İhsan Aydın
İhsan Aydın

Köy okullarının kalbi Orhaneli’nde atacak

Köşe Yazısını Dinle

Kısa adı KODA olan, Köy Okulları Değişim Ağı, Orhaneli merkezde 5 dönümlük  bir arazi satın aldı. İlçeye kurulacak eğitim tesisi için Orhaneli Belediye Meclisi de plan tadilatlarını gerçekleştirdi.

Gelişmeyi bir dönem Olay’da birlikte çalıştığımız Cavit Güzeldağ dostumuz aktardı.

KODA’nın köylerde yaşayan öğrenci, veli ve öğretmenlerin desteklenmesi için çalışmalar yürüttüğünü belirten Güzeldağ, alınan arazi üzerine bir eğitim tesisi yapılacağını, merkezin inşasında da Orhaneli’nin yöresel mimarisine ağırlık verileceğini bildirdi.

KODA’nın 4,5 yıldır köylerdeki yenilikçi eğitim anlayışını hayata geçirmek için çalıştığının altını çizen Güzeldağ, Orhaneli’ndeki merkezde Türkiye’nin dört bir yanındaki köylerde çalışan idealist öğretmenlerin eğitim almaya geleceklerini aktardı.

Öte yandan;

KODA Genel Koordinatörü Mine Ekinci de kısa bir süre önce ilçeyi ziyaret ederek hayata geçirecekleri proje için buranın uygun olduğunu aktardı.

Ekinci şunları söyledi:

“Bölgedeki köylerin sayısının yüksek olması ve köylerde tarımsal faaliyetlerin sürmesi seçim yaparken bizim için önemliydi. Bunun yanında Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı sebebiyle tüm Türkiye’den ulaşım da mümkün. Tüm bu gözlemlerimiz Orhaneli’nin yıllardır hayalini kurduğumuz merkez için en uygun yer olduğunu bize gösterdi.”

Merkez kurulduktan sonra köy okullarında ve diğer kırsal bölgelerde gerçekleşmesi planlanan birçok uygulama için Orhaneli pilot bölge olacak. İlk uygulaması Orhaneli’nde gerçekleşecek faaliyetler, ardından tüm Türkiye’ye yayılacak.

Türkiye‘de her 10 çocuktan birinin köyde yaşadığı biliniyor.

İlçenin ve kırsaldaki eğitimin gelişimi için düşünülmüş yararlı bir proje. Umarız planlandığı gibi hayata geçer.

 

Salgını anca işte böylesi aşı kuyruklarıyla atlatabiliriz

Tam kapanmadan mıdır nedendir bilmiyoruz, hastanelerin aşı bölümleri önündeki kuyrukların giderek arttığını görüyoruz. Vatandaş tam kapanma günlerini fırsat bilip dışarıya çıkmak için acaba aşı randevusu mu alıyor dersiniz?

Son günlerde hastanelerin aşı birimlerindeki görüntü gelecek adına umut verici.

Randevu alıp aşı için sağlık kuruluşlarımıza koşan vatandaşlarımız hem kendi gelecekleri hem sevdikleri hem de toplumumuz için gerçekten moral verici görüntüler oluşturuyorlar.

Bütün bunların toplumsal bağışıklığa katkı yapacağını düşünüyoruz.

Bu fotoğrafı dün çektik.

Kent merkezimizdeki bir kamu hastanesinin aşı ünitesi önündeki kalabalık sırasını bekliyor.  Aşı binasının dışına kadar taşan kuyruk da gösteriyor ki, vatandaşımız kafa karıştırmak isteyenlere inat randevu alıp, aşısını yaptırıyor.

Dünyayı kasıp kavuran illetten kurtulabilmenin önemli ayaklarından biri aşıyı yaygınlaştırmaktan geçiyor.

Türkiye’nin bu konudaki çabaları sürerken, toplumdan buna olumlu manada karşılık gelmesi sevindirici.

Aşı kuyruklarının uzayıp gitmesini ve milyonlarca dozun kısa sürede tamamlanıp, halkımızın daha güvenli yarınlara ulaşabilmesi en büyük temennimiz.

   

BEBKA’dan Harmancık’a bir destek daha

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı BEBKA’nın bu üç kentte tarımdan hayvancılığa, sanayiden turizme kadar bir çok alanda hibe kaynak vererek bölgesel kalkınmaya katkı sağladığını biliyoruz.

Özellikle kırsaldaki kalkınmaya destek anlamında gelen projelerin büyük bölümünün BEBKA’dan onay aldığını söyleyebiliriz.

Bu minvalde daha önce yapımına büyük katkı verdikleri Harmancık Belediyesi’nin Eko Turizm Tesisleri’nden sonra şimdi ilçenin kamp karavan alanı projesine de BEBKA mali kaynak sağlayacak.

Gelişmeyi Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş duyurdu.

Ataş, 107 başvuru arasında projelerinin onaylanmasına destek veren başta Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere BEBKA Genel Sekreteri Zeki Durak’a ve Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu başkan ve yöneticilerine teşekkür etti.

Başkan Ataş, ilçedeki eko turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla desteklenen projenin uluslararası standartlarda hayata geçirileceğini de vurguladı.

Eko Turizm Tesisleri’nin ilçenin gelişimine yaptığı katkı yadsınamaz. Ulusal çapta ödüller alan proje Harmancık’ın adının ülke genelinde duyulmasını sağladı. Kamp karavan alanıyla bunun daha da pekişeceğine inanıyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X