse bana kazık attı diyemez. Borcumun esiri oldum. Kimseyle alacak verecek problemi yaşamadım. Hiçbir banka ile işim yok. Karıncayı incitmem.”

Bakan Çağlar bütün yaşamı ve mücadeleleri boyunca Bursa halkının desteğini daima arkasında hissettiğini de vurguladı. Ardından da, “Ülkemin her zaman hizmetindeyim” diye konuştu.

Çağlar, başarısını da eşi Nursel Çağlar’a borçlu olduğunu yineledi.

Siyaset, spor ve devlet adamlığında zirveye çıkmış bir ismi karşılarında bulan sanayici ve iş insanlarımız da Bakan Çağlar’ın imzalı kitabını  almak ve fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler.

BUSİAD’ın onur konuğu Çağlar konuşmasının ardından beraberindeki misafirleri Hulûsi Turgut ve Erman Yerdelen ile birlikte alkışlarla uğurlandı.

 

Bozbey’den kritik kararlar

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey haziran ayı basın toplantısında önemli mesajlar verdi.

Bozbey’in bir yandan yeni yapılanmasını sürdürürken diğer yandan önceki dönemden devam eden işlere ilişkin kritik müdahaleler yaptığını gördük.

Örneğin;

Çalı Yolu’nda Tarım ve Peyzaj AŞ. tarafından 30 milyon liralık harcama ile yapılan aydınlatma projesindeki imalat hatası ve  yanlış uygulamalara dikkat çekti. Bunun ödemesini yapmama kararı aldıklarını duyurdu.
Ardından, GUHEM ve BTM’deki yeni deney düzenekleri ihalesinin de Fen İşleri yerine BİNTED tarafından yapıldığını hatırlattı. Burada da teknik sorunlar nedeniyle 30 milyon liranın ‘heba’ olduğunu ve projede ‘fiyasko’ yaşandığını söyledi.

Bozbey, Büyükşehir’in borcunun 1,6 milyar lira daha arttığını da duyurdu.

Ardından, kendilerinin devam eden hiçbir projeyi durdurmadıklarını, inceledikleri projeler bulunduğunu ama duran bir yatırım olmadığını vurguladı.

İptal edilen Kayapa’daki projenin yerine yapılacak Batı katı atık bertaraf tesisinin yeni yerinin de netleştiğini, Orman Bölge Müdürlüğü ve bakanlıkla görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

Bozbey, İtfaiye ve BURULAŞ’a yeni araçlar alacaklarını 15 binin üzerinde emekliye 2 bin TL bayram ikramiyesi verildiğini, 65 yaş üstü nüfusun otobüslerdeki biniş kısıtlamasının kaldırıldığını, cumartesi 24 saat, diğer günler Bursaray’ın gece 02.00’ye kadar çalışacağını da açıkladı.

Bozbey’in sürüncemeye karan BESOB’un Çataltepe Sanayi Sitesi sorunun çözmek için de devreye girdiğini öğrendik. Tarafları buluşturmuş.

 

Arasta’yı Büyükşehir Belediyesi devralıyor

Bursa’nın çeyrek asrı bulan sürüncemedeki bir başka projesi,  Arasta’nın yapımını da Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Meslektaşlarımızın bu yöndeki sorusunu yanıtlayan Başkan Bozbey, Nilüfer Belediye Meclisi’nin bir karar alacağını, kendilerinin de meclisten çıkacak kararla projenin yapımını Büyükşehir olarak üstleneceklerini açıkladı.

Bozbey, 2050 vizyonlu Bursa Çevre Düzeni Planı için de Bursa Planlama Ajansı’nı kuracaklarını, 17 ilçeyi, odaları, devlet kurumlarını işin içine katacaklarını ve 2 yılda da tamamlayacaklarını da ifade etti. Randevu bekleyen bin 400 kişinin sırada olduğunu da vurgulayan Bozbey, bir yandan da işe koyulduklarını sözlerine ekledi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X