İhsan Aydın
İhsan Aydın

Kahvenin tadı kaçtı yeni fiyat 35 TL oldu

Köşe Yazısını Dinle

İğneden ipliğe her şeyin artığı bir dönemde keyif kahvesinin fiyatının yerinde sayacağını beklemek doğru olmaz.

Bursa’da artık çay bahçelerinde, hanlarda, kafeteryalarda bir fincan kahve içmeye kalktığınızda 35 lira ödemek zorunda kalacaksınız.

Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’ne bağlı Kahveciler ve Benzerleri Odası, üyelerine yeni tarifeyi bildirdi. Buna göre; kafeterya bir bardak çay ücreti 12 lira, fincan çayın fiyatı da 18 lira olarak belirlendi. Buralarda keyif kahvesi içmek isterseniz o fiyat da 35 lira oldu. Nescafe fiyatı da 35 lira olarak tespit edilirken, capucino içmek isteyenler de 40 lira ödeyecekler.

Yeni tarife Bursa’da yürürlüğe girdi.

Kentimize gelen yerli yabancı turistlerle birlikte hemşerilerimizin de zaman zaman tarihi hanlarda dinlenmek için keyifle içtikleri kahveye artık 35 lira ödemek durumunda kalacaklar.

BESOB’a bağlı diğer esnaf odalarının da verdikleri hizmet, mal ve ürünlerin tarifelerini yenilemeleri bekleniyor.

DYP ile ANAP’ın eski tüfekleri Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek

Bursa siyasetinde uzun yıllar yer almış, hizmet etmiş, DYP ve ANAVATAN Partisi’nde il başkanlığına kadar çıkmış, değişik kademelerde görev üstlenmiş eski siyasetçiler dün Millet İttifakı’nı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldıklarını açıkladılar.

Aktif siyaset yapmayan grup Nilüfer’deki Plaza 16’da habercilerin karşısına çıktı. Nuri Karaca, Meliha Bağcıoğluları, İdris Sevinç, Sema Karpuzoğlu ve Bener Özcan gibi emektar il başkanlarıyla merkez sağı temsil etmiş isimler, “14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kıçıldaroğlu’nu destekliyoruz” açıklamasında bulundular.

Platform adına bildiriyi DYP’nin eski il başkarından İdris Sevinç okudu. Sevinç, Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’na neden ve niçin destek vereceklerini de sıraladı.

Sevinç, güçlendirilmiş paralmenter sistem, tarafsızlık, dürüstlük, liyakat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyet ilkelerine, laiklik ilkesine bağlılık, irtica ile mücadele, gelir dağılımındaki bozukluğu giderme, kadınlara eşit ve özgür yaşam ortamı sağlama, gençlik dertlerine çare vb. gibi kriterlerle Kılıçdaroğlu’nu ve Millet İtitfakı’nı destekleyeceklerini duyurdu.

Bildirilde, Türk siyasetine damga vurmuş, hizmet etmiş ve çağ atlatmış iki büyük lider Süleyman Demirel ile Turgut Özal’a da özel vurgu vardı. 1992 seçimlerinde DYP’nin yüzde 27, ANAP’ın yüzde 24 olmak üzere toplamda yüzde 51 oyları olduğu ve bunun da merkez sağı temsil ettiği hatırlatıldı. Mevcut iki partinin şimdi bundan uzak olduğu vurgulandı.

Bildirinin sonunda, “Bu partilere oy veren tüm partililerimizi 14 Mayıs seçimlerinde mutlak oy kullanmaya ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve Millet ittifakı’nı desteklemeye davet ediyoruz” denildi.

Toplantı sırasında, Sevinç’in telefonuna bağlanan CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu da Bursa’daki oluşuma ve kendisine destek kararı alanlara teşekkürlerini iletti.

Karaca ise bu toplantı için Bursa’da kendilerine salon verilmek istenmediğini, “Türkiye’nin bir korku ikliminde” olduğunu ileri sürdü. Karaca salonu Nilüfer Belediyesi’nin eski başkanı Mustafa Bozbey ve mevcut Başkan Turgay Erdem’in desteğiyle aldıklarını da ekledi.

Anketlerin hangisi daha inandırıcı?

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için önümüze sandık konmaya artık 9 gün var. Türkiye, korona salgını, piyasadaki insafsız fiyat artışları ve yıkıcı depremlerin ardından kritik bir seçime gidiyor. Bu süreçte onlarca kamuoyu araştırmacısı sahanın nabzını görebilmek için anket yapıyor ve yayınlıyor.

Anketlerin hangisine güveneceğimizi şaşırmış durumdayız.

Kimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İtitfakı’nı kimisi de Millet İtitfakı ve onun Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu önde gösteriyor.

Arada, yanılma payı kabul edilebilecek oranları 2 puandan da çok yüksek çıkaranlar var.

Gerçekten, sahadaki taramalar sonucu bilimsel yöntemlerle yapılmış olanlar için bir şey söyleyemeyiz ama, kamuoyunu yönlendirici, algı amaçlı yapılan anketlerin partileri ve liderlerini de yanılttığına inanıyoruz.

Seçime sayılı günler kala kötü niyetli anketlerin etkisinden kaçınmak ve bunlara çok da itibar etmemek gerekiyor.

Hele hele, bunları sosyal medya hesaplarından paylaşarak o amaca da hiç hizmet edilmemeli. Seçimin gerçek anketi 14 Mayıs akşamı netleşecek.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X