İhsan Aydın
İhsan Aydın
E-Posta: ihsanaydin@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Kocayayla bungalovlarını Keles Belediyesi işletecek

Bursa’nın önde gelen turizm merkezlerinden Keles Kocayayla’da daha evvel özel sektörce işletilen 6 bungalov ile Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına başladığı bungalovlardan üçü önümüzdeki günlerde belediye mülkü olarak konuk ağırlamaya başlayacak.

Müjdeyi, Olay Medya’nın internet portalına konuk olan Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin verdi.

Kocayayala’nın altyapısını yenilediklerini, burada her haftasonu 10 bin dolayında misafir ağırladıklarını anlattı.

Keskin, Kocayayla’daki 9 bungulovun iki hafta içinde halkın hizmetine sunulacağını söyledi.

Başkan, Büyükşehir’in yarım kalan bungalovlarını da kendilerinin devralıp tamamlayabileceklerini, bu nedenle de Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Başkan Keskin Keles’te kırsaldaki mahalleler de ilçe merkezinde 650 bin liralık bütçe ile taş parke döşeme çalışmaları yürüttüklerini, Akçapınar Köy Konağı’nın tamamladıklarını, Yazıbaşı Mahallesi’ndeki çörekotu işleme amaçlı bina yaptıklarını anlattı.

Ayrıca kırsaldaki yolların bozulan asfaltlarının iyileştirilmesine de ağırlık verdiklerini, Keles-Menteşe arasının yenilendiğini, Kocayayla’yı Keles’e bağlayacak 2. yolun asfalt çalışmasının da başladığını anlattı.

Yine kırsal mahallelerdeki fırın, cami çevre düzenlemesi vb. gibi hizmet binalarında bakım onarım çalışmalarının sürdüğünü, burada devlet millet işbirliğinin sürdüğünü ifade etti.

Başkan Keskin Keles’in çöp transfer istasyonunun yer sorununun çözüldüğünü, Alpagut Alanı’ndaki yerin değiştirildiğini, Büyükşehir Belediyesi’nin gözardı başka bir yerde kısa sürede istasyonunun yapımına başlayacağını, burada koku anlamında da bir sıkıntının söz konusu olmayacağını söyledi.

 

Yavaş Şehir üyeliği için onay bekleniyor

Başkan Keskin kırsal turizm için Slow City olarak bilinen Avrupa Yavaş Şehirler Ağı’na başvurduklarını taleplerinin birliğin İtalya’daki merkezine gönderildiğini, ancak pandemi nedeniyle henüz karar çıkmadığını söyledi.

Yavaş Şehir üyeliği için Türkiye’deki süreçleri tamamladıklarını, artık pandemi sonrası gelecek onay haberini beklediklerini de dile getirdi.

 

Keles Yolu’nun sıcak asfalt müteahhidi değişti

Başkan Keskin Keles yolunu 12 metreye genişletip sıcak asfaltla kaplayacak yüklenicinin işin altından kalkamadığını, sonrasında da başka bir firma olan Danış Yapı’nın ihaleyi üstlendiğini, pandemi öncesi işin başlayacağını ama sarktığını anlattı.

Keskin hem sıcak asfaltın hem de Tavşanlı etabındaki 14 kilometrelik bölümde çalışmaların önümüzdeki günlerde yeniden başlayacağını da müjdeledi. Bu amaçla Karayolları Genel Müdürlügü ve Bölge Müdürlüğü ile de görüştüklerini hatırlattı.

Başkan Keskin programda sorumuz üzerine, Keles’te yaşanan dolu felaketinin ardından yaraların sarıldığını, vatandaşın ilaç borcunu kapatabilmek için  mütevazi bir talepte bulunduğunu, bunun da devletçe karşılandığını bildirdi. Keskin pandemi döneminde de Keles Vefa Sosyal Destek Grupları olarak iyi bir sınav verdiklerini, vatandaşın tüm ihtiyaçlarının karşılandığını da sözlerine ekledi.

 

Albayrak: 1999’dan daha güvenli değiliz

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, 17 Ağustos depreminin 21. yıldönümü arefesinde bir arpa boyu yol alınamadığını söyledi.

Albayrak’ı dün sabah İMO’da düzenlediği basın toplantısında dinledik.

Albayrak, Bursa’nın halen Deprem Master Planı’nın bulunmadığına dikkat çekti ve 1999’a göre daha güvenli olmadığımızı ileri sürdü.

Albayrak, 21 yıl uzun süre olmasına rağmen bu süreçte ülke genelinde çürük yapı stokunun da sağlamlaştırılamadığını ifade etti.

Alayrak, Bursa’nın deprem master planı, kentsel dönüşüm master planının acilen yapılmasını ve 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın da revize edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Albayrak, 1938 yılında çıkan 3458 Sayılı Yasa’nın da değiştirilerek meslek yasası olarak düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X