İhsan Aydın
İhsan Aydın

İsmail Hoca’nın gündeme bakışı

Köşe Yazısını Dinle

Öteden beri, siyasi partilerimizin üst kademelerinde, bakanlıklarda, bürokraside bu kentten fazla ismin bulunmasını savunanlardanız. Çünkü; Bursa olarak Ankara’daki lobi eksiğimiz giderilebilmiş değil.

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu bugün TBMM’de Grup Başkanlığı gibi önemli bir görev üstlendi. Dolayısıyla, İYİ Partinin tepe yöneticilerinden.

Bir Bursalı olarak, hele hele Dağ yöresinin bir mensubu olarak hemşerimizle gurur duymamak mümkün değil.

Prof. Tatlıoğlu dün Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, Başkan Yardımcısı Aybike Demirkan ve Gençlik Kolları Başkanı Seda Çal ile birlikte Olay Medya’yı ziyaret etti. İcra Kurul Başkanımız Mehmet Ali İnan ile yazar ve yönetici arkadaşlarımızla ülke gündemini değerlendirdi.

Prof. Tatlıoğlu akademisyen yönüyle de donanımlı, birikimli bir isim. Genel Başkan Meral Akşener’in eskiden beri değer verdiği ve önemsediği yönetici. Dolayısıyla onu söylediklerine partisinin söylemleri olarak bakmak gerekiyor.

Tatlıoğlu, Türkiye’yi potansiyeli yüksek bir ülke olarak görüyor. Çok kısa sürede de bu potansiyelle bir Türkiye daha olabileceğini düşünüyor. Fakat, ülkenin yapısal reformları bıraktığını, AB’den uzaklaştığını, bunda AB’nin suçu olsa bile sürdürmesi gerektiğini belirtiyor.

Türkiye’nin önündeki en derin problemlerinden birinin partili cumhurbaşkanın iş başına olması olarak gören İYİ Parti Grup Başkanı Tatlıoğlu, “Türkiye’nin tüm sorunları tek bir isme kalmış durumda. Tayyip Bey gitse başka bir isim gelse de  Bu sistemle Türkiye’nin işleri yürümez diyor. Buna örnek olarak da 7 ay önce ortaya çıkman müsilaj sorununa bile Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla müdahale edilmeye başlandığını gösteriyor.

“Türkiye’nin sistemsel sorunlarına Bulgaristan’ın milli geliriyle örnek veren Tatlıoğlu, “2000’de bizde milli gelir 4 bin 100 dolar iken, Bulgaristan’da bin 600 dolar idi. Bugün Bulgaristan’da kişi başı milli gelir 10 bin, bizde 8 bin 400 dolar. 2014ten bu yana ülkede özel sektörün ciddi bir yatırımı yok. Türk pasaportu değersizleşiyor. Türkiyeyi, hukukun hakim olduğu bir ülke haline getirmek durumundayız. Bunun için siyasi iklim değişikliği şart. 3 ayda uzay üssü kuramayız belki ama adaleti hakim kılabiliriz diye konuşuyor.

Sanayi bölgeleri ray ve liman ilintisi

Prof. Tatlıoğlu geçmişte büyükşehir belediye başkan adayı da olmuş bir isim. Bursa’nın ihtiyaçlarını, eksiklerini iyi biliyor.

Örneğin; 18 organize sanayi bölgesi olduğu halde Bursa’nın ihraç ürünlerinin TIR’larla Gemlik limanına taşındığını vurguluyor. Bu anlamda Bursa’ya bir kamusal yatırım yapılmadığını ileri sürüyor.

Bursa’nın hızlı treninin yük trenine döndürüldüğünü kaydeden Tatlıoğlu, Sivas’tan Bursa’ya gelmek isteyen bir yolcunun Eskişehir ya da Osmaneli’nde tren, peron değiştirmek zorunda kalacağını da ifade ediyor.

Tatlıoğlu, Bursa’nın Ankara’dan daha pahalı bir şehir olduğunu da iddia ediyor.


Yunuseli’ne Hyde Park önerisi

Bursa’nın gündeminde bir konu da soruldu Tatlıoğlu’na.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişte Merinos Parkı’nın Hyde Park olmasını istediğine değinen Tatlıoğlu, “Erdoğan Hyde Park olsun dedi, olmadı. Yunuseli Havalimanı’nı Hyde Park yapın dedi.

Kendi adaylığı döneminde de gündeme gelen Hanlar Bölgesi’ni ortaya çıkarma projesini başlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da teşekkür eden Tatlıoğlu, ancak Pirinç Han önündeki yapının da muhakkak yıkılmasını gerektiğini vurguluyor. Tatlıoğlu, projenin Bat Pazarı, Valilik ve Kent Müzesi bölgesini de kapsaması gerektiğine değiniyor.

Eskişehir ile Bursa’yı da kıyaslayan Prof. Tatlıoğlu, “Son 30 yılda Bursada ziyaret edilecek ne yaptık diye soruyor.

Peki, İYİ Parti’nin anket göstergeleri nasıl?

Prof. Tatlıoğlu, 6 araştırma şirketi ile çalıştıklarını, bunlardan birinin kendi adlarına kamuoyu yoklaması yaptığını, oylarının yüzde 14.1 ila 16.7 arasında göründüğünü, bunların ortalamasının ise yüzde 15.5 olduğunu da söylüyor. Son 6 ayda AK Partililerden de kendilerine gelmeler olduğunu ileri süren Tatlıoğlu, daha çok merkez sağdan destek aldıklarını da ekliyor. Tatıloğlu, hedeflerinin eylül gibi yüzde 18’leri görmek olduğunu, AK Parti’nin çıplak oyunun ise anketlerde yüzde 26 göründüğünü iddia ediyor.

Tatlıoğlu, soru üzerine terör örgütleriyle irtibatlı siyasi yapılarla ilkesel olarak ilişki kurma yanlısı olmadıklarının da altını çiziyor.

Prof. Tatlıoğlu partisinin etkili bir ismi.

Ülke gündemine ilişkin tespitleri böyle.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X