İhsan Aydın
İhsan Aydın

Ormanı savunmak vatanı savunmaktır

Köşe Yazısını Dinle

Türkiye günlerdir yangınlarla mücadele ediyor. Bütün ülke seferber. Orman müdürlüklerimizin, kentlerimizin, belediyelerimizin itfaiye teşkilatlarından STK’lara, AFAD’dan, UMKE’ye devletin bütün kurumlarına ve sivil halka kadar herkes yangınları söndürmek için seferber.

Yangın bölgelerindeki semalarda uçan onlarca helikopter, uçak yüzlerce sorti yapıyor.

Karadan binlerce insan canları pahasına yangın sahasının ortalarına kadar girerek müdahale ediyor.

Öyle ki, sivil halkın yangın savaşçılarına sağladıkları lojistik destek göz yaşartıyor.

Profesyonel bir ormancı gibi yangın hortumlarını omuzlayıp onlara destek olan halkımızın çabaları takdire şayan.

Yangın bölgesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de mücadeleye aktif şekilde destek verdiğini görüyoruz.

Bursa İtfaiyesinden 21 kişilik ekip 7 araçla yangınlara müdahale ediyor.

BUSKİ Genel Müdürlüğü’nden den gönderilen tankerlerle Bursa İtfaiyesi’ne su takviyesi sağlanıyor.

Bursa İtfaiyesi’nin Hasanağa Grubu’ndan hemşerimiz Emir Aydın da Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye Mahallesi’nde görev yapıyor.

Arkadaşlarıyla birlikte Marmaris yangınına müdahale eden Aydın, “Orman savunması vatan savunmasıdır diye bir de paylaşım yapmış.

Telefonla ulaştığımızda da bölge halkının, köylülerin kendilerine çok yardım ettiğini, sürekli olarak yiyecek içecek getirdiklerini ve yangına müdahale de hortum taşıyarak katkı sağladıklarını anlattı.

Muğla’da, Marmaris’te Yörük bölge halkının kendilerine evlerini dahi açtığını anlatan Aydın, “Burada bize yardım etmek için köylüler adete seferber durumda dedi.

Aydın’ın yangın bölgesinden gönderdiği fotolar da yürek burkuyor.

Yanmış, ölmüş masum hayvanlar, evleri yok olan insanlarımızın görüntüsü, buna rağmen yangın işçilerine yiyecek içecek ikram etmeleri ve hortum omuzlamaları adeta Kurtuluş savaşını hatırlatıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyemizi de kutluyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş nerede sıkıntıya düşen bir bölgemiz varsa anında ekiplerini harekete geçiyor.

Aynı şekilde, kardeş ülkemiz Azerbaycan ve Ukrayna’dan gönderilen hava ve kara desteği de unutulmaz.

Yeşil örtümüzü yok edenler bilmeliler ki, bir gün o ateş dönüp kendilerini de yakar.

Türkiye güçlü bir ülkedir.

Bugüne dek ne badireler atlattı. Bunun da üstesinden gelecektir.


Okur tatil yabanc
ıya ucuz bize niye çok pahalı diyor

Türkiye bir yandan dev yangınlar diğer yandan Covid-19 salgınıyla mücadele ediyor. Ancak pandemi kısıtlamalarından bunalanlarımız kendilerini tatil yörelerine attılar. Fakat, Türkiye’de artık sıradan ya da lüks tesislerde tatil yapmak öyle hiç de ucuz değil.

Dün Arif Arabacı adlı okurumuz aradı.

“Ülkemizde yabancı turistlere tatil fiyatları çok ucuz, bize niye pahalı? Biraz köşenizde bunlara değinin. Turistik tesis işletmecilerimiz kendi halkına karşı neden bu kadar acımasız ve niye bu ayrımcılığı yapıyorlar merak ediyoruz diyor.

Biz de okurumuzun bu sitemini kendilerine iletelim.

Zaman zaman tatil yörelerinden restoran adisyon fişlerinin fotoğrafı paylaşılıyor. Bir şişe suyun bile abartılı rakamlarla turistlere satıldığını görmek de ülkemize girecek döviz açısından üzücü.

Oradaki rakamları gördükçe, yerli halkın bu tür tesislerden faydalanmaları zaten mümkün olmaz.

Yabancıya ayrı yerliye farklı fiyat uygulamak da ticari ahlakla bağdaşmaz.


Festival de ertelenir mi?

Türkiye yangınlarla mücadele ederken çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinlik, konser vb. gibi programlar da bir bir iptal oluyor.

Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın organizasyonuyla yapacağı Halk Dansları Şöleni’ni ileri bir tarihe erteledi.

Dün Bursa’da Cumhuriyet Caddesi’ndeki kortejli başlayıp, 17 ilçede birden sürmesi beklenen halk dansları şöleninin yangınlar yüzünden ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu.

11 Ağustosa kadar ülke genelindeki yangınlar söndürülebilir mi bilmiyoruz ama  Bursa Büyükşehir Belediyesinin yine Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı aracılığıyla gerçekleştireceği 59. Uluslararası Bursa Festivali’nin de ileri bir tarihe ertelenip ertelenmeyeceği merak ediliyor.

Festival geçen yıl pandemi nedeniyle yapılamamıştı.

Bu arada yazımı tamamladığımız anlarda son dakika açıklamasıyla, şölen yarın başlayıp 6 Ağustos’a kadar sürecek ve geliri de Antalya ve Muğla’daki orman yangınlarıyla mücadeleye bağışlanacak.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X