İhsan Aydın
İhsan Aydın

Marmaris’te iki köyü kurtaran Bursa İtfaiyesi’ne teşekkür var

Köşe Yazısını Dinle

Dün bu sütunlardan Marmaris’te devam eden orman yangınlarına Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin de müdahale ettiğini aktarmıştık.

21 personel ve 7 araçla yangınları söndüren Bursa İtfaiyesi’nin bölgede 2 köyü kurtardığını öğrendik.

Orhaniye ve hemen ardındaki Keçibükü köylerine kadar yaklaşan yangına müdahale eden Bursa ekibine bölge halkından dan teşekkür gelmiş.

Bursa İtfaiyemizin başarısı takdire şayan. Ekipte görev alan tüm yangın savaşçılarını da tebrik ediyoruz.

Halen bölgede söndürme çalışmaları yürüten ekibe BUSKİ Genel Müdürlüğü’nden de önceki gün ilave tanker desteği gönderildiğini öğrendik.

Yıldırım ve İnegöl gibi büyük ilçelerimizden de felaket bölgelerine belediyelerimizin araç takviyesi yaptığını görüyoruz.

Diğer yandan, Bursa yangın bölgelerine yardım ulaştırmak için de harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi ve BTSO öncülüğünde oluşturulan yardım TIR’ları bölgeye sevk edilirken Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Bursa Milletvekili Refik Özen’in de dün yangın bölgesine gittikleri, Manavgat Kriz Merkezi’nde çalışmaları yerinde incelediklerini görüyoruz.

Bursa’da diğer ilçe belediyelerimizin, kimi STK’ların ve özel sektörün de bölgeye yiyecek, içecek, ilaç, giysi vb. gibi yardımlar ulaştırma başladıklarını görmek sevindirici.

Yenişehir Belediyesi hemşerilerine duyuru yaparak, yangın bölgelerine ulaştırılmak üzere kullanılmamış giysi, ilaç, çarşaf, yatak, nevresim, canlı hayvan vb. gibi bağış kabul edeceğini açıkladı.

Türkiye güney illerimizdeki yangınlardan etkilenen yurttaşlarımızı için adeta seferber olmuş durumda.

Ancak, yangınların tam kontrol altına alınamamış olması üzücü. Rüzgarın etkisiyle yayılan ve söndürülemeyen kimi bölgelerde kayıplar da artıyor.

Bu arada kardeş Azerbaycan’ın söndürme çalışmaları için ilave onlarca arazöz, tanker ve asker göndermesi de yüreğimize su serpti.


Anbarc
ıoğlu tatilde yangına denk geldi

AK Parti’nin Bursa eski milletvekillerinden Faruk Anbarcıoğlu tatil için gittiği Marmaris’te yangına yakalanan hemşerilerimizdendi. Yangın bölgelerinden canlı videolar paylaşıp, kontrol altına alınan bölgeleri duyuran Anbarcıoğlu, yaşadığı kabus dolu iki günün ardından Bursa’ya dönerken de sosyal medya hesaplarından şu satırları paylaştı:

“Kabus gibi yaşadığımız iki günün ardından, ardımızda yanmış milyonlarca ağaç, evler, hayvanlar ve gözlerinde korkularını gördüğümüz köylüleri bırakıp Bursaya doğru yolculuk başladı.

Vekil Anbarcıoğlu devamında da sabotaj şüphesine dikkat çekip şunları eklemiş:

“Dün akşam üzeri aniden dik bir yamaçta kimsenin aklına gelmeyecek yerde saat 19.38de tam bir sabotaj örneği başlayan yangın. Dün akşam Hisarönü köyündeki halkın gece yarısı teknelerle, yatlarla tahliyesi, yürek burkan tablolar. Sebep olanlara bu dünya dar gelmeli.
Tatilde yangına denk gelen Anbarcıoğlu yüreği buruk bir şekilde Bursa’ya dönmüş.

Yoksul çocuklarımızı her yıl sünnet ettiriyor

Mahalleye ve çevresine öyle güven vermiş ki, el atmadığı, yardım elini uzatmadığı kimse yok.

Namı Bursa’nın diğer semtlerine bile ulaşan Osmangazi ilçemize bağlı Sakarya Mahalle Muhtarı Nusret Aydın şimdi bir kez daha yoksul çocuklarını sünnet ettirmek için kolları sıvadı.

Mahalle muhtarlığından yaptığı duyuru ile durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarını ücretsiz sünnet ettirmek için harekete geçti.

Nusret Muhtar bunu hemen her yıl yapıyor. Bir çocuk için sünnet masrafını belirliyor ve hayırseverlerden gelen destekle her yıl onlarca çocuğu erkekliğe ilk adımını attırıyor.

Bu yıl da kampanyaya destek olmak isteyenler Sakarya Mahalle Muhtarlığı’na veya aynı adlı mahalle dayanışma derneğine başvurabilirler.

Çocuğunu sünnet ettiremeyecek durumda zorda olan ailelerin de benzer şekilde muhtarlık ya da derneğe kayıt yaptırmaları gerekiyor.

İslam dininin en kutsal gereklerinden birine aracılık etmek ne güzel bir duygu. Nusret Muhtar ve yardım eden hayırseverleri şimdiden tebrik ediyoruz. Dar gelirli ailelerimize umut oluyorlar.

Allah hayırlarını kabul etsin.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X